Jak udržet na svatbě zábavu po celou noc
Svatba je, mimo jiné, i velkou oslavou, a proto je důležité zajistit, aby se během ní všichni dobře bavili. Zde je několik tipů, jak můžete udržet zábavu po celou noc.
Střídejte aktivity
Nejdůležitější při plánování programu na svatbu je rozložení jednotlivých aktivit během večera. Hlavními aktivitami na svatbách jsou tanec a pak různé hry, tradice či vystoupení.
Pro udržení zábavy je klíčové, aby se tyto aktivity střídaly, a to v rozumných časových intervalech. Příliš dlouhá taneční kola mohou hosty unavit, respektive unudit (pokud již budou všichni unaveni sedět na židlích) a při dlouhých programových vložkách se zase mohou „rozsedět“ a nebude se jim pak chtít zpět na parket. Proto je důležité, aby se tyto aktivity střídaly a nedělalo se příliš dlouho totéž.
Dělejte přestávky
Kromě různých aktivit a tance byste do programu měli zařadit i přestávky, během nichž se nebude nic dít. Neměly by být tehdy naplánovány žádné taneční aktivity ani programové vložky, kterých by se měli hosté zúčastnit. Během této doby si mohou hosté navzájem popovídat, případně občerstvit, zajít si na toaletu a podobně. A také vy můžete využít tento čas, abyste se mohli věnovat hostům, poděkovat jim za účast a strávit s každým trochu času, zjistit, jak se baví a zda jim něco nechybí.
Přestávky zařaďte do programu kdykoliv máte pocit, že se to hodí. Samozřejmě, můžete si je předem naplánovat, aby DJ (případně kapela) věděli, kdy mají hrát, a kdy bude pouze na pozadí puštěná hudba. Během přestávek by samozřejmě nemělo být ticho, ale měla by hrát nějaká tlumená, příjemná hudba, která nebude hosty rušit při rozhovoru.
Buďte flexibilní
Určitě je velmi důležité mít připravený harmonogram celého svatebního dne včetně programu během večera, netřeba se ho však striktně držet, pokud by to mělo narušit zábavu. Co se týče programu, určitě byste se měli přizpůsobit aktuální situaci.
Například, pokud ve vašem plánovaném programu následují svatební hry, ale hosté se výborně baví na tanečním parketu, nepřerušujte zábavu za každou cenu. Jednoduše program mírně posuňte. Naopak, pokud vidíte, že nikdo netančí, můžete začít s nějakými hrami, ohlásit krájení dortu a podobně, aby se lidé nezačali nudit.
Nepřežeňte to
Všeho moc škodí, a to platí i pro zábavu na svatbě. Abyste hosty neunudili nebo příliš nevyčerpali, nepřehánějte to ani s programovými vložkami, ani s tancem. Není dobré, aby vám v programu následovala jedna aktivita za druhou bez přestávky na tanec, či času, kdy si mohou hosté promluvit. Úplně stačí, když do programu začleníte 3–4 aktivity, například čepení o půlnoci, jedno kolo svatebních her (30–45 minut), krájení dortu a focení s rekvizitami (výběr je samozřejmě na vás). Dejte si také pozor, aby jednotlivé aktivity netrvaly příliš dlouho, aby se hosté nezačali nudit. Ideální čas je 15–45 minut v závislosti na konkrétní aktivitě.
Stejně není ani dobré přehnat to s tancem. I když na svatbách se hlavně tančí, netřeba hosty zcela vyšťavit na parketu hned na začátku. Ideální délka tanečního kola je kolem 30 minut. Samozřejmě, záleží i na tom, jak se budou lidé bavit. Rovněž přestávky mezi tanečními koly by neměly být příliš dlouhé, aby se hosté „nerozseděli“ nebo nerozutekli po prostoru. Půl hodina úplně stačí.
Dejte si záležet na hudbě
Kvalitní DJ či kapela jsou velmi důležitou součástí každé svatby. Pokud vyberete opravdu dobrého dýdžeje, máte polovinu práce za sebou. Zkušení hudebníci se budou umět rychle přizpůsobit situaci a měnit hudbu podle toho, jak reagují hosté, aby se stále dobře bavili. Proto si dejte na výběru záležet a nedívejte se jen na cenu.
Nejlépe uděláte, když se setkáte s několika, a na spolupráci si vyberete někoho, kdo vám je sympatický a líbí se vám jeho styl práce. Pokud má DJ k dispozici nějaké videa ze svateb, na kterých hrál, určitě si je prohlédněte, případně si s ním promluvte, jakým způsobem je zvyklý pracovat, jak střídá taneční kola a podobně. Co je ale nejdůležitější, nechte si připravit orientační playlist, který by mohl hrát na vaší svatbě, a pak ho spolu projděte a upravte. Škrtněte z něj písně, které nechcete, aby hrál, a naopak, doplňte nějaké své oblíbené skladby.
Myslete na občerstvení
Je velmi důležité, aby měli hosté během celého večera přístup k občerstvení, aby se uměli bavit. Určitě zabezpečte dostatek nealkoholických nápojů – minerálek či džbánů s vodou. Z tancování a alkoholu budou všichni určitě žízniví, a aby nezačali být svatebčané ospalí, je třeba mít pro ně dostatek tekutin.
Rovněž je důležité, abyste správně rozložili jednotlivé chody svatebního menu. Mezi jídlem by měly být dostatečně dlouhé přestávky, aby hosté stihli vytrávit, ale zase ne příliš dlouhé, aby nebyli hladoví. Délka rozestupů mezi chody závisí i na tom, jak velké jídlo se servírovalo naposledy, případně, zda je celou dobu přístup k nějakému drobnému občerstvení (například, zda je na stolech drobné slané pečivo nebo zákusky). Dobrým způsobem, jak zajistit hostům stálý přísun jídla, je nechat během celého večera vyložený studený bufet, kde si mohou nabídnout pečivo, sýry, zeleninu či ovoce.
Stejně byste měli mít pro hosty nachystán dostatek alkoholu. I když samozřejmě zábava není jen o alkoholu, k svatbám to prostě patří. Umíte si představit, jak by pokračovala zábava, kdyby například o půlnoci došlo víno?
Abyste to však zbytečně nepřehnali s některým druhem alkoholu, o který nebudou mít lidé zájem, můžete k pozvánce přiložit drobný dotazník, ve kterém pozvaní označí, jaký alkohol budou pít, abyste podle toho mohli objednat dostatečné množství. Například na víně nemusíte šetřit, toho se určitě vypije nejvíce, a co vám zbude, můžete rozdat v práci kolegům, přibalit hostům do výslužek, nebo si odložit a spotřebovat později.
Autor článku: Zuzana Maliníková (Svadby podľa Ely)
Přidej příspěvek