Poslední dobou hodně přemýšlím o svém vztahu k tradicím... Na začátku plánování svatby jsme se s A. rovnou dohodli, že žádné tradice a zvyky nechceme, že se nám chomouty, koule u nohy, krmení polévkou, troubení kolony aut apod. nelíbí a nevystihuje nás to. Nerada k věcem přistupuju s tím, "že se to tak dělá, že to tak má být, že to tak všichni měli". Nejsem apriori proti tradicím, dokonce mám různé zvyky a rituály moc ráda a svatba je pro nás jeden takový velký rituál, jen nechceme dělat něco, v čem se pro nás už vytratil smysl. Kolik z vás dnes zná ten příběh za dokola se opakujícími tradicemi? Proč se vlastně rozbíjí ten talíř? Já už to neznám a když se ptám ve svém okolí, tak ani ostatní si nejsou úplně jistí tím proč, jen vědí, že to tak prostě je. To mi přijde hrozně smutné, potřebuju za tím vším cítit tu lásku, ten příběh, znát tu motivaci... 😞
Proto jsme se rozhodli, že zkusíme zapátrat a vybrat si tradice z celého světa, kde nás ten příběh osloví. Kdy budeme mít husí kůži při představě té silné motivace, která se za tím konkrétním zvykem skrývá. Kdy si řekneme WOW tohle je přesně ono, to je to, co hledáme. ❤️ Vlastně nás na ten nápad přivedlo i to, že budeme mít (pokud všechno dobře vyjde ☺️) na svatbě i lidi z jiných částí světa a chtěli bychom poprosit je, ať se s námi podělí o nějakou krásnou tradici pocházející od nich. 🙃
A proto se chci zeptat i vás – plánujete na svatbě nějaké hezké tradice a rituály? Znáte jejich příběh a podělíte se o něj s námi? Pěkně prosím 😁😁
abych pravdu řekla, taky nebudeme mít tradice, na radnici jdeme pěšky, nejsme prasátka, abychom jedli z jednoho korýtka, takže budeme mít hezky každý svou mističku s polévkou. Bereme se jen se svědky, takže nebude žádné vybírání peněz od kamarádů, žádný chomout, žádná koule u nohy, nic podobného....
Pokud se to někomu líbí, ok, ať si každý dělá co chce.
My si děláme zvyky sami... například, pojedeme do hotelu už den do předu, my i svědci, i fotograf (můj bratr) s naší družičkou (jeho malý pejsek). Takže vše připravíme v klidu, dáme si masáž a hlavně si to užijeme, bez toho, abychom se museli někomu jakkoliv přizpůsobovat. Chceme si to užít my a neřešit nic s nespokojenými svatebčany. Chceme každý rok na výročí jezdit do toho samého hotelu, kde to milujeme a užívat si to stejně jako svatbu.
Googlovala jsem, ale nenašla jsem žádný zajímavý zvyk...
@clarkaa Tak třeba už ta legenda o složení tisíce origami jeřábů, která už je v Čechách poměrně známá, mi přijde krásná.
Je to celé založené na starověké japonské legendě, která říká, že kdokoliv, kdo složí tisíc origami jeřábů, si může něco přát a bohové mu to splní. Případně se říká, že složení tisíce jeřábů přinese věčné štěstí, dlouhý život nebo uzdravení z nemoci či úrazu. V Japonsku se jedná o tradiční dar od otce nevěsty. Moje mamka s taťkou mají Japonsko hrozně rádi, dokonce tam teď v létě po spoustě letech šetření jeli na dovolenou, takže se rozhodli, že nám těch tisíc jeřábů do svatby vyrobí (mamka blázní a už jich má sto za týden 😍).
