Měla jste některá problém se svatbou, že se nemůžete vzít kvůli dluhům jednoho z partnerů prostě aby aspoň jeden z partnerů byl ,,čistý" aby to nespadlo na oba? nebo se to dá třeba ošetřit nějakou smlovou? řešila jste to některá? Díky za vaše zkušenosti. ;-)
@claudiaf dá se to ošetřit smlouvou,sepisuje se mám pocit u notáře ;-) vím že kolegyně to sepisovala ale bohužel pozdě a teď musí jen platit a platit..my budeme taky sepisovat smlouvu,přítel chce podnikat a nikdy nevíš jak to dopadne,takže budeme chráněni oba a hlavně budeme mít jistotu že kdyby nedej bože něco tak nepřijdeme o dům ;-) takže určitě doporučuju sepsat-nikdy nevíš kde kterou blbost nezaplatíš a je to..
já myslela,že dluhy,co má jeden z partnerů před svatbou,tak jsou prostě jen jeho i po svatbě,že se to,co si vzal(a) před,tak nepřevádí i na toho druhého. Až za manželství =-) a pojištění dluhů u jednoho z partnerů po svatbě se tuším pojistit dá.
já myslím, že smlouva je v takovém případě k ničemu, protože předpokládám, že většina manželů má společnou kasu, takže dluhy stejně zasáhnou rodinu celou..my třeba manželé nejsme, máme spolu jen dítko a stejně nás ty jeho dluhy pořád utápí, sám s tím nic moc neudělá....ale už mě to neskutečně vytáčí, za mě se nikdy nic nedoplácelo, protože si ohlídám, co a jak musím a žádné půjčky si neberu a on dřív žil velice nezodpovědně a teď se k těm dluhům ani nedokáže postavit jak chlap (najít si třeba brigádu,...), ale to sem asi nepatří....můj názor tedy je- pokud je společná kasa, tak je jedno, jestli jste nebo nejste manželé, stejně se to promítne v rodině
@claudiaf : dá se to ošetřit předmanželskou smlouvou - také budeme takové opatření dělat, ne sice z důvodu dluhů, ale z důvodu toho, že kdyby jeden z nás byl v registru (někde pozdě něco zaplatíš a je to), tak kvůli získání hypotéky nebo úvěru na dům.
Jinak ano, jak píšou holky výše - dluhy sice jsou jednoho z manželů (pokud je má ještě z před uzavřením manželství), ale v případě toho, že by docházelo k jejich nesplácení, tak to automaticky padá i na druhého, pokud to není tak ošetřeno - jsou to strašní hajzlové - dělám na personálním a vidím jak mzdová účetní to neustále řeší....sice to je jednoho, ale on nemůže splácet, tak to šoupnou na manžela / manželku....Myslím, že aspoň tohle byl záměr Tvého dotazu? že v případě problémů, aby se do toho nedostal ten druhý....
@evelp : byli jsme na tom podobně!! Naštěstí jsem ho dokopala a zůstal mu dluh pouze jeden. Jde o to,že pokud si uděláte smlouvu,kde bude ,že co si vezme po svatbě,bude pouze jeho a kdyby jste se někdy rozvedli,tak se Tě to týkat nebude ( nad tím jsem také uvažovala) ,tak budeš mít po rozvodu klid a nebudeš muset splácet za něho dluhy,které by neplatil. Každopádně souhlasím,že ve společném soužití se to týká celé domácnosti,protože tím,že musí splácet svoje blbiny,co si nadrobil,tak o ty peníze ochuzuje Tebe a Vaše dítě. Bohužel :(
@veruvlv díky to jsem měla na mysli.není to úplně můj případ, ale kamrádce se takhle ,,vymlouvá" přítel, že se nemůžou vzít aby na ní nespadli jeho dluhy on podniká nemají se vůbec špatně tak že ty dluhy do rozpočtu domácnosti vůbc nezasahují žijí nad norální poměry bych řekla, ale by mohl začít podnikat tak se zadlužil jenou ´jedinkkrát neposlal splátku včas a už mu tam zvonil exekutor! šílený tak , že ona má na sebe vše napsané byt vybavení bytu auta atd. a tím, že by se vzali no nevím asi to fakt není úplně nejlepší měla jsem právě na msli jestli existuje nějaká smlouva, jako, že když se vezmou aby si ten exekutor neřekl ha on nic nemá, ale ted má manželku tak to vezmeme jí! :-) snad chápete co mám na mysli :)
@claudiaf Nejsem si uplne jista zda mam pravdu, ale pokud je riziko VZNIKU dluhu behem manzelstvi velke, je mozna skutecne rozumejsi se vubec nebrat. Dluhy vznikle pred manzelstvim neni treba osetrovat, to co je pred manzelstvim je ze zakona nadale pouze kazdeho z manzelu (tzn. jak napr. dum manzelky je jeji, nespadne do SMJ, tak manzeluv dluh je pouze jeho).
