Svatba v jiný den než v sobotu: Jaké jsou výhody a nevýhody?
Chvíli poté, co váš milovaný před vámi poklekl a požádal vás o ruku, začínáte plánovat. Kde by se měla svatba odehrávat, v jakém ročním obrobí, koho pozvete, jaký typ svatebních šatů se vám líbí… A v neposlední řadě, kdy bude váš magický den D. A co tak svatba v jiný den než v sobotu?
Svatba se nemusí konat pouze v sobotu, ale na výběr máme ještě z dalších 6 dní, kdy si můžete říct své ano. Jaké jsou výhody a nevýhody výběru jiného dne? To se dozvíte v následujícím článku.
Proč sobota?
Sobota jako svatební den se stala populární v posledních desetiletích. Kdysi bývaly svatby v jakýkoliv den kromě pátku, nejčastěji ve středu. Svatba v sobotu měla význam zejména ve volném dni následujícím po svatbě, a protože v pátek býval půst, bývala ideálním dnem na hostinu. Mimo jiné je sobota dnem, kdy má většina lidí volno, nemusí si brát dovolenou navíc a město, či jiné prostředí, kde se svatba koná, je méně rušné.
Nicméně, protože většina svateb se odehrává právě v sobotu, mnoho míst, dodavatelů, či profesionálů je dopředu beznadějně obsazeno a čekací seznam není nejkratší.
Svatební ceremoniál
V případě, že plánujete svatbu na úřadě, je třeba si zjistit, zda je možné uspořádat svatbu i v jiný den. Některé matriční úřady s takovým požadavkem nepočítají, a tedy lépe uspějete ve větších městech. Určitě je však možné požádat o výjimku, zejména pokud máte v plánu pozvat více hostů, případně vám nějací přijedou ze zahraničí.
Při svatbě v kostele se setkáte s větším pochopením a po oznámení důvodu, proč jste se rozhodli pro svatbu v jiný den než sobotu, můžete vaši svatbu začít plánovat naplno. Jediným úskalím v tomto případě je, aby ve vámi zvolený den a čas neměli v kostele už připravenou mši. V tomto případě platí – kdo dřív přijde, ten dřív mele. Za pochopitelné důvody se určitě počítá obsazenost termínů ve vámi zvoleném prostoru, či konkrétní datum, které je pro vás symbolické.
Podstatným důvodem pro svatbu v jiný den je samozřejmě již zmíněná obsazenost všech vámi zvolených dodavatelů a profesionálů, kdy neexistuje jiná možnost. Buď počkáte další rok, nebo si vyberete den uprostřed týdne.
Jak je to s volnem?
Uvažujete nad svatbou v jiný den než v sobotu, ovšem kalkulujete i s dovolenou? Vždyť přece na svatební cestu potřebujete ještě tolik dní, a pak přijdou Vánoce. Nemusíte mít obavy. Dle zákoníku práce novomanželům připadají dva dny volna, z toho jeden k účasti na vlastním obřadu. S náhradou mzdy však můžete počítat pouze za jeden den.
Dodavatelé
Jedním z výrazných faktorů, které ovlivňují výběr jiného dne na svatbu, jsou dodavatelé. Někteří jsou obsazení i pár let dopředu, zejména na nejvíce exponované termíny (například měsíc červen). V tomto případě budete hledat buď jiného dodavatele, místo konání svatby nebo sáhnete po jiném dnu než sobotě.
Slevy
Zajímavým lákadlem zorganizování svatby v jiný den než sobotu jsou také zajímavé slevy u dodavatelů a profesionálů. I pro ně je týden nejexponovanější v rámci dodání jejich služeb v sobotu a ostatní v dny mohou mít hlušší místa, která rádi zaplní a nabídnou i kompenzaci v podobě slevy. Určitě se neváhejte na slevy zeptat.
Magické datum
Dalším častým důvodem svatby v jiný den než v sobotu bývá datum. To může být magické svým složením, například 18. 8. 2018, nebo může být pro nezainteresované lidi všední, ale pro vás je výjimečné, protože právě tehdy slavíte výročí nebo jste se v tento den takto před rokem zasnoubili. Symbolů tohoto data může být mnoho, a když nepřipadne rovnou na sobotu, svět se nezhroutí. Svatbu naplánujete i uprostřed týdne. Vždyť za tu symboliku to stojí :-).
Volný den
Někteří snoubenci plánují svatbu jako velkou party a přemýšlejí i nad rekonvalescencí svou i svých blízkých. Tehdy přijde vhod i další den navíc. Proto je například zajímavé zvolit si svatbu například ve čtvrtek, s tím, že v pátek je svátek, a tak mají hosté o dva dny navíc na zbavení se společenské únavy. Nebo můžete jednoduše táhnout svatbu jako v minulosti, a to několik dní.
Ochota hostů
Značným úskalím svatby v jiný den než sobota je neochota hostů. Jde zejména o neochotu brát si den volna v práci, a pokud nemáte svatbu v pátek, jde rovnou o dva dny, protože málokdo by byl schopen jít po svatbě na další den do práce.
Je třeba říci, že pokud vašim hostům na vás skutečně záleží a chtějí tento den oslavit spolu s vámi, určitě si to nějak vyřídí. Pokud se však někdo skutečně nemůže uvolnit z práce, nijak si nepomůžete. To je riziko, se kterým musíte od začátku plánování svatby v jiný den než sobotu počítat. Ať už se rozhodnete jakkoliv, věříme, že váš svatební den bude nezapomenutelný pro všechny zúčastněné, a budete se bavit ať v úterý, nebo v sobotu.
Přidej příspěvek