Hrozně silný příběh stojí i za proslavením této legendy. Japonská holčička Sadako Sasaki, byla za druhé světové války v jejích dvou letech vystavena radiaci z atomové bomby v Hirošimě a když jí bylo 12 let (nebo tak nějak) onemocněla leukémií. Během pobytu v nemocnici začala skládat jeřáby, ale bohužel se jí nepodařilo těch tisíc složit, byla už moc slabá, složila pouze 644 a umřela. Ale její spolužáci se rozhodli, že pro ni zbytek jeřábů složí. Hrozně krásné gesto. V Hirošimě je teď její socha držící jeřába a každý rok tam lidé nechávají papírové jeřáby.
Pro mě je tahle tradice hrozně silná, je za ní příběh, který má smysl a ačkoliv je smutný, je hrozně krásný. Navíc je v něm pořád cítít dobro v lidech ☺️
Jeřábky budeme mít taky. Symbolizují něco krásného - budeme je mít jako výzdobu, místo slavobrány a každý host od nás dostane jednoho jeřába pro štěstí a dlouhý život jako dárek.
Jinak my taky nebudeme mít žádné klasické tradice, nemají pro nás význam... Ale co pro nás třeba význam má a jsem z toho stále naprosto nadšená jsou naše snubní prstýnky. Máme na něm místo data otisk levého prsteníčku toho druhého a přijde mi to moc krásné a osobní.
@shigella tiez som mala vyzdobu z jerabov a tiez posluzili ako symbolicky dar pre hosti :-) chcela som ich zlozit 1000 a nejak mi to casovo nevychadzalo takze ich bolo len 550 :-|
na obruckach tradicne nemame datum a meno (tento den a meno manzela/ky si snad pamata kazdy) ale vygravirovany napis cor unum et anima una - jedno telo jedna dusa .
skor sa mi pacilo ze miesto sucheho "ano" sme si povedali nase sluby.
Hezké a zajímavé téma. Tradice 1000 jeřáby je krásná, neznám ji sice ve spojení se svatbou, příběh hirošimské školačky jsem kdysi četla, děkuji za připomenutí. Zkusím ho i já poskládat, ale jsem manuálně fakt levá :-D. Další tradice, které máš v úvodním příspěvku, neznám.
Jo a rozbíjení talíře souvisí s tím, že střepy přinášejí štěstí. Takže by si novomanželé měli nějaký střep schovat :-)
@smea vaše svatba je jedna z nejkrásnějších které jsem tady viděla. :-) a nejen kvůli jeřábům. A měli jste obřad civilní? Taky se mi moc líbí ty vlastní sliby, ale zatim jsem o tom nic nezjišťovala jak to chodí v případě běžného civilního sňatku.
@shigella :) dakujeme! mali sme civilny sobas na urade (bez oslavy), kde je myslim prave predpis ze tam proste hovoris ano. cela ta nasa svadba je uz vlastne neoficialna uradne, oddaval nas rodinny znamy, mal pripravenu rec atd, vsetko ako naozaj. Prave sluby boli pre nas dolezite, a tak sme spravili este jednu svadbu kde sme vsetkych pozvali, mali ten pre nas dolezity obrad, hostinu oslavu atd.
Myslim ze tie urady sluby zakazuju, ale nezistovala som to, tak ti neviem povedat :-S
@smea teda, to je zajímavé. A jak dlouho po úředním obřadu jste měli tu "vaši" svatbu? :-) A hosté věděli, že to už je druhá svatba? To je super nápad to udělat takto...
@tamaraad Děkuji za vysvětlení, to s těmi střepy mě opravdu nenapadlo, protože jsem si vždycky myslela, že je smysl skrytý někde v tom společném zametání... ☺️
Jedna z těch dalších tradic, které mám na obrázcích v původním příspěvku, jsou ty zvonečky, které pochází z keltských svateb. Dnes se stále objevují na irských svatbách. Pokud jsem to správně pochopila, tak ty zvonečky se používají místo našeho házení rýže, kdy svatebčané po skončení obřadu zvoní, aby odehnali zlé duchy pryč a zajistili tak novomanželům harmonický rodinný život. ❤️
Co jsem tak četla, bývá zvoneček také častým svatebním darem, protože má přinést do domova harmonii a jeho zvonění má ukončovat hádky. Zároveň některé nevěsty mívají zvoneček (rolničky) skrytý ve svatební kytici, případně na ruce ve formě náramku – to se moc líbí mně – a jeho zvonění má navždy připomínat posvátnost svatebních slibů.
