Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?

  • 11. kvě 2021
  • Veronika Červenská
  • Isifa / shutterstock.com

Pokud jste si náhodou myslela, že existují pouze dvě výročí svatby, a to zlatá a stříbrná svatba, která jste slavila se svými prarodiči, tak vás rádi vyvedeme z tohoto mírného omylu. Výročí svateb je hned několik, a proč také ne? Vždy je možné najít si záminku na oslavu a prožití krásných, pohodových chvil se svým partnerem nebo nejbližší rodinou či přáteli. Podívejme se tedy na jednotlivá výročí svatby, které jsme pro vás seřadili v chronologickém sledu.

Bílá / zelená svatba (den svatby)

První svatební výročí je zároveň samotným dnem svatby, kdy slaví zpravidla každý, lidé všech národností či náboženství, i ti, kteří další výročí svatby neuznávají.

Pivní / oslí svatba (9 měsíců)

Toto výročí svatby se uznávalo zejména v minulosti, a vtipně se tak nazývalo období 9 měsíců od svatby v případě, že nevěsta ještě neotěhotněla.

Bavlněná svatba (1. rok)

Je výročím svatby po prvním roce manželství, pojmenovaným podle období, které by měli manželé stále prožívat „jako v bavlnce“.

Papírová svatba (2. rok)

Jde o druhé výročí svatby, kdy se manželství stále podobá „nepopsanému listu papíru“, který se s přibývajícími léty bude naplňovat.

Kožená svatba (3. rok)

Je výročím, které se slaví po třetím roce manželství, jenž je podle několika zdrojů označován jako kritický. Pokud ho manželé zvládnou, další roky budou o to pevnější, tedy pevné jako ta nejpevnější kůže.

Květinová svatba (4. rok)

Výročí svatby po čtyřech letech manželství, pro které je typické množství květin a květinové výzdoby na oslavě. Toto výročí mají pochopitelně rády zejména ženy.

Dřevěná svatba (5. rok)

Pojmenování dřevěná svatba označuje výročí po pěti letech manželství, přičemž dřevo v názvu symbolizuje pevné a dlouhé manželství, protože dřevo je trvanlivý přírodní materiál.

Železná / plechová svatba (6. rok)

Železo je tvrdý kov, který symbolizuje pevnost a nerozbitnost vztahu po šesti letech manželství, proto se toto výročí svatby nazývá železným nebo plechovým.

Zinková / cukrová svatba (6 a půl roku)

Jde o výročí svatby po šesti a půl letech manželství, které upozorňuje na to, že i manželství, podobně jako např. pozinkované nádobí, je třeba čas od času vyleštit a starat se o něj tak, jak se leští i zinek.

Měděná / vlněná svatba (7. rok)

Je výročím svatby po sedmi letech manželství, jejíž název v sobě nese podobnou symboliku jako u předešlého výročí. Měď se totiž dokáže lesknout krásně jako zlato, pokud se o ni dobře staráme, pokud ale ne, může být matná a pokrytá „patinou“, tak jako láska manželů.

Bronzová svatba (8. rok)

Slaví se po osmi letech manželství, kdy v minulosti bylo zvykem manžele obdarovávat lesklými předměty do domácnosti, nejčastěji šlo o kuchyňské nádobí.

Hliněná svatba (9. rok)

Při tomto výročí se také nezaostává při zařizování domácnosti, tentokrát to jsou předměty z hlíny.

Cínová / růžová svatba (10. rok)

Je prvním kulatým desetiletým výročím svatby, které můžete znát i pod názvem „Den růží“. Při oslavách se tančí s červenými růžemi a partnerka by měla dostat množství květin, zatímco partner dostává obvykle předměty z cínu, např. pohárky na víno či cínové vojáčky. Zvláštností je i to, že hosty na oslavu tohoto výročí svatby zpravidla zvou hlavní družba a družička.

Ocelová svatba (11. rok)

Výročí po 11 letech manželství, kdy se partneři obdarovávají naposled předměty z kovu, a jak to již z názvu vyplývá, jde o ocel. Obvykle dostávají praktické dárky, například pomůcky do kuchyně.

Hedvábná svatba (12. rok)

Dvanácté výročí svatby dostalo pojmenování po hedvábí, velmi pevném materiálu, který je však na povrchu hladký, jemný a příjemný.

