Vdávám se a jsem v tom! Plánujete s partnerem svatbu a máte pocit, že se necítíte ve své kůži?
Pokud jste si udělala těhotenský test, který vyšel pozitivně, nepanikařte. Vždycky máte na výběr: svatba s bříškem nebo až poté. Začněme pozitivně: s otěhotněním má problém až 15 % párů, takže bingo. Víte, že spolu můžete mít děti, což je perfektní informace do dalších společných let. Nyní už stačí se rozhodnout, jestli svou lásku zpečetíte manželským slibem před narozením potomka nebo až po něm. Každá varianta má svá pro i proti.
První šok
Jednoznačně zklamání: neužiji si svatbu podle svých představ, všichni si řeknou, že se musím vdávat. NE. Tak to už dneska neplatí. Spousta párů žije s dětmi bez vstupu do svazku manželského a nikdo se na ně nedívá skrz prsty jako před desítkami let. Je to jen na vás, jakou formu soužití zvolíte
Pak už přicházejí varianty
Už jste se smířila s tím, že čekáte miminko a začínáte přemýšlet, jaká varianta by byla nejvhodnější. Máme upozornění: ač si všechno dokonale promyslíte, mohou významnou roli sehrát hormony, jejichž bouře v těhotenství pracuje s velkou silou, a budete plány ještě měnit. Stejně jako jméno potomka, porodnici…
Svatba s bříškem
Nemusí být nutným kompromisem, může být něžná, plná očekávání. Pokud zvolíte tuto variantu, máte jistotu, že se dítě narodí do úplné rodiny, nejsou potřeba žádné úřední úkony. Rizika: nevolnosti a únava nevěsty, změny nálady a případné další náhlé i dlouhodobější zdravotní indispozice spojené s graviditou. Volba šatů tak, aby odpovídala stupni těhotenství, svatební cesta…
Na těhotenské nevolnosti existuje řada fíglů:
- Dodržovat pitný režim – hodně vody s citronem, cukrem, colu (jen s mírou) spolu se zázvorovým čajem
- Nemějte prázdný žaludek – jezte po malých dávkách, ale častěji
- Nejezte kořeněná a kyselá jídla
- Nepoužívejte těžké kořeněné a výrazné vůně
Přemýšlejte o tom, že nemusíte mít gigantickou svatbu se sto hosty a zábavou až do rána. Co zkusit komorní obřad, oběd s úzkou rodinou a velký večírek si užijete po porodu, až budete v kondici a budete mít dost energie? I taková svatba má svůj půvab. Rozhodně si naplánujte načasování: druhý trimestr je ideální. V prvním většinu žen trápí nevolnosti a ve třetím se zase objevují otoky končetin, zvýšená únava a bříško už svou velikostí brání jakékoliv eleganci šatů… A také denní dobu: odpolední obřad, kdy budete vyspalá, je vhodnější než ranní čas.
Tip: V každém případě doporučujeme se při zdravotních komplikacích poradit se svým gynekologem. Seznam klinik EUC pro gynekologii můžete najít na webu euc.cz.
Šaty? Můžete být sexy za všech okolností
Myslete na to, abyste byla krásná nevěsta – šaty zvolte podle stupně těhotenství, vkusu a vaší postavy. Jestli budou sexy upnuté, do tvaru áčka, mini nebo dlouhé, je na vás. Hlavně, abyste se líbila sama sobě, cítila se dobře a krásná. Svatební salony, ale i běžné řetězce nebo švadleny určitě pomohou. Dobrým pomocníkem jsou podpůrné kalhotky a pás pro těhotné.
Porod bez svatby? Nevadí
Jen tomu musíte přizpůsobit několik úředních formalit. U nesezdaných například určit otcovství (tedy i příjmení) na matrice nebo soudu. Abyste se pak nedostali do potíží, čí že je vaše dítě.
Svatba s miminkem
Ano, už jste po porodu, dostala jste se fyzicky i psychicky do kondice, můžete si dopřát své vysněné šaty, ALE: kojíte? Budete s tím muset počítat a být k dispozici miminku (nebo odstříkat mléko a požádat někoho o hlídání). Pokud bude miminko svatebčanem, většinu dne se mu budete stejně věnovat.
- Neužijete si raut kvůli limitům koření, surovinám
- Žádný přípitek
- Časové omezení
- Péče o miminko
Ideální řešení
Spojte oslavu svého sňatku (pokud jste se brali těhotní) nebo samotnou svatbu při příležitosti prvních narozenin svého potomka. Pozvěte přátele, rodinu, kamarády a udělejte si parádní party. Bez omezení.
Přidej příspěvek