Po svatbě společná domácnost. Jak ji vybavit a žít v ní šetrně?
Dnes není výjimkou, že spolu pár žije v jedné domácnosti i několik let před svatbou. V některých kruzích však sdílení domova přichází stále až společně s ní. Ať už jste se právě vzali, nebo se do společného bydlení pouštíte jen tak, nastává doba, kdy budete muset dělat spoustu těžkých rozhodnutí a kompromisů.
Vybavit si nový byt nebo dům není ve dvou nikdy jednoduché. Pravděpodobnost, že se vzájemně trefíte ve všem do vkusu, je prakticky nulová, takže dříve či později narazíte na problém, jestli bude televize v ložnici, jestli chcete vymalovat teplými nebo studenými barvami či jestli je nutné mít v obýváku posilovací stroj.
Je však důležité shodnout se alespoň na myšlence, která by měla celou domácností prostupovat. Ta se čím dál víc uzpůsobuje životnímu stylu šetrnému k přírodě a v ideálním případě i k peněžence. Finance jsou totiž častým střetem novomanželů, přitom vybavit domácnost lze šetrně, hezky i levně dohromady.
Podlehnout trendu přírodních produktů je snadné, protože jednak krása přírody vždy tvoří výjimečně útulný domov a jednak má člověk dobrý pocit z toho, že přírodě pomáhá, namísto aby ji pomáhal devastovat obřími producenty jednotvárného zboží. Když už se tedy rozhodnete vybavit svůj domov co možná maximálně přírodně, kde hledat?
Řemeslníci
Ať už je to dřevo, keramika, sklo či další materiály, o Češích se ví, že jsou velmi šikovní. Prakticky na každém rohu najdete řemeslníka, který dokáže vyrobit vysoce kvalitní produkt z libovolných materiálů. A proč kupovat postel ve velkém obchodě, když můžete podpořit drobného umělce a občas na tom i ušetřit? Protože řemeslníci nejsou zdaleka tak drazí, jak si někteří myslí.
Udržitelný e-shop
S nárůstem trendu šetrného životního stylu a úcty k přírodě se přímo úměrně zvyšuje i počet e-shopů, ale i kamenných obchodů, které se zaměřují tímto směrem. Můžete v nich koupit všechno možné, ale spolehnout se můžete na jedno – prosazuje-li obchod myšlenku udržitelnosti, velmi pravděpodobně bude přísně dbát na to, aby prodával jen produkty, které jsou šetrné k životnímu prostředí. A často to jde ruku v ruce i s tím, že jejich produkty jsou od místních podnikatelů a žádných velkovýroben.
Starožitnictví a bazary
Možná chcete mít v nové domácnosti nové všechno a je to tak rozhodně v pořádku. Řada lidí ale má rádo jedinečnost klidně i na úkor jistoty a novoty. Jestli patříte mezi tento typ lidí, zajděte se mrknout do nejbližšího starožitnictví. Není vyloučeno, že tam najdete krásné zdobené skříně, hrníčky a řadu dalších věcí, které možná mají něco za sebou, ale právě i tato jejich historie z nich dělá zcela mimořádné kousky domova.
Workshopy a kurzy
Co takhle se zúčastnit workshopu, kde se naučíte vyrobit si část domova sami? To je skvělé řešení, protože nejen že budete mít doma něco svého, vlastnoručně vyrobeného, na což budete patřičně hrdí, ale zároveň se naučíte tvořit z materiálů, s kterými jste dříve neuměli. A třeba v této činnosti objevíte velký koníček. V každém případě budete mít jistotu, že váš domov je sestaven z věcí, které mají duši.
Jak dál žít šetrně?
Šetrná domácnost však není jen o vybavení jako takovém. V ideálním případě byste měli myslet také na to, že domov obnáší i nějakou spotřebu, ať už vody, plynu či elektřiny. Jednou z filozofií udržitelnosti je snaha neplýtvat, a to by se rozhodně mělo vztahovat i na tento typ produktů. Když například elektřinou nebudete plýtvat, zvolíte si energeticky úsporné spotřebiče, ať už se jedná o kuchyňský robot nebo myčku a zároveň si najdete vhodného dodavatele, můžete tak ušetřit tisíce měsíčně. Srovnejte si ceny elektřiny, abyste měli jistotu, že nepřeplácíte. Díky tomu bude vaše šetrná domácnost kompletní.
Přidej příspěvek