Krajková svatba (13. rok)

Třinácté výročí svatby mělo v minulosti velký význam zejména pro něžné polovičky, které byly obdarovávané krajkou. Krajka byla velmi drahá a vzácná, ženy ji obvykle jen obdivovaly a toužily po ní.

Slonovinová svatba (14. rok)

Je výročím 14 let společného života a manželství páru. Při tomto výročí je zvykem, že se manželé obdarovávají cennými předměty ze slonoviny.

Křišťálová / skleněná svatba (15. rok)

Je výročím po 15 letech manželství, jejíž pojmenování je odvozeno od skla, které je tak čisté a průzračné jako vztah manželů po tolika letech. Toto výročí je zároveň tím, při kterém končí každoroční oslavy výročí svatby. Říká se mu tak proto, že pokud manželé spolu vydrželi takovou dobu, tak už stačí oslavovat jen po dalších pětiletkách.

Porcelánová svatba (20 let)

Je výročím svatby po dvaceti letech, kdy se na oslavě manželství podával oběd do nového slavnostního porcelánového servisu.

Stříbrná svatba (25 let)

Je výročím 25letého, čtvrt století dlouhého manželského slibu, kdy se partneři obdarovávají stříbrnými prstýnky.

Perlová svatba (30 let)

Tři desítky společných let v manželství, to už je opravdu pořádně dlouho. Toto výročí svatby by mělo symbolizovat vzácnost manželského vztahu, která se projevuje dárkem v podobě perlového náhrdelníku s třiceti perlami.

Lněná / korálová svatba (35 let)

I za tímto názvem svatebního výročí po 35 letech můžeme hledat jistou symboliku, protože tkanina s názvem len je charakteristická svou výjimečnou pevností, jaký je rozhodně i vztah po tolika letech.

Rubínová svatba (40 let)

Je výročí svatby po úctyhodných 40 letech manželství, kdy si v minulosti manželé dávali do svých prstýnků vsazovat rubín, červený drahokam, kterému se říká také kámen ohně, vroucnosti a lásky, jež rozhodně v takto dlouhém vztahu nechybí.

Safírová / jantarová svatba (45 let)

Takto se nazývá výročí svatby po 45 letech manželského vztahu, jehož symbolika se podobá předchozímu výročí. Manželé si totiž během tohoto výročí nechávali do svých prstenů vsazovat safír – modrý drahokam, který je známý jako kámen štěstí.

Zlatá svatba (50 let)

Je krásným výročím půlstoletí společného manželství a života po boku jedné osoby. Pokud již po jiné roky ne, tak tady už je opravdu co slavit. Manželé si při tomto výročí obvykle vyměňují nové zlaté prsteny, přičemž ty původní si odloží k ostatním cennostem a rodinným šperkům.

Smaragdová svatba (55 let)

Při tomto výročí svatby po 55 letech manželství se už do nových zlatých prstenů drahokamy nevkládají, smaragd však v tomto případě symbolizuje velkou cennost tohoto výročí svatby.

Diamantová / briliantová svatba (60 let)

Je svatebním výročím po krásných 60 letech manželství. Název získalo přirovnáním k nejtvrdšímu nerostu a zároveň nejcennějšímu drahokamu na světě.

Kamenná svatba (65 let)

Je svatební oslavou 65. roku společného života manželů, přičemž toto výročí symbolizuje to nejpevnější, kámen.

Požehnaná / platinová svatba (70 let)

Sedm desítek let společného života v manželství symbolizuje v tomto případě nejcennější kov, kterým je platina.

Nebeská / korunovační svatba (75 let)

Tohoto nádherného svatebního jubilea po 75 letech manželství se dožije jen zlomek manželů, o to je toto výročí vzácnější a obdivuhodnější. V případě, že by se manželé vzali po dovršení dospělosti v svém 18. roce života, znamenalo by to, že toto výročí by oslavovali až ve svých 93 letech. Toto výročí se nazývá nebeským, protože se říká, že kdo se ho dožije, půjde zaručeně do nebe. Vtipnější moudrost říká, že po tomto výročí muž zemře a odchází osvícený do nebe, protože se na Zemi určitě nenajde žádný jiný muž, který by po boku jedné ženy vydržel tak dlouho.

Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?