11 skvělých tipů, jak si vybrat svatební boty
Ve svatební den touží být každá nevěsta dokonale výjimečnou a jedinečnou. Pod tento pocit se nevyhnutelně podepisuje výběr svatebních šatů či doplňků. Ale jak si vybrat svatební boty? Je běžné, a navíc zcela pochopitelné, že budoucí nevěsty věnují svou pozornost především výběru svatebních šatů. A to právem, vždyť jsou přece tou nejdůležitější výbavou „novopečené“ nevěsty. Přesto nesmíme zapomenout ani na detaily.
Svatební boty pro nevěstu
Nepochybně nejmarkantnější z těchto detailů jsou právě svatební boty. Nesprávnou obuví si totiž můžete vyrobit pořádně faux pas. Při výběru rozhoduje nejen módní trend, styl, barva a materiál šatů, ale i výška podpatku bot, pohodlí a stabilita během chůze. Na nohou je budete mít přece více než 12 hodin.
Přinášíme vám proto pár inspirací, jak katastrofě úspěšně předejít, a vybrat si svatební boty, které splní svůj svatební úkol perfektně a s patřičnou noblesou. Přečtěte si následující seznam rad pro výběr svatebních bot.
1. Komfort nadevše
Pohodlí, pohodlí, a ještě jednou pohodlí. Na něj pokládejte při výběru největší důraz. Je důležité uvědomit si, že v nich budete stát, chodit a tančit celý den a noc až do následujícího rána, a pro krásné fotografie se s nimi vyškrábete i na extrémní místa. A to vše byste měla zvládnout v těchto jediných botách. Proto si dejte tu námahu a vybírejte s rozumem. Kupovat byste je měla v dostatečném předstihu, aby si na ně vaše nožky zvykly. Rozchodíte si je, popřípadě si zvyknete na podpatek, a na veřejné premiéře v den „D“ v nich budete kráčet k oltáři mnohem jistěji. Zkuste v nich chodit jen tak po bytě, nebo v nich luxujte či uvařte chutný pamlsek. Brzy budou jako vaše druhé pantofle, uvidíte.
2. Ujasněte si, jak vysoký by měl být podpatek
V první řadě je důležité, aby vám vaše svatební boty dobře „sedly“ a abyste se v nich cítila dobře po celý den. Hned v závěsu za pohodlím následuje výška podpatku. Vybírejte takovou výšku, abyste v nich uměla bez problémů chodit. Ty pravé by vám měly zlepšit držení těla, opticky prodloužit nohy, a přitom velmi nezatížit. Raději se také zeptejte prodavačky ve svatebním salonu nebo své hlavní družičky, jak by ohodnotily vaši chůzi v nich. Určitě vám ochotně a rády s výběrem a koupí svatebních bot pomohou.
Věřte či ne, je lepší, když si vezmete nižší boty, než takové, které jsou na pohled sice překrásné, ale někdy až příliš vysoké či klenuté. Nadarmo sama budete domýšlet, jaký ladný pohyb v nich předvádíte, protože v nich nakonec můžete vypadat jako balancující plameňák u promenády na křehkém ledě. Proto jsou středně vysoké podpatky (cca 3–5 cm) ideální volbou pro většinu nevěst. Nízké boty či svatební boty bez podpatku jsou spíše vhodné pro vysoké nevěsty, které nechtějí být vyšší než jejich partner, případně je rády volí sportovní typy žen. Je však třeba upozornit, že takové boty jsou více vhodné pro neformální svatby nebo svatby v přírodě.
3. Stabilita je jistota a bezpečnost
Neméně důležitým faktorem při výběru svatebních bot je jejich stabilita. Pokud se vám v nich noha co jen trošičku kývá, řekněte jasné a nemilosrdné „Ne!“ Vyvrtnout si kotník hned při svatebním pochodu by nebyl pěkný zážitek. Upřednostněte proto pevnější a hrubší formy podpatků, které jsou stabilnější, abyste nakonec nemusela neustále přemýšlet, jak a kde našlapovat, aby se vám podpatek opět někde nezasekl. Sandály vypadají sice pěkně, ale pokud nejste podpatkovou přebornicí, zvolte raději boty s pevnější strukturou a klenbou, například klasické lodičky s plnou patou a špičkou. Navíc takové nepřezdobené boty se vám budou skvěle hodit i k business outfitu, takže se nemusíte bát, že je po svatbě neunosíte. Naopak, jednoduše vyměníte černé za bílé a úspěch bude zaručen.
