7 důvodů, proč se investice do svatebního fotografa vyplatí
Výběr toho správného fotografa je těžký oříšek pro nejednu nevěstu. Pro začátek si třeba sednout a v klidu promyslet, co vlastně chceme a zjistit, proč se investice do svatebního fotografa vyplatí.
Je dobré si ujasnit, jaký styl hledáme (například romantický a emotivní nebo černobílý industriální, případně nějaký netradiční), zda chceme celodenní focení formou příběhu, nebo jen pár portrétových záběrů, ale hlavně bychom si měli stanovit položku, kterou jsme ochotni investovat do svatebního fotografa. Právě proto, že to bude váš velký a neopakovatelný den, mít z něj kvalitní vzpomínku, věru stojí za to.
O tom, že opravdu jde o smysluplnou investici, jsme si povídali s profesionálními fotografy, kteří již mají něco nafoceno. O rady jsme požádali Mirku Václavovou z M.V. Photography, Martina Almášiho zo SueArt a Annu Kulacs. Společně vám prozradíme, proč je dobré investovat do svatebního fotografa.
1. Praxe
Prvním z důvodů ve prospěch této investice by měla být praxe. V tomto se všichni jednoznačně shodují, protože žádný začínající fotograf vám nenabídne tolik zkušeností jako „ostřílený“ profesionál. Nejde přitom jen o práci s fotoaparátem (kde musí profík ovládat kompozici nebo i „hru“ se světlem), ale také o to, jak si umí poradit v případě deště či v různých nečekaných situacích.
„Protože dobrý fotograf ví, že rezervní fotoaparát se vždy hodí,“ konstatuje Martin Almáši a jeho slova potvrzuje Mirka. Profesionál se vzdělává jako po odborné stránce, tak i osobní, a tak může své zkušenosti poskytnout klientům.
2. Kvalita jako hlavní bod investice do svatebního fotografa
Toto slovo by mělo označovat výsledek, po kterém touží každá nevěsta. Mnohé se však nechají zlákat nízkou cenovkou, ale nakonec i výsledek proto vypadá častokrát levně. To už se však nedá vrátit. Jak tvrdí Mirka: „Vždycky se najde někdo, kdo bude ochoten vaši svatbu nafotit za méně peněz.“ Vždy se však třeba ujistit, že platíte za kvalitu, kterou si představujete. Skutečně dobrý fotograf, má již vybudovanou svoji „základnu“ a hlavně jméno. Jak však zjistíme, zda je opravdu kvalitní?
3. Recenze
Už jsme zmínili, že prvořadou by měla být kvalita. Jak si ji ale ověřit? Možností je hned několik;
- Prvotní přehled je možné získat například přečtením recenzí od nevěst, které již služby daného profesionála využily, případně i přímo tady na Beremese, kde si nevěsty své zkušenosti sdílejí. Je však třeba dát pozor, protože na veřejných fórech se mohou vyskytovat také nereálné recenze od konkurence.mPokud vás tedy zaujala některá z recenzí týkající se právě fotografů ve vašem užším výběru, nebojte se a zkuste danou nevěstu oslovit – informovat se blíže na důvody udělení takového hodnocení, ať už bylo špatné nebo dobré.
- Dalším krokem pro ověření kvality by mělo být osobní setkání, které prozradí, jak fotograf komunikuje. Tento faktor je obzvláště důležitý, pokud chceme fotografa, který za to stojí, podotýká Martin Almáši (který se neustále vzdělává nejen v oblasti fotografování, ale i komunikace, protože ji považuje za jeden z podstatných prvků svatebního focení).
4. Komunikace a celkový dojem
Právě ta je klíčovým kritériem, protože nejen vy, ale i vaši hosté budou cítit příjemněji ve společnosti usměvavého a dobře naladěného fotografa, než takového, který čeká jen na svou „závěrečnou“. Jedním ze způsobů je „prověřit“ si fotografa přímo – napište mu zprávu s otázkami. Zároveň s odpovědí tak získáte prvotní přehled o jeho přístupu.
