Ahoj, tady na beremku jsem viděla cedulku, která by se mi líbila umístěná někde u vchodu do sálu, místo klasických jmenovek na stolech. Bylo tam napsáno něco jako - ,,Dnes je den kdy se dvě rodiny stávají jednou.... Proto si prosím vyberte své místo, nikoli stranu." Prosím, nemáte někdo nápad na nějaký podobný text ve smyslu, ať si každý sedne kam chce on? Popř. co si myslíte o takové cedulce? Není to hloupé?
Předem všem děkuji za rady a názory :)
Hlavně záleží na lidech, které máš pozvané. Pokud si každý vybere místo, může se stát, že některý pár bude roztržen, protože přijde pozdě, nebo se budou ostatní muset posouvat apod. Pokud máte pozvané lidi, kteří spolu třeba nemluví, nejspíš se vlivem Murphyho zákonů stane, že budou muset sedět vedle sebe. Nebo že na inkontinentní babičku zbyde místo nejdál od wc. Třeba to moc hrotím, ale já jsem rozmístění lidí hodně řešila, protože jsem chtěla, aby se všichni bavili a nenastal problém nebo trapas. Měli jsme 20 lidí z rodiny a 20 kamarádů k obědu, stůl ve tvaru T, tak jsem umístila všechny prarodiče společně, k nim vlastní sourozence s partnery, aby se o ně mohli případně postarat a pomoct jim případně dojít na wc nebo na vzduch, a zbytek byli kamarádi a nevlastní sourozenci, které jsem rozesadila cikcak kluk-holka (samozřejmě partnery vedle sebe) tak, aby měli vedle nebo naproti někoho koho znají i někoho nového s podobnými zájmy. Všichni se tak seznámili a bavili už na obědě a večer to pak nemělo chybu.
@lluucc Kromě toho, co napsala digydigy zvaž i to, kolik budete mít hostů. Pokud jich je 10, je to v pohodě, ale jinak to obvykle vypadá tak, že lidi zmateně pobíhají od stolu ke stolu, pokřikují na sebe, posouvají se...abyste třeba nečekali 10-15 minut, než se vám hosté usadí. Mluvím z vlastní zkušenosti. :-D
Je to hezká myšlenka, ale nepraktická. Někdo chce sedět spolu (kamarádi), někdo potřebuje (rodiče s dětmi). Je lepší udělat jmenovky, než aby na hostině probíhal zmatený závod o místa :-) Večer už může sedět každý, jak chce...
My teda zasedaci poradek mit nebudem. Hostu bude 85 a celkem 12 kulatych stolu, nelibi se mi ten "predsednicky model", kdy jsou novomanzele jak na vystave... Verim, ze si lidi pokecaji a posadi se, jak se jim to bude libit, nechci je usazovat jak ve skole... Treba to bude blbe rozhodnuti, ale nechceme to tak. Cedulku co zminuje autorka planuji tedy take ;)
@kristynar Popravdě, já jako hostka budu raději vědět, kde mám své místo, než abych tam musela pobíhat a řešit, kde se mezi těmi hosty, kteří se jistě nebudou úplně všichni znát, usadit. Samozřejmě si to udělejte jak chcete, ale jmenovky mají usnadnit organizaci, ne rozsazovat hosty jako ve škole. Já právě byla na svatbě, kde jmenovky nebyly, lidí bylo 80 a nebylo to vůbec příjemné. Tetička Božka chtěla sedět vedle své kamarádky Mařenky, ta se ale ke stolu nevešla se svým manželem, babička Stáňa nechtěla sedět vedle babičky Zdendy, vedle Stáni zase ale nechtěli sedět mladí...byl to fakt chaos a v mnoha ohledech pro nás hosty i velice nepříjemný zážitek, kdy jsme tam jen tak stáli a čekali, až se rodina usadí a pak jsme se teda rozsadili, kde bylo místo, ale mnohdy jsme si nemohli sednout vedle kamarádů, protože to nevycházelo (u jednoho stolu bylo volné jen jedno místo, u jiného tři...prostě chaos). Jmenovky významně tohle všechno eliminují, protože snoubenci jsou jediní, kdo znají úplně všechny, takže se obvykle povede posadit lidi tak, aby si ti lidé byli blízcí. My jsme například na naší svatbě měli jmenovky a když se všichni usadili, řekli jsme jim, že ty jmenovky jsou jen pro usnadnění organizace, ale že pak ať si všichni sednou, jak chtějí.
Jmenovky podle mě šetří spoustu času, jíst se nezačíná dřív než se všichni usadí a prodlužovat dobu oběda (který už tak potrvá nějakou dobu - pohledu hosta věčnost, z pohledu novomanželů chvilku :-) ) čekáním než si 80 lidí vybere, kde kdo chce nebo nechce sedět, mi přijde zbytečné. Svatební den je krátký.
@kristynar jak píše @simone5 bude to pro hosty obtížné si najít pro ně vhodné místo. Třeba se všichni co chtějí být spolu k jednomu stolu nevejdou a zbydou na ně místa u jim neznámých lidí, nebo manželský pár bude muset sedět každý jinde, protože nebyli dost " rychlí" a nechytli si místa vedle sebe. Obzvláště kvůli těm samostatným stolům to bude ještě větší problém jak se o ně podělí. Myslím, že bez jmenovek to bude totální zmatek a může to hosty pěkně otrávit, že se budou muset o místa poprat.