4. Materiál a design bot
Svatební boty by měly být vyrobeny z materiálu, ze kterého máte ušité svatební šaty. Toto pravidlo nemusíte brát zcela doslovně, týká se zejména saténových a krajkových šatů. V případě volby vhodného designu a stylu bot, poradíme jen tolik – zkoušejte různé alternativy. Moderní, jednoduché, bohatě zdobené, hranaté, špičaté, oblé – jaké vám jen padnou do oka. Jen tak se dopracujete k té nejlepší variantě. Nezavrhujte styl bot jen proto, že se vám při prvním pohledu na ně něco nezamlouvá. Pokud si je obujete, možná budete překvapeny, jak krásné na nohou vypadají. Držte se však pravidla, že čím jsou zdobenější šaty, tím jednodušší boty by je měly doplňovat.
5. Na barvě záleží
Zpravidla máte dvě možnosti – ladit boty tón v tónu s šaty, nebo je neladit vůbec. Pokud se vidíte v té první možnosti, vězte, že boty musejí být zcela stejné barvy jako šaty, nejen příbuzné. Největším prohřeškem jsou sněhobílé šaty a svatební boty smetanové barvy, nebo naopak. Pamatujte si, že nejsou bílé jako bílé. Dejte si na to opravdu pozor. Často k tomu stačí špatné světlo v prodejně a máte po jednotném sladění.
Nemyslete si, že si toho nikdo nevšimne, protože to udeří do očí mnohem víc, než když si k šatům obujete boty pastelové barvy. Ty se dokonce staly hitem posledních let, i když to možná na první poslech zní trochu neuvěřitelně. Jde o světlou výjimku, přičemž však v tomto případě musíte vymyslet rafinovaný způsob, aby požadovaný kontrast stoprocentně fungoval. Ne každý to totiž může vnímat jako váš záměr. K barevným botám je proto lepší zvolit jednodušší šaty. Tento výběr je z velké části věcí dobrého vkusu, protože je jím možné celý outfit i zcela pokazit. Pokud v něm extra nevynikáte a přece toužíte oslnit barevnými botami, svěřte se do rukou odborníkům, o kterých s jistotou víte, že mají vkusu na rozdávání.
Správné sladěné barevné svatební boty s doplňky či svatební kyticí vám dodají ten správný šmrnc, a nebudete působit tak stroze a okoukaně jako všechny nevěsty „kolem“. S barvou bot by měly být sladěny i detaily na obleku ženicha (např. kravata či motýlek) a je dobré, pokud tuto barvu odráží i výzdoba v sále. K nejoblíbenějším barvám patří sytá červená nebo modrá, pastelová zelená, žlutá či fialová. Je možné také použít metalické barvy, které vám dodají nádech luxusu. Hlavně se netřeba bát, dámy. Jen směle do toho: „Viva là kreativita!“
6. Cena vs. kvalita
Cena bot je velmi individuální. Záleží jen na vás, kolik jste ochotny za své svatební boty zaplatit. Ani drahé svatební boty totiž nejsou vždy zárukou kvality, i když, řekněme si upřímně, právě to od vyšší ceny za značku očekáváme. Boty „za facku“ se vám zase mohou rozsypat již na druhý den. Věnujte proto výběru dostatek času a námahy, jistě se vám to nakonec vrátí. Dovolíme si tvrdit, že zlatou střední cestou určitě nic nezkazíte.
7. Boty podle místa svatby a ročního období
Za svatební boty v zimě se mohou považovat i jemné šněrovací kozačky, v létě to mohou být elegantní sandálky. Dejte však pozor na to, že sandály se zásadně nosí bez punčoch! Totéž platí i pro boty s otevřenou špičkou či patou, proto jsou vhodné opravdu jen na léto. Naopak uzavřené lodičky si punčochy vyžadují.
Pokud plánujete svatbu za hranicemi, někde blízko písečných pláží, počítejte s tím, že svatební boty se budou lišit od těch, které byste si klasicky obula. V botách na podpatku byste se totiž doslova a do písmene zabořila do písku. To platí i pro svatební hostinu v zahradě, na rozdíl od písku se tu ale zapíchnete do trávníku. To však neznamená, že si musíte obout právě plážové žabky.
Zkuste například baleríny. Jsou pohodlné a dobře se v nich chodí. Oblíbené jsou i sandály „gladiátorky“. Efektně se hodí zejména k volným, vzdušným šatům a skvěle se k nim kombinují doplňky. Co se týče písečné pláže, můžete zkusit jít naboso, jen s háčkovanou ozdobou kolem kotníku či na vrchní straně chodidel. Podtrhne to vaši ženskost a něžnost. Nejen nevěsty, ale i nastávající mladí pánové by neměli zapomenout přizpůsobit prostředí své svatební boty. A upozornit byste měli i své hosty.
8. Náhradní pár bot
Skvělá volba, zejména pro nevěsty, které zvažují vyšší podpatky, je mít připravené náhradní svatební boty. Kupte si jedny s nižším podpatkem (nebo dokonce bez) a v průběhu večera se můžete kdykoli přezout. Ulevíte svým nožkám a žádná zábava vám neujde.