Talíř jsou jednak střepy pro štěstí, jednak společné zametání symbolizuje spolupráci v manželství :-) My jsme si také zvolili jen tradice, které se nám líbí, akorát se nám líbily i ty české :-)
@phneutralni Byla jsem utajená nevěsta (trochu kvůli pověře a jinak se mi líbilo oficiální předání od taťky budoucímu manželovi), špalír (podle tradice má být s překážkami, to jsme tedy naštěstí neměli, brala jsem to spíš jako takové první kroky v manželství), troubení aut (cestou k obřadu odhánějí zlé duchy, z obřadu oznamují, že se svatba vydařila), rozbíjení talíře (hlavně kvůli střípku pro štěstí), polévka z jednoho talíře (tahle teda spíš, že se to dělá :-D; jinak je to opět spolupráce a dělení se o "krajíc"), společné krájení dortu, házení kytice. Teda my jsme při výběru šli spíš obráceně: dali jsme si do kupy, co jsme kdy kde na jaké svatbě viděli za tradici a vyřadili, co se nám nelíbilo (třeba chomout, kouli na noze, únos nevěsty jsme rovnou zamítli) :-). Navíc mám kolem sebe lidi, kteří význam tradic znají, takže mi přišlo přirozené je mít :-) Ale nápad s tradicemi ze světa se mi líbí, obzvlášť pokud tam budete mít cizince :-)
@phneutralni Tak i ty české rituály z něčeho vychází, že. A i když ten význam neznáš, tak to neznamená, že jsou "jen tak". Všechno to souvisí s manželstvím, začátkem nové životní etapy a symbolickým odháněním zlých sil. To, že dnes se zachovalo jen málo, nebo je to zkreslené, je věc jiná.
Já jsem odmítala téměř vše, připadalo mi to zbytečné. Ale nakonec jsme talíř zametali, jedli společně, krájeli dort a taky jsem to přežila. Když se ohlédnu zpátky, tak svatební den jsem si užila. Především proto, že jsem si vzala milovaného člověka, oslavili jsme to s blízkými lidmi. Jestli jsem při krájení dortu měla ruku nahoře nebo dole si už nepamatuju a vlastně je mi to jedno :-)
@herminavons Já přeci nikdy neřekla, že ty české jsou jen tak. A už vůbec neodsuzuju lidi, kteří je mají, protože se jim líbí ;-) Vlastně i proto jsem založila tohle vlákno, protože chci zase za tradicemi cítit lásku a příběh.
Pokud ten příběh u českých znáš, tak sem s ním, ráda se něco přiučím a třeba i najdu cestu k něčemu českému. Já se zvykům jako takovým nebráním, jen mi přijde, že fungují ve chvíli, kdy k nim novomanželé mají vztah, kdy je všude cítit ta "energie" (nebo jak to nazvat), která z toho vychází a člověk má až husí kůžu z toho, že možná fakt existuje něco víc, co dává kouzlo a přidanou hodnotu tomu svazku. Zkrátka nechci nic přežívat, chci si to užít. Proto pokud budeme mít nějaké z tradice, které pečlivě vybereme, tak se postarám o to, aby všichni hosté tu motivaci znali, aby to i pro ně nebylo tak "že se to dělá". :-)
Mně prostě asi informace typu společné jezení polévky má znázorňovat spolupráci a dělení o chleba nestačí. Toužím po něčem víc. ☺️😅
Ahoj, mě se osobně spousta českých tradic nelíbí a manžel je cizinec, takže to neřešil. Ve finále jsme vybrali jen pár spíš pro potěšení českých svatebčanů a zpětně toho nelituju. Například u rozbití talíře nám nečekaně přiběhly na pomoc se sbíráním děti a pár dní po svatbě nám kamarádka přinesla střep z "našeho" talíře, který teď máme schovaný pro štěstí.
