Jaké snubní prsteny se ničí nejvíc? Prozradila zlatnice Jana Cimbálníková
Říká se, že snubní prsteny jsou prsteny na celý život. Přejeme si, aby zůstali co nejdéle krásné jako v den, kdy jsme si řekli ano. Aby se tak opravdu stalo, je třeba zohlednit výběr materiálů a zdobení. Které snubní prsteny se ničí víc a které méně? O tomto často diskutovaném tématu jsme si povídali s naší Profesionálkou, zlatnicí Janou Cimbálníkovou.
Jaký materiál je nejvíce odolný vůči poškrábání a případnému zničení snubních prstenů?
Wolfram. Patří mu první místo v tvrdosti a odolnosti mezi všemi dostupnými materiály na výrobu snubních prstenů, ale každá mince má dvě strany! Wolfram je sice nejvíce odolný na poškrábání, ale je dost křehký!
Není možné do prstenu zasadit jakýkoliv kámen, nebo jeho povrch jakkoliv ozdobit rytinou. Pokud v prstenu z wolframu už nějaké kameny jsou, tak jsou pouze lepené a časem hrozí jejich ztráta. Vnitřní rytina je také problém. Rytí je možné pouze laserem nebo diamantovým hrotem, a to velmi opatrně. Doporučuji toto řešit už přímo s prodejcem. Musí vám zajistit, že on sám je schopen tuto službu poskytnout. Práce s Wolframen vyžaduje zcela specifické vybavení, tudíž se vždy jedná o průmyslovou výrobu.
Který kov je naopak nejnáchylnější k opotřebení? Často od nevěst čteme, že se jedná zejména o bílé zlato.
Stříbro je nejměkčím materiálem k výrobě snubních prstenů. U stříbrných prstenů máte možnost jak leštění, tak i případné úpravy velikostí do budoucna nebo obnovy povrchu. Vzhledově jsou prsteny ze stříbra srovnatelné s bílým zlatem. A to hlavně díky tomu, že povrch stříbra se ošetřuje tenkou vrstvou Rhodia, která stříbro chrání před oxidací, která způsobuje charakteristickou černou patinu povrchu.
Pokud hledáte prsteny, které chcete nosit celý život, tak stříbrné nejsou zrovna favoritem v trvanlivosti. Navíc kamínky vsazené do stříbra se mnohem častěji uvolňují a vypadávají, protože měkký kov je spolehlivě neudrží. Při nošení jsou prstýnky nejvíce zatěžovány dennodenní manipulací s předměty. Za rok intenzivního nošení prsteny vypadají jako po dvaceti letech.
Zvažte tedy, zda vám to za tu nízkou pořizovací cenu stojí. Moje doporučení, pokud si jako materiál vyberete stříbro, trvejte na silnější obroučce (myšleno výška materiálu) vyvarujete se tak deformaci kroužku v případě tenkých obrouček.
Na druhou stranu je stříbro lepší varianta než snubní prsteny z oceli, titanu či wolframu! Stříbrné prsteny lze do budoucna upravovat, obnovit povrch či opravit vypadnutý kamínek. Při nečekaném úrazu lze prsten z nateklého prstu lehce přestřihnout.
Tip od zlatnice: Pokud víte, že partner prsten nosit nebude a z finančních důvodů nechce zlatý, tak příteli nechte vyrobit stříbrný na obřad a za ušetřené peníze si nechte vyrobit zlatý prstýnek s diamanty. Ale pokud si pohráváte s myšlenkou, že partner dělá těžkou práci a potřebuje prsteny odolné, tak POZOR! Je tu větší pravděpodobnost úrazu, kdy prst oteče a prstýnek už nejde sundat.
Pokud chtějí nevěsty nosit snubní prsten prakticky nepřetržitě, je vhodné zvolit prsteny s kameny a zdobením nebo raději bez nich?
Při nepřetržitém nošení obrouček doporučuji nebát se vzoru ani kamínků. Platí to však různě. Já jako přímý výrobce, dokážu mnou vyrobený vzor kdykoliv obnovit, stejně tak jako vsazené kamínky, které jsou usazovány tradiční řemeslnou technikou, jednotlivě každý zvlášť. A nehrozí tak jejich vypadnutí.
Kdežto prstýnky koupené v obchodě mohou být sice vyrobené na zakázku, ve většině případů zadáním výroby externí firmě, ale už vám pak prodejce nemusí umět obnovit vzor nebo např. zvětšit obroučku, protože prstýnek má kamínky a jeto pro ně problém.
Doporučuji proto najít a komunikovat přímo s výrobci prstýnků, kteří mají své vlastní dílny, kde vám mohou zajistit, že jimi vyrobený vzor umí po čase na prstýnku znovu prohloubit a kamínky v případě potřeby vyměnit, opravit.
Další otázkou je samotná volba druhu kamínků. Nejčastěji se volí zirkony nebo diamanty. Z hlediska trvanlivosti není třeba pochybovat. Jedině diamant se vám odvděčí nepřekonatelným a stálým třpytem.
Jak já vždy svým klientům říkám, dříve se vyráběli prstýnky
bez kamínků. Dnes je trend mít kamínky. Z mého pohledu, když vím, jak umí zirkony celý prsten svým obnošeným vzhledem znehodnotit, tak pokud nezbývá na investici do diamantů, tak doporučuji raději zirkony nedávat. A nechat otevřený prostor do budoucna, kdy je možné vsadit diamanty dodatečně, např. k výročí. 😉
Při kterých činnostech bychom neměli nosit snubní prsteny?
Jako první mě napadlo horolezectví. 🙂 Dále pak v profesi při elektroinstalacích. A také jakákoliv manipulace s hrubými povrchy, písek, kámen, kov. I taková posilovna může nejen člověku dát zabrat.
Jak pečovat o snubní prsteny, aby byly stále jako nové?
Má odpověď se nebude líbit hlavně ženám. Aby byli prstýnky stále jako nové, stačí je po obřadu schovat zase pěkně do krabičky a nosit je opravdu jen při výjimečných příležitostech.
Už jsem se však ve své praxi setkala i s tím, že si u mne snoubenci nechali zadat do výroby dva páry prstenů. Na obřad krásné a zdobené a pro nevěstu i s diamanty. A druhé jednoduché jen 2,5 mm široké kroužky, které nosili každý den. Jejich údržba je totiž nejjednodušší. Hladký povrch se sice rychle opotřebí, ale jde stejně rychle obnovit do původního stavu přeleštěním.
Autorka článku: Dana Račko
Přidej příspěvek