Pokud plánujete svatbu v zimě, oceníte je i jako přezůvky do sálu místo kozaček. Můžete si je koupit i jako svatební boty k půlnočním šatům. Zabijete hned dvě mouchy jednou ranou.
9. Nejprve šaty, pak boty
Proč nejdříve šaty? I když se najde skupinka lidí, kteří tvrdí, že je to vlastně úplně jedno, tak jednoduché to zase nebude. Sehnat šaty k botám je mnohem náročnější. Pokud si nejdříve pořídíte šaty, bude snadněji odhadnout výšku podpatku, barvu i celkový design svatebních bot, aby dotvářely váš svatební outfit a nepůsobily rušivě.
10. Kde se po botách poohlédnout?
Kromě kamenných prodejen, svatebních salonů a butiků je vhodnou volbou také internet. Najdete tam množství e-shopů s velkým výběrem všemožných svatebních bot za rozumnou cenu, a gratis k tomu si můžete přečíst recenze a hodnocení kupujících na zboží.
Svatební boty si sice nemůžete předem vyzkoušet, ale v případě, že by vám nesedly, je můžete vrátit zpět v nepoškozeném stavu, a vráceny vám budou i peníze. Výhoda on-line nakupování je také v tom, že ušetříte čas a díky širšímu sortimentu je větší pravděpodobnost, že najdete svatební boty odpovídající vašim představám. Dodací lhůta se liší, obvykle je to však v rozmezí dvou až čtyř týdnů. Proto je dobré si vytvořit časovou rezervu.
Za pokus stojí ohlédnout si boty i ve specializovaných obchodech pro tanečníky. Zaručí vám dokonalé pohodlí, výběr materiálů a designu však bude pravděpodobně omezený.
11. Ten správný čas nakupovat
Kupovat svatební boty se vydejte alespoň měsíc před svatbou. Koupě v předstihu je dobrá i pro případ nevyhnutelné reklamace. Na rozdíl od bot kupovaných na poslední chvíli nemusíte mít obavy, že jejich reklamovat nestihnete. Když půjdete boty zkoušet do kamenných prodejen, učiňte tak v odpoledních hodinách. Tehdy jsou totiž nohy po celém dni již trochu oteklé, a lépe si tedy vyberete velikost, aby vás nikde netlačily.
Svatební boty pro ženicha
Svatební boty pro ženicha jsou tím posledním, co na sebe gentlemani navléknou, ale zvláště u nich platí, že by je měli vybírat co nejpečlivěji. Boty jsou totiž pro ženicha tím, čím jsou svatební šaty pro nevěstu. Nekvalitní boty totálně „zazdí“ i ten nejelegantnější společenský oděv.
Typ
Pro ženicha jsou to jednoznačně polobotky. Zvláště vhodné jsou lakovky nebo oxfordky, které mají skryté šněrování. Je třeba podotknout, že lakovky se doporučují nosit k fraku či smokingu. Povoleny jsou otvory po bocích bot pro lepší prodyšnost, i decentní ozdoby.
Materiál
Nejlepším materiálem je přírodní kůže. Podrážka by měla být také kožená. Gumové totiž znemožňují tancování, vržou a pískají na kamenné dlažbě i při chůzi po parketách, a také se v nich více potí nohy. V zimě se toleruje syntetická obuv kvůli nepromokavosti. K elegantnějšímu obleku se hodí svatební boty z hladší, lesklejší kůže v jednoduchém provedení. Při méně formálním outfitu se toleruje i drsnější povrch a nápadnější ozdoby.
Barva
Barevně se svatební boty ladí s páskem. Pokud bude mít partner hnědé boty, ve stejném odstínu musí zůstat i opasek. K tmavému obleku se hodí černé, k světlému hnědé, béžové, případně šedé boty. Svatební boty by měly být vždy o něco tmavší než samotný oblek.
Ponožky
Ponožky by měly být jednoznačně bavlněné. Vhodné jsou antibakteriální, které pohlcují pach a pot. Měly by být tmavé, hladké, jednobarevné a sladěné s barvou bot. Do černých bot patří černé ponožky, do hnědých lze použít hnědé, případně béžové. Ponožky by měly být dostatečně dlouhé. Dejte si pozor, aby vám nebylo vidět „holé nohy“ ani při sezení. V takovém případě je lepší použít podkolenky.
Absolutní trapas představují mokasíny či sandály k obleku, boty na bosých nohou, nevyčištěné boty, boty světlejší než oblek, sandály s ponožkami nebo sešlapané podpatky.
Perlička na závěr…
Věděla jste, že v minulosti se výškou podpatku na botách určovalo postavení ve společnosti? Vysoké boty byly tedy výsadou mužů. Teprve později si tento doplněk osvojily ženy.
Přidej příspěvek