Co jsme ale opravdu chtěli bylo zasadit společně strom. Nevím, jestli tahle tradice někde existuje, spíš jsme si to vymsleli sami pro sebe a měli jsme představu, že se na něj vždy ve výročí svatby přijedeme podívat, jak roste. Bohužel k tomu ale nebyl žádný vhodný prostor, takže s tím čekáme až na narození potomka :-)
@phneutralni
Něco víc ti zaručí bohoslužba, budeš-li mít církevní svatbu, ale i během ní se hovoří především o respektu a spolupráci manželů. Protože v důsledku jen a pouze tímto ovlivníš, jaké manželství bude. Upřímně, mne více oslovuje právě zametání střepů a krmení se polévkou, to je přece tak krásné, symbolicky se postarat o svého partnera, než sice hezký, ale jaksi do našich tradic se nehodící jeřábí příběh.
@phneutralni A nebylo by jednodušší zapátrat po významu těch tradic, než sem přinášet jiné, do našeho kulturního prostředí nezapadající? Výhoda českých tradic je v tom, že je opakujeme po generace, naše maminky, babičky a prababičky je dodržovaly, pro všechny hosty jsou srozumitelné. Pro mě jsou tradice o spojení s předchozími generacemi, o síle rodu (jak naší rodiny, tak obecně lidského rodu), o spojení dvou bytostí, dvou rodin, dvou energií. V podstatě všechny tradice směřují k tomu, aby ukázaly, že budoucí život bude náročný, připravily, alespoň symbolicky, novomanžele na společné zvládání překážek a odehnaly od nich zlé síly.
Síla, moc a kouzlo tradic je v tom, že si je právě naopak vybrat nemůžeš. Musíš dodržovat něco, co už tu bylo, zopakovat něco, co už udělaly tisíce jiných žen před tebou. Jasně, můžeš si založit novu "tradici" ale jestli se z toho tradice opravdu stane, už nezáleží na tobě.
Ale k těm méně známým tradicím- my si necháme od rodičů požehnat snubní prstýnky. Ne v křesťanském smyslu, ale líbí se mi ta myšlenka, že do nich vloží svá přání a my je pak budeme celý život nosit.
@phneutralni Když ty si protiřečíš už v prvním příspěvku. Na jednu stranu píšeš, že nechceš chomouty a talíře, ale zároveň přiznáváš, že se ti tradice líbí. Význam českých neznáš, ale zahraniční popisuješ stejně vágně jako ty české. Tady ti holky psaly, z čeho české tradice vychází a tobě to pořád nestačí. Že je to málo a musíš za tím cítit příběh. Já teda neznám úplně konkrétně příběh rozbíjení talíře (třeba k tomu žádný silný příběh není), ale v čem se odlišuje význam společné práce v manželství, kterou symbolizuje zametání talíře od zvonku, který symbolizuje odhánění zlých sil. Mně to spíš připadá, že se chceš za každou cenu odlišit a udělat na všechny dojem, jakože jste světoví a tak.
