Ahoj. Jaké chystáte tradice na svatbu/po ní? My asi budeme mít špalír, rozbíjení talíře a možná házení kytice. Podvazek hodlám zcela vynechat, kouli no nohu/chomout taky nechceme, házení rýže či čehokoliv není dovoleno - takže jedině bublifuk. Únos nevěsty leda přes nevěstinu mrtvolu :-D
Únos taky nemám ráda, tak doufám, že se ho nedočkám. Budu mít házení kytice, házení podvazku svobodným pánům po tom, co ho ženich sundá :-), do boty si dám asi minci, když nezapomenu, vezmu si něco starého, nového, půjčeného a modrého, hrát nám bude tradiční pochod na varhany, proběhne snad novomanželský kvíz, krájení dortu apod. Nic extra asi. Ale nějaké holubice nebo chomout.. to fakt jen, když napadne zařídit někoho jiného. Vím, že kamarádi mají takové nápady někdy akční až moc. Únos ale opravdu nechci, to dám i na náš web.
@kuliseks Krájení dortu budeme mít taky a polévku z jednoho talíře - na tu jsem zapomněla. Nové, staré, půjčené a modré - snad to vyjde, půjčený by byl asi šperk od maminky, ale zas to nechci lámat přes koleno - musí to ladit k šatům. Holubice mi přijde už jako moc velký kýč. Novomanželský kvíz - co se tam dává za otázky?
Jinak s tím webem - výborný nápad, díky za připomenutí, to tam budu muset dát taky :-)
My rozbíjíme pod nátlakem talíř, toť vše.
Jelikož se znám, kytku někde zapomenu cestou na obřad, chomout, koule atp.. nechceme, polévku s knedlíčky nemáme, špalír nebude pro chaotickou organizaci:D a únos nevěsty je zbytečný, protože to v deset balíme a valíme do klubu popít a propařit noc tak jako tak.
My měli rozbití talířku, společnou polévku, nakrojení dortu, první tanec, házení kyticí a střílení podvazku (bez stahování zubama). Tohle jsou podle mě takové milé nebo neškodné zvyky. Ale únos, koule, poznávání nohou a podobně, to mi připadá vysloveně strašný.
Rozbíjení talířů, přenášení nevěsty přes práh, polévka z jednoho talíře, krájení dortu, první novomanželský tanec a ty půjčené, staré aj. věci pro nevěstu.
My jsme měli: rozbití talíře, přenášení nevěsty přes práh, nakrojení dortu, první tanec novomanželů a to bylo vše. Polévku ze společného talíře jsme nechtěli (oběma se nám nelíbí být zabaleni do velkého bryndáku, ubrusu nebo prostěradla...). Házení čehokoliv jsme zakázali, koupila jsem bublifuky. Ostatní tradice jsme vynechali také.
@esufi jsou tady určitě už diskuze ohledně kvízu. Většinou vymyslí a připraví otázky nějaký kamarád. Typu kdo je lepší kuchař? Kdo je aktivnější v ložnici? Kdo první začal o svatbě apod. Ženich s nevěstou sedí zády k sobě a zvedají ruku buď se svou botou nebo s botou partnera, když by odpověděli jeho. Místo bot můžou být samozřejmě jiné věci těch dvou nebo jen cedulky se jmény. Je u toho vždycky docela dost legrace.
My jsme nechystali vlastně nic, nechali jsme to na kamarádech, provozní restaurace, kapele... přijde mi, že je to tak u nás zvykem, že novomanželé nic takového nechystají... :) Když nic jiného, tak je to pohodlné...:D
Pro ty, kdo věří na pověry...
Každá nevěsta by měla mít ve svatební den:
Něco nového jako symbol nového začátku.
Něco starého jako symbol zachování rodinné tradice.
Něco půjčeného jako symbol toho, že si bude brát k srdci i rady jiných.
Něco modrého. Modrá znamená věrnost, lásku a dlouhý život...
Půjčená věc by měla pocházet od šťastně provdané ženy, protože tak přenese kousek svého štěstí i na nevěstu. Půjčené mohou být i svatební šaty. Modrý může být podvazek a modrá může být i v kytici.
Starou věcí může být i rodinný šperk, ale pozor na pravé perly, ty přináší slzy! Pokud si nevěsta šije sama šaty, zašívá si cestu ke štěstí. Matka ani sestra nevěsty by neměly mít šaty stejné barvy jako nevěsta. Ženich by neměl nevěstu ve svatebních šatech vidět dříve než ve svatební den, protože to přináší smůlu. Totéž však neplatí o nevěstě a ženichových šatech.
Svatební kytici by měla nevěsta spatřit až v den svatby.