Na druhou stranu, co vznikne behem manzelstvi je obou a neda se to zcela ucinne osetrit vuci tretim osobam. Vy sice mate spolu smlouvu, kde se rika, ze jeho dluhy jsou jen jeho, ale to veritele zase tolik neomezuje. Ma to vyznam pro tebe a to takovy, ze pokud manzel nebude platit a budes nucena platit ty, muzes to po nem vymahat a on zaroven nemuze po tobe chtit spoluucast na uhrade jeho dluhu. Ale veritel to pravo ma. Takze zuzeni SMJ je samozrejme mozne, ale ma vyznam opet zejmena pri rozvodu ci dedictvi, vuci tretim osobam neni ucinne (pokud se neprokaze, ze o zuzenem smj vedeli)
veruvlv - nechci byt pesimisticka, ale myslim si, ze pro ziskani hypo. tyto smlouvy nijak nepomohou. Jsem presvedcena, ze jste-li manzeli musite zadat oba a banka si proveri oba (pripadne mozna nemusite primo zadat oba, ale urcite si oba manzele proveri)
@teeerez : no, jak kde prověřují oba, pokud máš smlouvu tohoto typu, tak vím, kde je to OK...:) teď si tohle nechávali dělat sousedi a v pořádku - manželka je vůbec nezajímala....ale tak snad to máme pohodě, ale člověk nikdy neví :)
@veruvlv aha, tak to je dobre, to jsem netusila :) ale je pravda, ze my kdyz jsme prave nedavno obihali banky kvuli hypo., tak jsme byli jen u tech nejvetsich a tam jsou desne pruderni a obezretni :(
pokud je SJM při žádosti o hypotéku si proklepnou oba manžele, protože s úvěrem nad 100.000 musí souhlasit druhý z manželů, pokud je zúžené či rozdělené SJM a jednomu z nich stačí příjem na hypotéku, proklepávají si jen hlavního žadatele
@veruvlv No my jsme byli v pondělí u fin. poradce kvůli hypotéce a ten nám řekl, že banku nějaké předmanželské smlouvy nezajímají. A pokud budete manželé a hypo si chce vzít jen jeden na sebe, pak stejně posuzují i manžela.
Zrovna toto řešíme a bylo nám doporučeno, abych si vzala hypo na sebe ještě před svatbou....že jinak to bude velmi problematické a dají nám hrozný úrok...
Zajimava diskuze, mě se to sice netýka, ale máme v rodině všelijake případy...pisete, že např. dům je ženy, tak na něj nemůžou sahnout, ale to on by tam neměl mít trvale bydliště ne? Když by tam přišel exekutor, těžko budou dokazovat, že televizi kupovala ona a lednici on....ale tak to už je extrém...
@ircza007 my třeba máme rozdělené SJM (nakonec až po svatbě jsme byli u notářky), pak jsme kupovali byt a z hlediska úvěru (česká spořitelna - buřinka) a hypotéky (unicredit) posuzovali pouze manžela a já jsem je absolutně nezajímala...jen si nechali doložit notářský zápis, že nemáme společný majetek...klidně napište do SZ, kdyby vás k tomu něco zajímalo ;-)
@ircza007 jo Unicredit nabizi zajimavy urok, ale kdyz pak vemete vsechny poplatky a povinne pojisteni, tak Vas hypoteka vyjde o mnoho vic... Koukejte se radeji na RPSN nez na urok... Unicredit je tim znamy, ze nabizi nizke uroky, ale ve finale ty naklady na uver mate vyssi nez u jine banky s vyssim urokem...
Vždy jde i s dluhy něco udělat, přítel dělá jako koníček finanční servis a řeší právě ty mladické nerozvážnosti u kolegů v práci a vždy to jde vyřešit aby to nezasáhlo rodinu a dalo se to utáhnout. A co se týká toho zdali přechází či ne ty dluhy tak si myslím že předmanželská smlouva by měla ošetřit i tyto věci.
@ircza007 pracuju v bankovnictví už několik let a zatím vždy stačilo rozdělené SJM (nesmí být úplně nové) min půl roku před žádostí o hypo, můžu poskytnout víc info do sz :)