@herminavons@ceriii Koukám, že jsem svým nevinným dotazem ohledně tradic rozpoutala boj za obranu těch českých. Tak jenom krátce na dovysvětlení – nevidím rozdíl v tom, když si dohledávám význam českých místo významu světových... Když už si dávám tu práci, že pátrám po tradicích a rituálech, tak to beru celosvětově. Z toho důvodu jsem založila i tohle vlákno, protože se tu chci o tradicích něco dozvědět. Zajímá mě, jestli někdo z ostatních nenarazil na něco zajímavého, případně nezná hlubší význam těch českých 😊
Ohledně chomoutu, kouli na noze, nápisům game over apod. se dohadovat nechci, mě to připadá spíš trapné, ale to jsem já, neznamená to, že se to nemůže někomu líbit... Tohle vlákno mělo být inspirační a ne argumentační, tak to prosím zkuste tak brát. :-)
@herminavons K té světovosti a potřebě se odlišit – je mi jedno, co si o nás budou ostatní myslet, chceme si udělat ten obřad příjemný pro nás, proto si dáváme záležet na tom, co tam chceme dělat a co ne, při čem se budeme cítit dobře a při čem ne. Podle mě svatba o "dělání dojmu na ostatní" není. Navíc jsem nikdy neřekla, že tam všechny tyhle věci budeme mít, svatba je za dlouho a my si prostě chceme jen udělat průzkum, co se jak dělá a proč, a pak se podle toho rozhodnout. To přeci není špatně ne? Nemusíte to hned znamenat, že se za každou cenu chceme odlišovat. :-D :-D
@ceriii@pirek V čem vám ty světové tradice přijdou nevyhovující a nezapadající do našeho prostředí? Já to tam asi nevidím, tak mě zajímá váš názor. Neberte to prosím jako rýpaní. ;-)
Drahé dámy,
jistě víte, jak napříjemné je, když vám partner přijde domů s bradou na hrudi a povzdychává. Po krátké konverzaci jsem si řekl, že vlastně můžu dodat svých pár slov i do této diskuse.
Svatba je subjektivní záležitost. Každý do ní projektujeme něco jiného - a ve výsledku jde vždy jen o to, jestli je to oslava něčího vztahu a jeho přerodu ve společný život, nebo je to divadýlko pro rodiče a kamarády. My se rozhodli pro první možnost. Svatba je primárně o nás a o lidech, se kterými jsme sdíleli čas, naše starosti i radosti, naši lásku a náš život. Tím pádem nám přijde poměrně logické a automatické říci na některé věci, které se nám nepozdávají, ne.
Těmi jsou často české svatební tradice. Proč máme rozbíjet talíř, když můžeme naši harmonii a překonávání těžkostí ukázat na jiné tradici, konkrétně tady na svázání rukou/židlí stuhou? Proč na nás mají lidé házet rýži (kterou pak někdo bude půl hodiny zametat), když nám štěstí přinesou jeřábi?
Proč je pro Vás osobně tak důležité se navést do průběhu naší svatby, místo abyste zapřemýšlely nad tím, že tenhle či onen zvyk může být praktičtější, zábavnější, či prostě jen k nám lépe sedící, než x či y?
Tak samo na svatbě nebudeme mít křenovou rolku a guláš, místo toho italské antipasti a slidery. To ve výsledku budete kritizovat také? :)
Naše svatba je velmi "multi-kulti". Já jsem evangelík, Petra ateista. Za svědka mi jde Adventistka. Mezi hosty budeme mít kamarády z Číny, Jordánu, Británie, Ruska, Rakouska, Itálie a dalších zemí. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli pátrat po tradicích mimo naše hranice, tradicích, které se nám líbí více - tradicích, které pro nás dávají smysl.
Přeji vám, abyste ve svém životě našly tolik lásky a pochopení, že vám svatební tradice jiných budou připadat jako podnět k zamyšlení, ne ke zlobě.
S pozdravem,
Adam, snoubenec phneutralni
@phneutralni Jestli chceš informační a ne argumentační vlákno, tak pak jsi s tou poslední otázkou udělala krok vedle :-D Ale ani já do tebe nechci rýpat! Spíš mě zajímá tvůj pohled na věc.
Proč jsou zahraniční tradice nevyhovující? Vezmi si třeba ty jeřáby. Nic proti nim, sama je budu mít, ale jen jako dekoraci a ani náhodou jich nebude tisíc. Jenže pokud za tím hledáš příběh a hlubší význam, tak ten jejich vypráví o malé, umírající holčičce, která se snažila ze všech sil zachránit a nakonec stejně umřela. To přece není příběh, který se hodí k začátku společného života.
