Svatební plánovač (21): 10 mylných představ o svatbě, kterých se vůbec nemusíte držet!

  • 14. čvc 2016
  • Zuzana Maliníková
  • Isifa / shutterstock.com

V začátcích svatebního plánování většina lidí ještě nemá jasnou představu o tom, jak bude jejich svatba vypadat, a při plánování vycházejí ze zažitých názorů, které o svatbě kolují ve společnosti. O tom, jak by měla svatba vypadat nebo probíhat, existuje množství představ, pravdou však je, že je to jen a jen na vás. Nenechte se proto zmást těmito mylnými názory.

1. Svatební šaty musejí být bílé

Když se řekne svatební šaty, každý si hned představí velkou bílou róbu. V dnešní době však už máte i řadu jiných alternativ. Poměrně běžné jsou například šaty slonovinové barvy, které jsou téměř k nerozeznání od bílých, ale možností máte mnohem více.

Svatební šaty najdete vzorované, barevné, či bílé s barevnými doplňky. Pokud vám bílá barva nesluší, nebo se vám zalíbí šaty v jiné barvě, klidně si vyberte nějaké netradiční. Důležité je, aby vám seděl střih a cítila jste se v nich příjemně.

2. Nevěsta musí mít dlouhé šaty

Je pravda, že většina svatebních šatů má sukni dlouhou až na zem, není však vaší povinností se vdávat v dlouhých šatech. Stejně jako barvy, i střihů svatebních šatů máte dnes na výběr obrovské množství.

Pokud nechcete, aby vám šaty překážely při tanci, můžete například zvolit takové, které jsou vpředu kratší a vzadu dlouhé. Případně, pokud se vdáváte uprostřed léta a předpověď hlásí 38 stupňů a slunečno, můžete si zcela klidně vybrat krátké svatební šaty, ve kterých vám nebude horko.

3. Družičky musejí být svobodné

Úloha družiček se za poslední desetiletí dost změnila. Původně to měly být svobodné dívky (kamarádky nevěsty), které měly být oblečené v bílých šatech, aby zmátly zlé síly, které by chtěly unést nevěstu. Dnes už je to všechno úplně jinak.

Družičky jsou obvykle nejbližší kamarádky nevěsty, které jí pomáhají s organizací svatby a v den svatby jí dělají společnost a pomáhají s přípravami (obléci šaty a podobně). Pokud jsou vaše nejlepší kamarádky vdané, neznamená to, že vám nemohou jít za družičky.

4. Svatba by měla být v sobotu

Většina svateb se stále koná v sobotu a množství lidí považuje za opravdu neobvyklé, pokud tomu tak není. Sobota je výhodná z toho důvodu, že je to první den víkendu, takže všichni mají dostatek času se na svatbu připravit, nemusejí si brát dovolenou a po oslavě se mohou v neděli vyspat. Pokud však neseženete vhodné prostory na sobotu, nebojte se mít svatbu i v pátek či jiný den v týdnu. Vaši nejbližší si jistě udělají čas, i kdyby si měli vzít dva dny volna, jen aby oslavili tento výjimečný den s vámi.

Kromě toho, pokud budete mít svatbu v jiný den, můžete něco ušetřit a mít větší výběr. Některá zařízení mohou mít mimo soboty nižší ceny za pronájem, a určitě budete mít více možností při výběru dodavatelů, neboť nebudou rezervovaní na jinou svatbu.

5. Nevěstu musí vést k oltáři otec

Nepsané pravidlo říká, že na cestě k oltáři by měl ženich doprovodit svou matku, a nevěsta by měla kráčet s otcem. Pokud však chcete pojmout svůj příchod kreativně, klidně můžete vymyslet něco osobitého. Pokud to tak cítíte, mohou vás před oltář doprovodit oba rodiče, pokud již máte dítě, můžete kráčet s ním, případně si můžete s družičkami a družbami připravit nějakou zajímavou choreografii. Je to opravdu jen na vás. Udělejte cokoliv, co vás udělá šťastnými a tento moment nezapomenutelným.

6. Nevěstu v svatebních šatech může vidět ženich až na obřadu

Podle pověry, pokud vidí ženich nevěstu ve svatebních šatech před svatbou, přináší to neštěstí. Ve skutečnosti však na tom vůbec nezáleží. V případě, že ho chcete překvapit, samozřejmě schovejte šaty a počkejte až do svatby, ale pokud vám na překvapení tak nezáleží, klidně se mu v šatech můžete ukázat. Chcete-li, může vám i pomáhat při výběru.

Množství párů ještě před svatbou absolvuje soukromé focení v svatebním oblečení, aby se během svatebního dne nezdržovali. Pokud se tedy i vy chcete fotit ještě předtím, než nadejde váš velký den, nedejte na pověry a udělejte všechno tak, jak se vám to líbí.

7. Snoubenci musejí noc před svatbou strávit každý na jiném místě

Tento zvyk se do současnosti přenesl zřejmě z doby, kdy se „nepatřilo“, aby nesezdaný pár bydlel ve společné domácnosti, a tedy bylo samozřejmé, že i noc před svatbou stráví každý ze snoubenců na jiném místě.

Pokud však s partnerem žijete, nemusíte se tohoto pravidla držet. Pokud vám to tak vyhovuje, můžete se klidně i společně připravovat, případně pozvat k vám družičky a družby, a každý z vás se může připravovat se svými kamarády v jiném pokoji.

8. Jako dezert musíte mít svatební dort

Svatební dort je jednou z nejtypičtějších součástí svatby. Není však nezbytné, abyste jej měli, pokud nechcete. Na množství svateb se dort i tak nesní a potom se jen nabaluje hostům do výslužek, ve kterých už i tak mají množství zákusků. Místo svatebního dortu můžete mít například velmi oblíbené cupcakes – drobné dortíky, ze kterých můžete hostům rozdat po jednom, případně, pokud se vám tradice krájení dortu nezamlouvá, můžete ji zcela vypustit a servírovat hostům už naporcované dezerty.

9. Svatební noc je třeba protančit

Tanec samozřejmě k svatbě patří a množství lidí by určitě bylo zklamaných, kdyby na vaší svatbě neměli vůbec možnost si zatancovat. Nemusí to však být jediný bod programu. Abyste hosty příliš neunavili a udrželi zábavu po celou noc, střídejte taneční kola s jinými zábavnými aktivitami. Do programu můžete začlenit různé svatební tradice či hry, případně vystoupení nějakých umělců a podobně.

10. O půlnoci probíhá čepení

Jednou z velmi populárních svatebních tradic je i čepení nevěsty o půlnoci, které symbolizuje její přeměnu ze svobodné ženy na manželku. Čepení však můžete nahradit jinými zajímavými činnostmi. Velmi oblíbenými alternativami jsou vypouštění lampionů štěstí či házení kytice, některé páry také přesouvají na půlnoc krájení dortu. Je to jen vaše volba.


Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)

Komentáře

    Přidej příspěvek

    Nejčtenější články
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Víte, jak se nazývají všechna výročí svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Svatba a koronavirus: Jaké jsou aktuální podmínky pro pořádání svatby?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Kvíz novomanželů – jak probíhá a jaké otázky zaručeně rozproudí zábavu?
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    Přinášíme vám seznam těch nejoblíbenějších a nejkrásnějších svatebních písní!
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    60 inspirativních tipů na ceny do svatební tomboly
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?
    Kdo má pronést svatební proslov a jak se na něj připravit?