@petruska_rs Já bych obě nechtěla, protože je to strašně dlouhý a musíš to psát všude, pak všude vysvětluj který psát první a tak, zdá se mi to složitý. Proč budeš mít bez ová, přítel má cizí příjmení?
Vždycky jsem si říkala, že své rodné příjmení neopustím a nezahyne tak náš rod nebo alespon příjmení :D ale nakonec přeberu jmeno budoucího manžela a to bez ová, je to hezčí :D. navíc je britské a to by pak neznělo moc hezky
No s tím příjmením je to vtipné. Já jsem si zatím musela nechat svoje než vyřešíme to manželovo :) Ale každopádně budu mít bez -ová. Ale přijde mi vtipné, že na matrice se musí vyplňovat i příjmení dětí a tak se to -ová dát musí...nevím, proč to tak komplikojou, když chce někdo bez -ová, tak mu to mají dovolit a hotovo :)
@vrcka Ahoj, já vím, že jedna známá si chtěla nechat odebrat -ová z příjmení, protože žije víceméně v zahraničí, takže je to lepší. Prý s tím měla strašně moc problémů, vyřizování, tahanic a tak, ale nakonec se jí to podařilo. Ale jak je to se jménem manžela, to nevím, když je cizinec, tak to není problém, ale jestli je Čech, tak to se jim asi bez -ová líbit nebude. :-/
Já teda celou dobu doufám, že když jméno nastávajícího zní cize, že to nebude problém. Ale možná jsem se přepočítala. Ale tchýně je taky bez ová a měnila to nedávno.
volala jsem nedávno na matriku, příjmení bez ová může mít každý tzn. i pokud má přítel české příjmení třeba Novák, je pravda, že dítě ženského rodu dostane ová vždy a musíte to změnit. Na matrice musíte vyplnit papír, že máte národnost, která neužívá ová, třeba řeckou, italskou, anglickou, židovskou atd. Národnost je jen pocit, tzn. můžete ji měnit dle libosti :
Ahojky, ja taky resim tenhle "problem". Prijmeni budouciho manzela se i moc libi a prave podle me ta koncovka ho tak nejak "hyzdi" :-). Jen mi trochu prijde, aby to mymu okoli neprislo jakoze si hraju na "manzelku cizince", kdyz on je Cech a prijmeni ma taky ceske. Taky jsem uvazovala o mym rodnym s ova plus jeho bez ova, ale jak rikate, je to dlouhy a problem by byl, kdyz mate nekomu vysvetlovat co je prvni a co druhy, atd.
Já mám manželovo příjmení bez -ová a k tomu svoje. Pokud si necháte své příjmení, manželovo se dává před něj a můžete si ho dát s -ová i bez -ová. Matriky to berou jako přechýlené dvouslovné příjmení a akorát matrikářky upozorňují, že se to nevejde do kolonek a všude musíte psát dvě příjmení - což není pravda, obě musíte používat pouze na oficiálních dokumentech. Pokud chcete pouze nepřechýlené příjmení manžela, v zákoně je vyjmenované, za jakých okolností to jde (manžel cizinec a tak podobně), pokud žádný z těch zákonných důvodů nemáte, můžete podepsat prohlášení, že jste jiné národnosti a musí to matrika vzít a dát příjmení bez -ová. Ale já jsem nechtěla lhát, tak mám příjmení dvě :-D Přemýšlela jsem před svatbou, že si po nějaké době podám žádost o změnu příjmení a to svoje odmažu - ale po martýriu vyřizování nových dokladů a hlášení změny příjmení na všechny možné instituce (byla nebo psala jsem na 16 různých míst) se do toho asi hned tak nepustím.
Samozřejmě musím zdůraznit, že pokud si berete cizince, je naprostá blbost přidávat -ová. A trochu i chápu nevěsty dlouhodobě žijící v zahraničí, i když za manžela mají Čecha. Další jiné důvody už tak moc nechápu ;-)
mě bylo řečeno, že když:
a) si neberu cizince
b) nemám doklad o tom že budu žít v zahraničí
....že nemám právo mít příjmení bez -ová... nevíte jestli je to pravda, zjišťovaly jste si to na matrice? Díky