Svatební oděv pro ženicha (1. část) – Na co myslet při výběru obleku na svatbu?
Vaše přítelkyně vám právě řekla "ano" a stala se tak vaší snoubenkou. Nastal čas, abyste pomaličku začali uvažovat, jak se správně obléci tak, abyste i vy přispěli k svatbě snů.
Jelikož nevěsty většinou na sebe převezmou odpovědnost za celé plánování svatby, máte možnost zaměřit se na svůj zevnějšek, a tedy, co si na vaši svatbu obléknete vy. Nejdůležitějším rozhodnutím tedy bude, co všechno si ve velký den vezmete na sebe.
V případě ženicha stačí 2 až 3 měsíce před svatbou, kdy už víte kdy, kde a v jakém stylu se svatba bude odehrávat. Určitě si však promyslete, zda si koupíte oblek z konfekce, nebo si ho dáte ušít na míru, protože v druhém případě si to bude vyžadovat delší dobu. Provedeme vás celým procesem a jednotlivými částmi faktory, na které byste měli brát ohled při výběru toho správného obleku a celkového svatebního oděvu pro ženicha.
Koupit, ušít či půjčit?
Stejně jako nevěsta, i ženich zvažuje při výběru vhodného oblečení, zda si oblek koupí, dá ušít na míru nebo půjčí. V případě koupě obleku vám již zůstane na celý život. Samozřejmě, můžete ho prodat, ale dobře padnoucí oblek ve svém životě ještě určitě nejednou využijete.
Pokud na to máte rozpočet, nechejte si oblek ušít. Je to výborná investice zejména v případě, že obleky nosíte i v rámci pracovního zařazení, a tedy se váš šatník rozšíří o další kvalitní kousek. Vsaďte na barvy, které jsou vhodné i na jiné formální akce, jako jsou tmavě modrá či tmavě šedá.
V případě, že obleky opravdu nenosíte a není to nic pro vás, můžete vsadit na půjčovny a na váš velký den si prostě nějaký půjčit. Tato možnost je vhodná zejména v případě, když se rozhodnete pro velmi formální oblečení, jako je smoking či frak, a tudíž je malá pravděpodobnost, že si tento oděv znovu obléknete.
Formálnost svatby
Velmi podstatným faktorem ovlivňujícím vaše rozhodování, jaký typ slavnostního oděvu zvolit, je zejména typ svatby. Tedy její formálnost, sezona nebo místo konání.
Klasický oblek se na rozdíl od smokingu či fraku dá využít i po svatbě. Jeho původ sahá do doby, kdy byl každodenním oděvem mužů a i v dnešní době by neměl chybět v šatníku žádného muže. Měli byste se tedy zamyslet nad jeho barvou. Neumírající klasikou je oblek černé barvy a během vaší svatby ho můžete oživit ostatními doplňky a vykouzlit tak jedinečný slavnostní outfit.
Pokud vám černá nic neříká, velmi moderní je i královská modrá, či námořnická nebo tmavá modrá, případně šedá. Ať už se rozhodnete jakkoliv, měli byste brát v úvahu i váš typ, tedy jakou máte postavu, barvu očí či vlasů, jednoduše, vybírejte tak, aby vám i barva obleku přidala, a naopak neubrala. Smoking je pravou volbou pro ty, jejichž svatba je mimořádně formální a bude se konat po 18:00.
Styl a vkus ženicha
Při výběru slavnostního oděvu je velmi důležité přihlížet zejména ke stylu a vkusu ženicha. Stejně však nelze zapomínat na sezonu, čas a místo obřadu. Myslete na to, že během vaší svatby budete mít vámi zvolený oděv oblečený během celého dne, a proto je velmi důležité, aby vám dobře padl a vy jste se v něm cítili pohodlně a příjemně.
