Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
U všech významných událostí se od hostitele očekává slavnostní proslov. Stejně tomu je i na svatbě, kdy však kromě hostitele promlouvá k hostům více zúčastněných.
Kdo má tedy tento proslov na svatbě pronést? Jaký je rozdíl mezi proslovem a přípitkem a jaká má mít tento úkon pravidla? Pokud chcete znát odpovědi na tyto otázky a dozvědět se o proslovech na svatbě víc, určitě si přečtěte následující článek.
Kdo má na svatbě proslov
Neexistuje univerzální pravidlo, kdo by měl na svatbě vést slavnostní proslov. V zásadě platí, že by měly být řečníci alespoň dva, ale pokud bude na vaší svatbě mluvit pouze jedna osoba, i to je v pořádku. Velmi podstatné je, aby na svatbě jako první řečnil někdo z hostitelů. Většinou to bývá otec ženicha nebo nevěsty.
Někdy se slova ujme samotný ženich, jindy to zvládne i výřečná nevěsta. Po oficiálním proslovu se slova ujme většinou někdo, kdo do proslovu přinese trošku zábavy. Často jde o ženichova svědka, jednoho z družbů, případně starosvata, pokud ho na svatbě plánujete mít.
Připravte se na to, že může nastat i situace, kdy se rozhodne k vám a vašim hostům promluvit i někdo, s kým jste původně nepočítala. Proaktivní svědek nebo družička chtějí často také popřát novomanželům jen to nejlepší. Nechte to na nich. Pokud se k takovému kroku odhodlali, určitě si svou řeč svědomitě připravili a chtěli vás mile překvapit.
Projev versus přípitek
Slavnostní proslov otce bývá většinou na svatbě uvítacím prvkem, který předchází slavnostní svatební hostině. Podle etikety lze pozornost na svou řeč upoutat prostřednictvím zaťukání na sklenici. Obvykle bývá prvním řečníkem na svatbě otec jednoho z novomanželů, který buď nevěstu, nebo ženicha vítá ve své rodině a přeje jim vše dobré na cestě společným životem.
Uvítací proslov obsahuje mimo jiné poděkování hostům za jejich účast na svatbě a přání příjemné zábavy. Pokud v rodině někdo chybí, patří se ho zmínit a věnovat pár slov jeho památce. Svatební proslov by měl být osobní, výstižný a přiměřeně dlouhý. Slavnostní přípitek následuje po proslovu, přičemž všichni přítomní stojí a společně zvednou sklenice.
Přípitek vede buď osoba, která měla úvodní proslov, nebo v případě, že úvodních projevů bylo víc, tak poslední z řečníků. Sklenicemi si přiťukávají pouze vedle sebe sedící osoby, i to pouze vlevo a vpravo. Novomanželům se hosté na dálku symbolicky ukloní nebo zvednou pohár směrem k nim.
Pravidla proslovu
- Každý proslov by se měl řídit určitými pravidly. Je velmi důležité, aby se řečníci při svých projevech vyhnuli určitým nepříjemným a trapným momentům, které se na svatbu nehodí.
- Řečník by měl přivítat hosty, ať už svým jménem nebo jménem novomanželů. Následně se jim představí a prozradí, v jakém je vztahu k nevěstě a ženichovi.
- Na svatbách je zvykem během svatebních promluv prozradit na novomanžele nějakou milou, či vtipnou historku z jejich minulosti, kterou hosté neznají. Je však důležité zvážit, o jakou příhodu půjde. Určitě není cílem nikoho zesměšnit, nebo vyvolat hádku. Během proslovu, který by měl být o lásce ženicha a nevěsty, je dobré říci, co na jejich vztahu považuje řečník za nejkrásnější. Po ukončení své řeči, která by neměla být ani příliš dlouhá, ani příliš krátká, může řečník připít na zdraví novomanželů.
Co by se promluvě určitě zaznít nemělo
Pokud si nejste jisti, co do svého proslovu zahrnout nebo raději vynechat, určitě vsaďte na následující rady.
- 1. Absolutní tabu během proslovu jsou bývalé vztahy nevěsty i ženicha.
- 2. Stejně nevhodné je používání vulgarismů.
- 3. Nezesměšňujte nevěstu, stejně jako rodiče novomanželů, trošku utahování z ženicha je dovoleno při promluvě jeho kamarádů, ale samozřejmě i to s mírou. Nikdy si však neutahujte z jejich manželství.
- 4. Nevytahujte staré příhody, které jsou vhodné možná tak k pivu mezi kamarády.
Jak na to
Na svatební proslov je dobré se připravit. Nyní nemáme na mysli, že řečník má svou řeč číst z papíru a třást se stresem jako osika. Jeho slova by měla být osobní a velmi přirozená. Pokud řečník potřebuje držet v ruce papírek s heslovitými body, aby na nic nezapomněl, je to přijatelné. Stejně však musí počítat s případnou improvizací.
Je důležité, aby byl proslov velmi příjemný, v přátelském duchu a uvolněné atmosféře. Pokud je někomu z oslovených nepříjemné na svatbě mluvit, poproste raději někoho jiného, kdo s takovou pozorností problém nemá. Pokud se svatební hostina koná v sále, kde nemusí být každého řečníka slyšet, vsaďte na mikrofony. Není nic horšího než řeč, kterou nikdo neslyší.
Kromě verbální části projevu je velmi důležitá i řeč těla. Tedy jeho postoj, mimika, či gesta. Dobrý řečník udržuje oční kontakt se svým publikem a zejména na události, jakou je svatba, říká svá slova od srdce. Ať už se rozhodnete pro oslovení kohokoli z rodiny a známých, bude to pro něj velká čest. Určitě se na tuto chvíli připraví a věnuje vám a vašim blízkým několik milých slov.
Přidej příspěvek