Svatební plánovač (8): Jak naplánovat svatební menu?
K svatbě, tak jako ke každé velké oslavě, neodmyslitelně patří i množství jídla a nápojů. Protože svatba trvá několik hodin a často končí až ráno, je důležité, aby během celého večera měli hosté k dispozici nějaké občerstvení. Zde je několik rad a tipů, na co nezapomenout a jak postupovat při plánování svatebního menu.
Svatební menu a občerstvení obvykle nabízí a zajišťuje přímo poskytovatel prostor, v nichž se bude hostina konat. Pokud však plánujete svatbu v parku, zahradě nebo na vámi zvoleném místě občerstvení prostě neposkytují, budete si muset najmout cateringovou společnost. Tyto obvykle zajistí i nábytek, doplňky jako návleky na židle a ubrusy a také personál, který se o vás bude během večera starat.
Svatební menu v restauraci
Pokud máte svatbu v restauraci, zjistěte si, co všechno vám poskytnou a co si můžete přinést sami. Téměř všude vám například bez problémů povolí přinést svatební dort a zákusky, někde si však můžete přinést i další vlastní občerstvení, drobné jídlo nebo nápoje. Ve většině restaurací také máte možnost přinést si vlastní láhve vína a jiného alkoholu, za každou ale platíte tzv. „špuntovné“, které závisí na konkrétním ceníku. Pokud máte možnost nakoupit tyto nápoje ve velkoskladu, stále vás to může vyjít levněji, než kdybyste nakupovali alkohol přímo od restaurace.
Při plánování svatebního menu máte několik možností – můžete servírovat kompletní večeři (případně oběd) najednou, od předkrmu až po dezert a kávu, nebo můžete jednotlivé chody rozdělit programem. Kromě hlavního menu je třeba pro hosty připravit i doplňkové občerstvení, například švédské stoly se studeným jídlem formou bufetu a další teplé jídlo (guláš či bramborová polévka). Můžete také připravit grilování na terase, to samozřejmě záleží na možnostech konkrétní restaurace. Restaurace mají obvykle již hotovou nabídku kompletního svatebního menu ve více variacích, takže pokud se vám nechce vymýšlet nic speciální, stačí si vybrat z připravených možností.
Nezapomeňte také na to, že někteří lidé mají speciální stravovací návyky, dietu nebo alergie na potraviny. Proto si raději předem zjistěte, jestli někdo z vašich hostů nepotřebuje zajistit speciální jídlo.
Obměny svatebního menu podle ročního období
Je vhodné, pokud se svatební menu přizpůsobí ročnímu období, ve kterém máte svatbu. Přes léto servírujte lehčí jídlo, více zeleniny a ovoce a méně sladkých a krémových zákusků, protože ty chutnají v teple méně. Namísto toho můžete jako zpestření servírovat různé barevné ovocné míchané nápoje, ať už s alkoholem nebo bez.
Na jaře a během časného podzimu zas můžete uspořádat venku pro hosty svatební grilovačku. Grilovat můžete různé druhy masa, ale i zeleninu, aby si každý mohl vybrat podle chuti.
Pokud máte svatbu v zimě, nezapomeňte připravit i něco teplého a speciálního pro toto roční období, například svařené víno nebo punč. Inspirujte se vánočními tradicemi a svatebním hostům naservírujte rybí nebo hrachovou polévku, rybu s bramborovým salátem, vánočního kubu, jablečný závin, ale třeba také šneky s bylinkovým máslem.
Tradiční tříchodové menu
V případě, že sestavujete celé menu sami, máte volnost vymyslet si jakékoliv jídlo a podávat jej v jakémkoliv pořadí. Nezapomeňte přitom, že tradiční svatební menu se skládá ze tří částí – večeře nebo oběd, drobné občerstvení obvykle formou švédských stolů a popůlnoční jídlo.
1. VEČEŘE
Je hlavním a zároveň největším jídlem, které se podává na začátku slavnosti hned po obřadu a focení. Sestává obvykle z předkrmu, polévky, hlavního jídla a dezertu. Jako předkrm můžete servírovat drobný salát nebo chlebíčky s pomazánkou. Pokud máte hosty s bezlepkovou dietou, připravte pro ně vhodnou alternativu k pečivu. Polévka bývá obvykle hovězí vývar s knedlíčky, jako hlavní jídlo se podává například svíčková nebo vepřová pečeně s knedlíkem a se zelím, a dezertem může být například jablečný závin se zmrzlinou či tiramisu.
Chcete-li ušetřit, na tuto část svatby můžete pozvat jen rodinu a nejbližší přátele a ostatním hostům na pozvánku napsat jako začátek oslavy až čas po večeři. Samozřejmě, ne vždy je to možné, zvláště pokud máte obřad a oslavu na stejném místě.
2. OBČERSTVENÍ
Podává se obvykle někdy během programu. Přesný čas závisí samozřejmě na tom, na kdy máte naplánovanou večeři. Pokud jste měli například večeři na 18. hodinu, občerstvení můžete začít servírovat v 21 hodin. Je třeba to však naplánovat tak, aby vaši hosté nebyli hladoví, a aby bylo v rozumných časových rozestupech vždy k dispozici nějaké jídlo.
Švédské stoly bývají pak vyloženy až do konce oslavy, případně se na ně něco doplňuje, pokud je třeba. Součástí tohoto občerstvení bývá obvykle nějaké pečivo, sýry, salámy, zelenina, ovoce, pomazánky a podobně.
3. POPŮLNOČNÍ JÍDLO
Posledním jídlem (kromě dortu, který je zvykem krájet v průběhu programu) je nějaké menší teplé jídlo podávané po půlnoci. Může to být například guláš nebo zelňačka, ale i bylinkové kuřecí steaky nebo menší smažené řízky s různými druhy salátu.
TIP: Při plánování množství jídla a nápojů nezapomeňte na vaše účinkující, jako jsou členové kapely, fotograf, kameraman. I oni musejí něco jíst a pít, protože na vaší svatbě stráví několik hodin. Kromě toho myslete na to, že hosté budou hodně tančit a budou žízniví, proto zabezpečte dostatek minerálek nebo čistou vodu ve džbánech s plátky citronu, případně i s ledem.
Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely) / Fotografie: isifa/Shutterstock
Přidej příspěvek