Výběr obleku a materiálů dle sezony
Při výběru obleku na chladnější období během podzimních a zimních měsíců sáhněte po těžších materiálech jako jsou směsi vlny, vlny a hedvábí či vlny a mohéru. V těchto měsících dominují tmavší barvy. V případě smokingu je to jasné, ten by měl být vždy černý, při oblecích sahejte po tmavších tónech modré nebo tmavě šedé. Samozřejmě, je třeba vždy vsadit na to, co ženichovi nejvíce svědčí.
V teplejších jarních a letních měsících je nejlepší volbou oděv z vlny a hedvábných směsí, přičemž hmotnost tkaniny by měla být méně než 250 g na metr. V barvách opět zůstaneme u odstínů modré a šedé, samozřejmě v tomto případě může jít o světlejší a zářivější tóny, a v případě smokingu zůstaneme u černé. Kromě zmíněných barev je v závislosti na místě konání svatby příjemná změna na neformálnější obleky a jejich odstíny v béžové nebo šedobílé.
Stejně důležitý při výběru správného oblečení na vaši svatbu je i čas jejího konání. V případě, že se svatba koná večer, měli byste počítat s možností ochlazení, zejména pokud plánujete svatbu venku. A naopak, pokud se gró svatby bude odehrávat uprostřed dne, zejména v létě, můžete čelit vyšším teplotám, a tedy co nejlehčí a nejtenčí oblek bude pro vás tou správnou volbou.
Střihy
Po tom, co jste si vybrali, jaké barvy a z jakých materiálů by měl být váš oblek zhotovený, nastal čas se zamyslet nad jeho střihem. Inspirujte se prostředím, ve kterém se svatba bude konat. U oficiálnejších svateb bude nejvhodnější sako na jednořadé zapsání se třemi knoflíky. U neformálních svateb můžete naopak sáhnout po barevnějších doplňcích či dvouřadém saku, případně jiné barvě saka jako u kalhot.
Vždy však vycházejte z toho, abyste ladili k nevěstě. Odlišný styl obou novomanželů by mohl působit zbytečně rušivě a zmatečně. U kalhot myslete na to, aby vám délka seděla na kotník. U svatebních obleků se délka nohavic stanovuje trošku delší než obvykle. Kalhoty by měly být bez manžet, protože ty s manžetou se považují za příliš neformální. Nejvhodnější je, když oblekové kalhoty můžete nosit bez použití opasku, tedy aby vám jejich velikost v pase dokonale sedla.
S vestou nebo bez vesty
Pokud si na svatbu oblékáte oblek, a ne smoking, vesta by měla být jednoznačně součástí vašeho oděvu. Různé názory v současnosti tvrdí, že vesta je už dávno out, avšak v rámci formálnosti a zároveň i slavnostnosti byste na ni rozhodně neměli zapomínat.
Vesta může mít tři nebo čtyři knoflíky. Pokud se vám líbí vzhled formálního a velmi elegantního ženicha, vyberte si vestu tón v tónu s vaším oblekem. Ještě slavnostnější vzhled vám dodá ta v krémové nebo slonovinové barvě, případně lesklá. Chcete-li svůj oděv trošku ozvláštnit, sáhněte po vzorované vestě, případně té z jiného materiálu než máte oblek.
Nejvhodnější barva svatebního oděvu
Nejčastější barvou, kterou ženichové volí ve svatební den, je modrá. Je to okouzlující barva, která dodává dojem úžasné formálnosti. Velkou popularitu této barvě přidává i fakt, že jde o oblíbenou barvu i pro různé uniformy, zejména námořnictvo. Modrý oblek vám umožní přizpůsobit se různým stylem, jakož i barvám košile, či vesty a ostatních doplňků.
Druhou nejčastější barvou bývá tmavě šedá pro formálnější svatby a světle šedá pro svatby s uvolněnější atmosférou. Černý oblek představuje barvu vysoké formálnosti, avšak pokud nejde vysloveně o smoking, nemusí být zcela nejvhodnější pro svatební den.
Přidej příspěvek