Obecněji se dá říct, že zahraniční tradice jsou nevhodné, protože jim neporozumí vaši hosté. Nevím, jak bys jim jejich příběh chtěla vysvětlovat, dá se to napsat do svatebních novin, ale kdo k tomu nemá vztah, ten to stejně nepochopí. Naopak k českým tradicím má vztah skoro každý, když se provádí, vybaví si vlastní svatbu nebo jiné svatby, které prožil, má to pro něj úplně jiný význam. U zahraniční tradice se průměrnému hostu nevybaví vůbec nic.
A za druhé, české tradice jsou "šité na míru" nám Čechům. Se vstupem do manželství se pojí spousta úzkosti a obav, je to citlivý bod, vykročení po nové cestě, které může vést dobrým i špatným směrem. Proto se objevují všechny ty vážně míněné ochranné rituály, jako je závoj nebo družičky. Nebo rituály, které mají přinést štěstí (střepy z talíře). Jenže občas (a náš národ to má v povaze) je potřeba si z něčeho udělat i legraci. Proto se objevuje ten chomout či koule na noze. To je symbolické vyjádření ztráty svobody, převedené do humorné a odlehčené formy, která pomáhá se s novou situací snáze vyrovnat, zasmát se jí a netrápit se.
PS: Nápis "game over" asi nebude úplně česká tradice, což?
@phneutralni
České tradice mají stejně hluboký význam, jako ty cizí. Zejména v našem evropském civilizačním okruhu vyjadřují všude téměř identické hodnoty - boží požehnání, spojení dvou lidí v jednu jednotku a změnu společenského statutu (chomouty a čepení), věrnost, toleranci a spolupráci, mají dopomoci k potomkům atd. Některé mají kořeny ještě v předkřesťanských dobách či odráží magické představy a pro odborníky, etnografy a etnology, je zajímavý i jejich vývoj až do současnosti - např. k čemu byly družičky.
Upřímně pochybuju o tom, že člověk, který nemá povědomí o tomto, dokáže hodnověrně a s citem přenést tradice cizí, jejichž význam bude třeba sáhodlouze objasňovat.
@nurillew Milý snoubenče, diskuse není útok :-) Radím ti brát tohle jako velmi lehký trénink, protože pokud ti tohle přijde jako navážení, tak jsem zvědavá na tvou reakci, až vaše plány začnete sdělovat svým hostům a rodinám. To vás teprve bude čekat pořádný výcvik trpělivosti!
Ty vole, tak fňukat doma nad každou diskuzí, kterou online vedu a kde se setkám s jiným názorem, a zapojovat do takových žabomyších válek muže, tak chudák nedělá nic jiného :-D
@ceriii Díky za vysvětlení. V podstatě se tím dostáváme právě k tomu, v čem já vidím problém – ptala jsem se známých, co nám jdou na svatbu a oni už ty motivace českých tradic také neznají, prostě ví, že se to tak dělá a že to "asi možná má být toto...". Proto jsem usoudila, že je to jedno, které tradice a rituály si vybereme, protože to buď budeme muset stejně vysvělovat nebo si to uděláme pro sebe, což chceme. Kdo to bude chtít dovysvětlit, tak se nás zeptá a my mu to rádi řekneme, případně když to nepochopí, tak to nepochopí, chceme to udělat pro sebe :-) :-)
K té ztrátě svobody a udělání si z ní legraci – teď jsi asi pojmenovala můj problém, já totiž svatbu nevnímám ani trochu jako ztrátu svobody, proto nechápu to zlehčování. A možná prostě jen nemám tenhle smysl pro humor, nikdy mi nebyl blízký, nemám ráda Švejka a celkově mám ráda trochu jiný styl humoru. :-)
PS: To "game over" máš samozřejmě pravdu, jen se mi to vybavilo jako součást několika svateb, na kterých jsem byla, kde byl chomout a koule a tohle.
@ceriii@pirek: Damy, rika se tomu hyperbola. Mam takovy pocit, ze se doma jen velmi nudite a proto mate chut defekovat snoubencum na jejich svatebni plany :)