Taky jsem spíše pro zasedací pořádek. Na svatbě mé sestřenice, kde bylo 120 lidí (skoro ples :-DD), měla stoly do E - napravo měla být ženichova strana, nalevo nevěstina strana a uprostřed jejich kamarádi. STalo se ale, že si někteří kamarádi sedli na nevěstinu stranu, takže pro nás tam místo nezbylo, seděli jsme tedy uprostřed, odděleni od ostatních našich příbuzných, vypadalo to skoro, jako když k nevěstě nepatříme, okolo nás samý mladý a neznámý lidé (mně bylo tehdá 14, našim 45, co my si s nima budem povídat) a ještě jsme dostali od bratrance (bratra nevěsty) čočku, že jsme si sedli špatně... přitom chaos způsobili kamarádi, kteří prostě nevěděli, kam si sednout... Pro všechny to bylo tak trochu trapné... Od té doby mi mamka říká: Hlavně udělej zasedací pořádek! :-D Tak asi tak ... :-D
A opačný extrém se jmenovkami - na svatbě jednoho kamaráda, kterému šel snoubenec za svědka, jsem byla pozvaná na svatební oběd jako jeho partnerka a doprovod. Posadila mě ale úplně někam jinam, než jeho. Přítel seděl vedle ženicha a já seděla mezi cizími lidmi a jejími příbuznými - zkrátka ji nějak nevyšla místa vedle sebe... A i toto mi příjde ještě trapnější než, než kdydyby lidé půl hodiny poposedávali a hledali místa.
Já byla na svatbě, kde si každý měl sednout jak chtěl..ale jamile jsme si někde sedli...tak si tam chtěla sednout rodina atd...a neustale jsem se přemísťovali..no nevím, envim...
@margrethe5656 Tak samozřejmně, když se někdo vybodne na pořádné přemýšlení nad zasedacím pořádkem, tak to potom je taky hodně pro hosty nepříjemné. Když jsi byla svědkova partnerka, tak to měli projednat buď s ním, nebo přimo s tebou, kam tě mají dát.
Pokud je víc jak 15 lidí, šla bych do jmenovek. Budou si stejnak chtít sednout ideálně tak, aby měli vedle sebe někoho, koho znají a velký problém vám nastává u rodin, které mají s sebou děti - ti si nemůžou sednout jen tak někam - budou chtít být vedle sebe partneři a vedle nich musí být místo na dětskou židličku. Pak budou hulákat, ať se ostatní v řadě posunou o jednu židli, že se nevejdou a bude to děsný chaos.
Na oběd bych tedy volila jmenovky. Na večerní akci je to fuk, tam všichni korzují. Ale oběd má přece jen svůj řád.
Urcite bych udelala jmenovky. V sobotu jsem byla na svatbe a v nedeli jsme byli jeste na obede, kde uz bylo min lidi, tak 25, bylo to zcela neformalni a asi trikrat jsme si presedali, posouvali se, aby bylo misto na nove prichozi vedle sebe, napr. Par. Nebylo to prijemne.
Jinak rodiny muzes promichat, babicky spolu, stredni generaci a mlade dat k sobe z obou rodin. :-)
Moc všem děkuju za názory.Lidí budeme mít 57. Asi bude opravdu lepší jmenovky udělat,ať v tom není zmatek :) Bylo by škoda si ten den krátit. Jenom si trochu nevím, kam v tom případě posadit svědkyni. Vím že by měla být někde poblíž (vedle novomanželů, nebo vedle rodičů), ale je to kamarádka a ostatní kamarádky (navzájem se znají) budou sedět někde u konce (stoly do U) a kdybych ji posadila dopředu, vytrhla bych jí a vsadila mezi rodiče, babičky a podobně, což mi příjde blbé (nehledě na to, že bych vedle ní musela posadit přítele, kterého ani skoro neznám a příjde mi blbé, aby seděl vepředu třeba před babičkou, kterou mám moc ráda). Z druhé strany nevím, jestli by nebylo blbé jí posadit k holkám (daleko od nás). Prosím jak by jste to / jak jste to řešily vy? :)
@lluucc Já se na nějaké přidružování svědků k hlavnímu stolu vykašlala, svědci byli normálně u stolu kamarádů, seděli naproti sobě, vedle mé svědkyně tak mohl sedět její manžel, svědek naopak byl sám, tak jsem k němu šoupla svobodné dámy z každé strany :-) Měli akorát jinak barevnou jmenovku a stuhu na židli, aby se cítili významně :-) Proslov byl slyšet dobře jak svědek seděl uprostřed, tak mohl mluvit z místa, kdyby nebyl slyšet, tak bychom ho poprosili, aby popošel blíž k nám. Právě z důvodu, který uvedla margrethe5656 - svědkyně byla s manželem, svědek sám, bylo obtížnější umisťování. Myslím, že páry by měly být vždy vedle sebe, svědectví nesvědectví. Nebo to s nimi opravdu probrat předem, sedět jako svědek v kruhu rodinném vedle jiného svědka (kterého třeba neznám) a sledovat z dáli, jak se můj muž baví s kamarády a kamarádky už drbou o obřadu, by mě moc nebavilo.