Svatební plánovač (73): 15 úloh, které vás čekají těsně před svatbou
Pár dní před svatbou určitě máte již vše důležité vyřízené, přece jen však zůstává pár drobností, na které byste neměla zapomenout. Tyto úkoly by měla těsně před svatbou splnit každá nevěsta.
1. Finalizovat počet hostů
Několik dní před svatbou byste měla pro jistotu ještě jednou oslovit své blízké a zkontrolovat počet hostů. Je třeba tak učinit z důvodu, abyste mohla případně doobjednat nějaké jídlo, nachystat jmenovku navíc, či provést poslední změny v zasedacím pořádku.
2. Vytvořit seznam písní pro dýdžeje / kapelu
Tak 2–3 dny před svatbou si s partnerem najděte chvilku na vytvoření seznamu písní pro dýdžeje či kapelu. Hudba je na svatbě velmi důležitá, aby se hosté dobře bavili, ale také, abyste se bavila vy, proto si na jejím výběru dejte záležet.
Zařaďte do výběru své oblíbené písně, nějaké skladby, kterými potěšíte své rodiče či prarodiče, pomalé skladby pro zamilované, ale i rychlé, aby se hosté pořádně vytancovali. Pokud nevíte, kde začít, poproste dýdžeje o seznam písní, které obvykle hrává, a z něj vycházejte. Pokud některé písně vyloženě nesnášíte, zdůrazněte i to.
3. Připravit dárky pro hosty
Drobné dárky či maličkosti na památku pro hosty jsou samozřejmostí téměř na každé svatbě. Objednat tyto dárky je třeba v dostatečném předstihu, ale jejich přípravu si můžete nechat i na poslední dny před svatbou. Přípravou se myslí balení do ozdobného papíru či krabiček, připevňování jmenovek na dárky, či zdobení (stužkami nebo drobnými ozdůbkami jako nálepky, připínáčky a podobně).
4. Upravit svatební stránku, pokud ji máte
Pokud máte svatební web či stránku na Facebooku, v posledních dnech před svatbou byste ji měla aktualizovat, aby měli hosté všechny potřebné informace (jinak taková stránka částečně ztrácí svůj význam).
Mezi informacemi nezapomeňte uvést přesné adresy, kde se koná obřad a hostina (případně i mapu), časy, kdy co začíná, program, případně i zasedací pořádek a potřebné instrukce pro hosty ohledně dopravy, darů, oblečení a podobně.
5. Zkontrolovat a upravit svatební šaty
Naposled si pořádně prohlédněte svatební šaty, zda někde netrčí nějaká nitka, kterou byste mohla odstřihnout, zda se někde neuvolnil nějaký knoflík, který byste mohla přišít, zda se nezadrhává zip, zda někde není nějaká nečistota nebo flek, který byste mohla odstranit, aby byly šatičky v den D dokonalé.
6. Rozchodit svatební boty
Nezapomínejte ani na svatební boty. Abyste měla jistotu, že v nich budete umět chodit a nebudou vás tlačit, měla byste je během posledního týdne před svatbou nosit po bytě, aby se rozchodily. Zkuste se v nich také projít nahoru a dolů po schodech a po různých terénech (kachlíčky, parkety, hrbolatá cesta a podobně), abyste měla jistotu, že se v nich umíte pohybovat a cítíte jistotu opravdu za každých okolností.
7. Připravit peníze, pokud vyplácíte dodavatele na místě
Do obálek si připravte peníze pro každého dodavatele, kterého je třeba vyplatit na místě. Na obálku napište jeho jméno nebo funkci, aby se vám obálky nespletly, pokud jich máte víc. Do obálky také můžete vložit kartičku s nápisem „Děkujeme“.
8. Připomenout všem zapojeným jejich úlohy
Den před svatbou se zkontaktujte se všemi lidmi, kteří mají na vaší svatbě nějakou roli – družičky, organizátor, lidé, kteří mají na starosti prstýnky, kytici a podobně.
Připomeňte jim, co mají dělat a kdy, aby se nestalo, že vám hlavní družička zapomene vyzvednout kytici nebo nebudete umět na obřadu najít prstýnky.
9. Připravit balíček první pomoci
Den před svatbou byste si měla nachystat i balíček první pomoci. Obsahovat by měl různé drobnosti, které vás mohou zachránit při drobných pohromách (sponky, deodorant, kapesníky, jehla a nit, náhradní punčošky, lak na nehty, tabletka na bolest a podobně).
10. Vytvořit seznam záběrů pro fotografa
Promyslete si, jaké záběry a s kým chcete ze svatby mít, a vytvořte seznam, který dáte fotografovi. Budete tak mít jistotu, že nezapomenete na žádný důležitý záběr, který by vám chyběl v svatebním albu.
11. Zkontrolovat a potvrdit všechny termíny
Den či dva před svatbou obvolejte i dodavatele a připomeňte jim všechny důležité časy a místa. Spojit byste se měla zejména s dopravcem, abyste si zkontrolovala, kdy a kam má dovézt lidi, s oddávajícím, abyste si potvrdila začátek obřadu, manažerem místa, kde se bude konat hostina, abyste si potvrdili začátek hostiny, přípitků a večeře, a dýdžejem, resp. kapelou, abyste jim připomněla, kdy mají začít hrát.
12. Vymyslet, co se svatebními dary
Pár dní před svatbou byste se měla zamyslet nad tím, co se svatebními dary. Kam je budou hosté dávat a kdo se o ně postará? Kam a kdy je třeba je odnést? Potřebujete tím pověřit někoho ze zaměstnanců v prostorách nebo požádáte někoho z rodiny?
13. Sbalit věci, které je třeba vzít na svatbu
Den před svatbou si na jedno místo nachystejte všechny věci, které potřebujete vzít s sebou v den svatby, ať už jsou to jmenovky, dárky pro hosty, váš balíček první pomoci, vázy, svíčky, náhradní boty, šaty po půlnoci a podobně.
14. Připravit drobné dekorace
V posledních dnech před svatbou si můžete vyhrát s drobnostmi jako skládání ubrousků, vypisování jmenovek, napřímení papírových květin, pompomů a ostatních drobností.
15. Nachystat si nějaké drobné občerstvení
Večer před svatbou si pro sebe připravte nějaké občerstvení, abyste se přípravou jídla nemusela zdržovat v den svatby – tehdy budete mít horu jiných starostí a na jídlo byste zřejmě i tak neměla čas. Když ho však budete mít připravené, stačí, když si uděláte od příprav 5–10 minut přestávku a najíte se, případně si budete „uzobávát“ po trošce během příprav.
Autorku článku najdete i mezi našimi Profesionály jako Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely).
Přidej příspěvek