Zkouška ženicha:
Na prahu domu nevěsty je připravený špalek se sekerou a láhev vína. Chopí-li se ženich sekery, je to dobré znamení - bude z něj dobrý hospodář. Chopí-li se láhve vína, bude z něj opilec.
Aby bylo novomanželům dopřáno mnoho potomků a hojnosti, zasypou je svatební hosté při vycházení z kostela či obřadní síně rýží, čočkou , plátky růží, konfetami, oříšky nebo rozinkami. Dnes se často používají také speciálně upravené svatební bublifuky, které nezanechávají fleky na šatech svatebních hostů a zároveň vypadají moc hezky na svatebních fotkách.
Květinové děti
Malé děti při vycházení z kostela nebo obřadní síně rozhazují květiny nebo okvětní lístky. Každé dítě by mělo mít svůj košíček. Květiny mají přilákat bohyni plodnosti.
Svatební dort
je symbolem plodnosti. Říká se, že kdo bude mít při krájení dortu ruku nahoře, ten bude mít v manželství navrch. Aby manželství vydrželo, musí nevěsta i ženich ochutnat svatební dort. Ani svatebčané by neměli dort odmítnout, přineslo by to smůli i snoubencům. Aby neměla nevěsta uplakané děti a nouzi v manželství, nesmí péct ani jinak pomáhat s pečením svatebních koláčů, dortu a cukroví. Které družičce se ukrojený kousek ze svatebního dortu na talířku převrátí, do roka se vdá anebo zůstane sedm let neprovdána. Uchovat jednu porcize svatebního dortu patří rovněž ke starým tradicím. Aby svazek vydržel, novomanželé si zmrazí vrchní patro svého dortu a sní si ho společně při prvním výročí.
Pověry ve svatební den
Schovaná mince v botě přinese snoubencům bohatství.
Aby láska vydržela , schová si nevěsta do boty ještě čtyřlístek nebo jetel.
Šťastná je nevěsta, na kterou svítí slunce.
Čáp na komíně symbolizuje plodnost.
Při odchodu nevěsty z domu by měla dát maminka nevěsty nevěstě drobnou minci do svatební pompadůrky jako symbol bohatství a hojnosti v nové domácnosti.
Ze všech tradic a povinných zábav mám husí kůži :-D Jediné co jsme měli tak: přípitek po obřadu s oddávající a dort. Byl to hezký a příjemný den, nikdo nikoho neprudil kde má stát, co má mít na sobě a co má dělat :D Nehroutila jsem se, že jsem zapomněla na modrý podvazek apod. Ušetřila jsem si spoustu nervů a myslím, že nejenom mě. Svatebčané pohodu ocenili také ;-)
my jsme rozbili talíř, ženich rozštípl poleno (docela jsem čuměla, že hned napoprvé, kdoví jestli to v tom hotelu nenaštípli...), zatančili jsme si první tanec (dokonce i můj taťka tančil, to jsem taky hleděla), rozkrojili jsme dort a taky jsem házela kytku, ale kdyby mi to holky nepřipomněly, tak si na to vůbec nevzpomenu
jo a ze společného talíře jsme taky jedli
Každopádně ti za nás poradím rozlučku se svobodou:-) Pošli své kamarádky na náš portál rozluckova-party a tam se dozví, jak pro tebe připravit fine večer a překvapit tě něčím netradičním:-)
Vyzkoušejte dárek pro hosty tužku s Vaším nápisem, či skleničku, nebo svatební strom na památku a originální krabičky na výslužku emoticon To vše patří do svatebních zvyků. Více na mém webu.
Ahoj nevěsty! Na vlastní svatbu jsme s sice drželi jen těch nejzaběhnutějších tradic- rozbíjení talíře, vypouštění holubic, přenášení přes práh, první tanec novomanželů- musím však říct, že jakákoli tradice měla velký ohlas (a to zejména mezi babičkami, ale vzhledem k velkému počtu zahraničních hostů i mezi těmi, kdo je neznali). S kamarádkou, které jdu příští rok za svědka na svatbu, a se kterou plánujeme program svatebního dne jsme vybírali ze stránek 1-2-svatba.cz, kde jsme našly zatím asi nejdelší seznam všech možných známých i neznámých svatebních zvyků a her.
Je toho vážně spousta, vůbec neplatí, že tradice je vždy jen o krmení se lžící atp. to jsou pouze ty nejznámější, takže lze vybrat i takové, které se budou líbit oběma novomanželům a všem okolo:-)
My měli házení rýže, rozbitý talíř, jedli polévku z jednoho talíře, krájení dortu a první tanec. Myslím si, že je toho dost a trapný mi to nepřišlo. Naopak. Jsem ráda, že jsme to tam měli..