Jak pečovat o prsteny, aby byly stále jako nové?
Výběr svatebních prstenů vám zřejmě zabral jistý čas a do značné míry vyprázdnil vaši peněženku. A jelikož jsou prsteny znakem vaší lásky a nerozlučitelnosti, zaslouží si přiměřenou péči, ať září na vašich prsteníčcích jako v den, kdy jste si je koupili.
Jak pečovat o prsteny při úklidu a na co si dát pozor?
Přestože byste je nejraději nosili stále, přece jsou činnosti, kdy bude lepší, pokud je odložíte. Mezi nejrizikovější patří:
- Úklid a domácí práce – obzvlášť nebezpečné pro prsteny je mytí nádobí a koupelny. Právě tam hrozí sesutí prstenu do odpadu nebo poškrábání. Jednou z možností je chránit prstýnek gumovými rukavicemi, ty však mají na svědomí ztrátu lesku šperku.
- Práce v zahradě – ani práce v zahradě příliš nepřidává na trvalosti vašich ozdob. Hlína, těžká manuální práce a vysoká tráva, to vše představuje doslova pohromu pro váš snubní prsten.
- Nezapomínejte, že ani textilní rukavice při práci nejsou vždy dostačující ochranou pro šperky.
- Sport – kromě toho, že pot poškozuje drahé kovy, narůstá i možnost, že při intenzivním pohybu prstýnek prostě ztratíte. Při plavání v bazénu je velkým nepřítelem šperků chlor. Způsobuje zčernání stříbra.
- Sauna a solárium – příliš vysoké teploty a náhle teplotní rozdíly roztahují drahé kovy a stejně jako při sportu, i zde hrozí prstenům pot.
- Koupání v moři – v tomto případě je nebezpečí hned dvojnásobné. Jednak můžete prstýnek ztratit v hlubokém moři, a navíc, slaná mořská voda může znehodnotit prsteny.
- Práce v kadeřnictví a kosmetice – pokud je vaším povoláním jedno nebo druhé, během výkonu práce vždy odložte svůj prsten. Kosmetické a kadeřnické přípravky urychlují oxidaci povrchu šperku, proto si například ruce nakrémujte až po odložení prstenu z prstu.
- Spánek – během odpočinku může prsten sklouznout, zamotat se do vlasů nebo prádla. Tak jako vy, i váš prsten si zaslouží odpočinek.
- Manikúra – dolů z prstu si je dejte pokaždé i u manikérky. Zejména prach z odstraňování starého gelu může znečistit prsten.
Jak čistit svatební prsteny?
Určitě jste viděli spoustu návodů na dokonalé vyčištění šperku pomocí zubní pasty či sody apod. V žádném případě nečistěte prsteny tímto způsobem. Jakékoliv prostředky, které nejsou přímo určené k čištění šperků, je poškozují. Nečistěte je jehlou nebo párátkem, můžete je poškrábat, případně způsobit vypadnutí drahých kamenů.
Nejlepší péči vašim prstenům poskytnou odborníci. Stačí je jednou ročně odnést na čištění k zlatníkovi. Tyto služby nejsou drahé a poskytnou vám jistotu, že se vaše skvosty nezničí. Pokud se přece odhodláte alespoň k jejich běžné údržbě, postačí, pokud je jemně přetřete suchým měkkým hadříkem. Své prsteny se snažte chránit před vysokou teplotou, mastnotou a prachem.
Jak odkládat svatební prsteny?
Ideální jsou originální krabičky, ve kterých jste je koupili, nebo šperkovnice vystlané měkkou textilií. Vždy je odkládejte tak, aby se nedotýkaly jiných šperků. Důvodem je vzájemné tření a případná koroze, která se může přenášet ze šperku na šperk. Pokud cestujete nebo si je potřebujete odložit během nějaké aktivity, nejprve je uložte do textilního hadříku a zabalte do kapsy (mikrotenového nebo textilního).
Autor: Silvia Blahovcová
Zdroj foto: iStock
Přidej příspěvek