Mirka také zmiňuje, že dobrým krokem pro poznání se je tzv. rande focení, které kromě sblížení fotografa a snoubenců poskytne i prostor pro odbourání stresu z fotoaparátu a přiblíží dvojici, co může očekávat. Je to zároveň skvělá příležitost pro fotografa, který se tímto může prezentovat, a pro vás, abyste si ověřili, zda vám jeho přístup vyhovuje. Jedním z prvků prvního dojmu je přitom i vzhled – oblečení fotografa. Na slavnostní událost, jakou je svatba, by zcela jistě neměl sahat po havajské košili a lněných kalhotách 😉.
5. Vášeň pro fotografování
Zde přichází na řadu jedno z velmi cenných kritérií, a tím je právě vášeň pro fotografování. Pokud se zamýšlíte nad tím, zda je vámi vybraný fotograf hodný investice a nejste si ještě úplně jisté, pozorujte fotografa při práci a zjistíte, jestli ho opravdu baví. Toto si nejlépe ověříte právě při zmiňovaném rande focení.
6. Styl focení
Dobrý fotograf už má vybroušený svůj vlastní styl a ten při focení využívá. Protože takový „rukopis“ se vždy liší, je dobré prostudovat si práci každého zvlášť a vybrat si, která je vašemu srdci nejbližší. V nabídce jsou různé, například celodenní reportáž, z níž získáte ucelený příběh vašeho svatebního dne, nebo portrétní foto formou „rande focení“, případně jen fotografie z určitého vámi vybraného úseku dne.
Také je vhodné prohlédnout si portfolia každého fotografa, protože ta by už měl dobrý profesionál nabízet na své webové stránce, případně na facebooku, podotýká Anka Kulacs. Obecně však platí, že fotograf hoden vaší investice již má svůj vlastní „podpis“.
Fotografie by neměly být strojené a měly by ukazovat dvojici takovou, jaká je, tedy bez přílišných filtrů či rušivých grafických prvků, které by mohly v extrémním případě působit komicky. Správný fotograf by měl zasahovat do průběhu focení jen málo, a to mírným usměrněním, případě radou.
7. Technické vybavení
Tak jako amatér bez zkušeností nebude umět kouzlit s perfektním „dělem“, stejně ani profesionál nedokáže vykouzlit úžasně a dechberoucí záběry se slabým aparátem. Jak říká Anka Kulacs: „Kvalitní fotografie se dají dělat jen s kvalitním fotoaparátem.“ Proto si dejte pozor a prověřte si, s jakým technickým vybavením přijde na scénu vámi vybraný fotograf.
Zdatný profesionál má ve výbavě nejeden fotoaparát, který je i pro něj velkou finanční položkou, což je pro vás zárukou kvalitního zpracování záběrů. Sem patří i systém úpravy snímků, kterou vykonává fotograf po samotném focení, což mu zabírá určitý čas. Ani samotný software není zdarma. Toto vše je v položce, kterou investujete do správného výběru fotografa.
Abychom to celé shrnuli, fotograf, který má kvalitní techniku, roky praxe, styl, který vám padl do oka, úsměv na tváři a příjemnou komunikaci, vás bez obav přesvědčí svým profesionálním přístupem, že se jeho výběrem chystáte udělat skvělou volbu a celoživotní investici, která Vám zůstane v podobě kvalitní památky.
Když už jste si tedy přečetli recenze, osobně se setkali, případně absolvovali rande focení, šup šup na rezervaci termínu. Ta si obvykle vyžaduje předstih až rok předem, protože dobří fotografové jsou obsazení jako první, proto bychom ji měli zařadit mezi první rezervované položky hned po získání termínu (radí Anka).
Co se investice do svatebního fotografa týká, počítat přitom můžete s cenovým rozpětím od 6 000 do 20 000 Kč (záleží na rozsahu focení, ale také na lokalitě fotografa). Nezapomeňte přitom na sepsání smlouvy a prověření, zda umí fotograf v případě nouze za sebe zajistit náhradu. „Na vaše otázky by přitom měl umět pohotově zareagovat a poskytnout dostatek informací,“ dodává Martin. Tak už neváhejte a vyberte si toho svého svatebního profi fotografa, protože to je skvělá investice.
Plusy:
- kvalita snímků (fotoaparát / zařízení)
- profesionální úpravy
- jednorázová položka
- památka na celý život
- komunikace a příjemný pocit
Minusy:
- cena (různý rozsah ale obvykle zhruba od 6 000 do 20 000 Kč)
- obsazenost (rezervovat třeba alespoň 1 rok předem)
Přidej příspěvek