Odbornice na vztahy radí: „Nenuťte rozvedené rodiče, aby zahráli na vaší svatbě divadlo.“
Diskusní fóra jsou plná obav nevěst, jak jejich rozvedení rodiče zvládnou svatbu. Přijdou vůbec oba? O složitosti této obtížné životní situace i tom, jak ji zvládnout, jsme si povídali s hlubinnou terapeutkou PhDr. Radoslavou Olajos. Více než 15 let připravuje pro své klienty semináře a přednášky zaměřené na partnerské vztahy, sebepoznání a komunikaci.
Co dělat, pokud jeden z rodičů podmíní svou přítomnost na svatbě nepřítomností druhého rodiče? Jak vhodným způsobem komunikovat s rodiči tento problém a nedovolit, aby došlo k emočnímu vydírání?
Vždy záleží na konkrétních vztazích v rodině a na tom, jak mají ve zvyku navzájem komunikovat. Rodič má právo odmítnout účast, dokonce je fajn, řekne-li svůj názor (vysvětlí proč).
Pokud vám rodič oznámí, že pozvete-li i druhého rodiče, tak on nepůjde, nemusí jít o vydírání. Pokud je to jen informace, respektujte to. Pokud však manipuluje, čili pomlouvá, mluví polopravdy, dělá nátlak, podmiňuje tím pomoc, podporu, zpytuje svědomí, případně, pokud se dává do role oběti a od vás žádá, abyste mu vyhověli, protože je to přece rozumné, buďte na pozoru. Vydírání poznáte podle toho, jak se v tom budete cítit.
Nezapomínejte, že za manipulováním, vydíráním a dramaty bývá velká vnitřní bolest, lidské neštěstí a hluboké smutky. Pokud se někdo s vámi chce přestat bavit, urážet se nebo vám odepřít pomoc, je to jeho rozhodnutí, většinou se tak chrání, neumí zatím jinak komunikovat, neberte to osobně.
Velkým tématem bývá přítomnost nového nebo nové partnerky rozvedeného rodiče jako doprovod na svatbě. Pokud spolu rozvedení rodiče nekomunikují, měli byste oba informovat koho přesně zvete, aby přítomnost nové partnerky/partnera nezaskočila toho druhého rodiče. Vyhnete se tím tíživé a napjaté atmosféře. Nejlepší je mluvit s rodiči na rovinu. Je v pořádku, pokud se jeden z rodičů rozhodne nejít na svatbu, protože by to pro něj bylo nepříjemné či neúnosné.
Je řešením postoj – buď oba rozvedení rodiče na svatbě nebo žádný?
Těžko říct, jestli je dobré to postavit do této polohy. Je to individuální. Můžeme požádat rodiče, aby nebrali sebou své nové partnery, můžeme je usadit dostatečně daleko od sebe, můžeme požádat, aby se jim někdo z rodiny věnoval, aby se předešlo nepříjemnostem. Svatba je váš den a vy nejlépe víte, jak to ve vaší rodině chodí.
Nebojte se však dusna, ani špatné atmosféry, na svatbách bývá mnoho emocí, zábavy, trapasů i situací, na které se vzpomíná ještě dlouho. Nakonec, svatba je přechodový rituál, kdy od rodičů odcházíme a stáváme se samostatní, na nich nezávislí, emočně, názorově, finančně. Zakládáte novou rodinu, kde si určíte pravidla vy dva.
Možná jedním z prvních úkolů do manželství bude právě téma rodiče a jak je v den D zvládnout. Držte spolu, podpořte se, uvidíte, jakou máte společně sílu.
Může být řešením uspořádání dvou svateb? Nebo by rozvedení rodiče zkrátka měli akceptovat, že toto je den jejich dítěte a vzájemnou přítomnost „přetrpět“?
Klidně si uspořádejte dvě svatby nebo jinou formu toho, jak to s rodiči oslavíte. Nenuťte však rozvedené nebo pohádané rodiče, aby zahráli na vaší svatbě divadlo a předstírali něco, co předstírat nezvládnou. Nemusíte znát pozadí jejich vztahu, ani míru jejich ublížení, ani hloubku zranění, která si v sobě nosí.
Buďte k nim citliví a respektujte je, nenechte se však vtlačit do něčeho, co může zkomplikovat váš velký den. Vy se postarejte o to, abyste byli féroví, čili jasně formulovali přání a respektovali jejich postoj. Důležité je to stále s nimi nerozebírat, nenechte se zatahovat do jejich dramat, nevěnujte tomu více pozornosti, než je třeba.
Bývá zvykem pozvat oba rodiče, samozřejmě záleží na okolnostech, na tom, co se děje v pozadí v rodině a jaké vztahy s rodiči máte vy. Náš postoj by měl být laskavý, chápavý, aby vám výčitky či kousání svědomí neznepříjemnily přípravy či svatbu samotnou.
Autorka článku: Dana Račko
Přidej příspěvek