Svatební koláče: Co všechno byste měli vědět o svatebních zákuscích?

  • 3. čvn 2024
  • Silvia Blahovcová
  • isifa / Shutterstock

Mnohé nevěsty často trápí otázky ohledně svatebních koláčků a zákusků. Jaký je přiměřený počet koláčů na osobu? Jaké svatební koláče zvolit? S čím vším při výběru počítat?

Pokud i vy patříte k nevěstám s podobnými otázkami, následující článek vám jistě pomůže orientovat se v této sladké problematice z oblasti plánování vaší dokonalé svatby.

Profesionálové

Klasika je klasika

Asi každý z nás má ten svůj koláč či zákusek, bez kterého si svatbu neumí představit. Jde zejména o klasické zákusky, které prověřil čas a léty se nemění. Máme na mysli punčový řez, špičku, ořechový košíček, kokosku či laskonky. Že jste myslela něco jiného? Samozřejmě, jednotlivé zvyky a tradice se mění podle zažitých zvyklostí v krajích či jednotlivých rodinách, neváhejte proto sáhnout do svého repertoáru, abyste nezarmoutila někoho ze svých blízkých :-).

Mezi další tradičnější zákusky patří i medový či ananasový řez, kremrole, pařížské rohlíčky, tvarohová kostka nebo indiánek. V zásadě platí, že byste měla na stolech mít zákusky ve složení, kde bude nějaký ovocný, nějaký čokoládový a něco tvarohového nebo smetanového. Abyste uspokojila všechny chuťové pohárky svých hostů.

Mnohé nevěsty si koláče pečou svépomocí, případně osloví hospodyně z rodiny a rozdělí si, co kdo napeče. Toto pečení ve vlastní režii se využívá zejména na naplnění výslužkových krabic. Rozhodně doporučujeme na vaši svatbu zajistit i zastoupení klasických koláčů, kdy vyhovíte i starší generaci a v podstatě každému, kdo je zastáncem tradičnějších dobrot.

Modernější dezerty

Modernějšími dezerty jsou takzvané exkluzivnější zákusky jako například větrník, krémeš, různé kostky s krémy a pěnami podle vkusu, krémové řezy, speciální rolády a řezy, brownies nebo kávová zrna.

V tomto případě je na vás, zda se rozhodnete některý z uvedených zákusků na vaši svatbu zabezpečit, nebo ne. Stále platí, že byste měla trošku myslet na každého a konkrétní složení zákusků si vybrat podle vašich chutí a preferencí (pokud ovšem víte, že teta Slávka se při vyslovení slova svatba hned těší na pařížský rohlíček, proč ji nepotěšit?).

Hity na svatbách

V současnosti jsou velkými hity různé makronky, cupcaky, popaky či mini dezerty a dezertní pohárky. Na českých svatbách své zastoupení nacházejí zejména v candy barech, kde bývají efektně umístěny a dozdobeny nejrůznějšími drobnými dekoracemi. Tyto stolečky bývají výstavní skříní svatebních dobrot.

Pro různé potravinové alergie či intolerance stále častěji nevěsty na svatbách nabízejí svým hostům zastoupení koláčků, které splňují jejich omezení, a tak si může pochutnat skutečně každý.

Počty

V zásadě platí, že na každého dospělého hosta byste měli počítat 3 až 5 velkých koláčků a zákusků (podle složení vašich hostů) nebo minimálně 5 mini dezertů. Samozřejmě nejde o stejné zákusky pro každého hosta, z každého druhu však vezměte tak, aby vyšel alespoň jeden stejný zákusek na 2–3 osoby. Tedy, pokud máte 60 hostů, v případě špičky zvolte počet 20–30, a další kousky zase z dalšího druhu.

Platí však, že velmi oblíbených zákusků, například punčových řezů, byste měla zajistit více, a naopak v případě neobvyklých dezertů, jako jsou rolády, stačí zase méně kusů.

Kde všude?

A kde všude se zákusky počítat? Kromě koláčů nabízených přímo v sále je nutné počítat i s dalšími, které jsou zvykem nabízet před obřadní síní nebo před kostelem. Vždyť ve váš velký den vás mohou přijít podpořit i lidé, kteří nebudou účastni na hostině, a určitě je třeba jim něco nabídnout.

Stejně nezapomínejte i na výslužky, a to nejen pro vaše hosty, ale i pro personál, profesionály účastnící se vaší svatby (fotograf, DJ, kameraman…) a dodatečně i pro vaše kolegy do zaměstnání. Stejně se patří poděkovat koláčky i oddávajícím a lidem zajišťujícím svatební obřad.

Ve výslužce bývá pro pár většinou 12–15 zákusků, ke kterým můžete doplnit i kousek svatebního dortu, pokud vám z něj zůstane. Jak jsme již zmínili, pokud plánujete candy bar, je jen na vás, zda na něj umístěte všechny koláčky a zákusky, případně modernější varianty nebo jen různé lékořice, bonbóny a čokolády. Nezapomeňte však také na tento sladký koutek. Pokud máte hosty se speciálními dietami, myslete na sladké dobroty i pro ně a zabezpečte jejich separaci od ostatních sladkostí, aby nedošlo k potravinové kontaminaci alergeny.

Svatební dort

Samostatnou kategorií je svatební dort. Na jednoho hosta se obvykle počítá 100–150 g dortu. Máme na mysli váš hlavní svatební dort, v tématu vaší svatby, který budete společně se svým manželem krájet. Kromě toho byste si určitě měla ověřit, kolik hostů plánuje na vaši svatbu přinést další dort, abyste měla přehled, kolik sladkého budete nakonec na svatbě mít.

Ovoce

Abychom nezůstali jen u nezdravých dobrot, určitě vám doporučujeme umístit na některý ze stolků i mísu s ovocem pro ty, kteří si svou linii skutečně hlídají. Případně jim k tomu umístěte čokoládové fondue a uvidíte, jestli to s tou dietou myslí skutečně tak vážně :-).


Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?