Ahoj :-)
potřebovala bych malou radu na oznámení budeme mít: Oznamujeme celému světu jednu prostou krásnou větu: Budeme se brát!
A já si nejsem jistá jestli mezi slovy " prostou krásnou" by neměla být čárka. Zkoušela jsem googlit, ale někde čárka psaná byla a někde ne.
Tak když by někdo věděl, jak to bude správně, budu ráda :-)
Já teda nejsem žádný češtinář, ale co si vybavuju tak se jedná asi o přívlastek postupně se rozvíjející a tam se čárka nepíše. Případně mě prosím opravte, pokud se pletu.
@lucie_sev Já bych řekla, že je to přívlastek několikanásobný. Jak se pozná přívlastek několikanásobný? Dá se pořadí otočit (krásnou - prostou, prostou - krásnou, to je fuk), dá se mezi ně dát "a" (prostou a krásnou, úplně v pohodě). Nic z toho u postupně rozvíjejícího nejde. A u několikanásobného čárka je.
@drabik no to je právě to, že mi to jako několikanásobný nepřijde. Jak píšete tak několikanásobný se dá různě přehazovat a proto se tam píše čárka. A tady mi to moc jako přehazovací nepřipadá, tím pádem mi to přijde jako postupně rozvíjející.
Fakt vám přijde, že věta "Oznamujeme světu jednu krásnou, prostou větu." má jiný význam, než věta původní? Nemyslím to rýpavě, každý to může vnímat jinak, ale já v tom necítím prakticky žádný rozdíl. =-)
Postupně rozvíjející je třeba "první jarní den", "poslední indiánská bitva", "zimní olympijské hry", zkrátka výrazy, které vynecháním členu, jenž se váže na podstatné jméno, pozbývají smyslu (a otočené je to blbost).
Třeba Sládkovy klasické "Velké, širé, rodné lány" jsou všude s čárkami, to mi přijde jako dost podobný případ.
V tomto případě bez čárky, opravdu se jedná o přívlastek postupně se rozvíjející: prostou - krásnou.
@drabik Klasika Sládka, prosím, z tohoto druhu gramatiky vynechte. Děkuji :-D ;-) :-D
@drabik tak v tomto případě bych se na to dívala čistě jako na básnický text, tedy umělci bych ty čárky prominula. Myslím si, že se jedná o přepiš původního autorova textu, který nevykazuje žádné zásadní gramatické chyby, tedy je tolerován jakožto umělecké dílo.
Pokud se na tu větu podívám čistě gramaticky, tak bych ji uvedla bez čárek, opět se jedná o přívlastek postupně se rozvíjející: "velké (do délky) širé (do šířky) rodné lány", ale přijatelná by byla i varianta "velké, širé rodné lány", pokud by ty délkové míry nebyly chápány jako postupně se rozvíjející :-) Každopádně za širé čárka nepatří.
@drabik Tak to se omlouvám, za nejasnost. Klasik = pan Sládek. Každopádně děkuji za věcný a konstruktivní komentář (i chytrou knihu jsem otevřela :-) )
@tamaraad :-D Jo jo, klasika Sládka nechme stranou, ale mně pořád není jasné, proč není čárka v té zakladatelčině větě, proč to je přívlastek postupně rozvíjející, ne několikanásobný, a jak to poznám. Jestli tě tedy ještě můžu zdržovat. ;-)
Tak jsem ještě hledala a našla jsem někoho kdo se věnuje profi výrobě oznámení, tuto větu na ukázkách oznámení měl a byla psaná bez čárky...taky bych tam osobně tu čárku nepsala, tak snad to bude dobře :D
@luccka17 teda troufám si tvrdit, že to je klasický češtinářský oříšek a dá se to vnímat i tak, i tak. nechala bych to bez čárky, neviděla bych to jako chybu ani v jednom případě. Ale "někdo, kdo dělá profi oznámení" pro mě poslední dobou není zárukou vůbec ničeho. Neumí si pohlídat ani jednodušší věci, natož pravopis :D
Píše se to bez čárky.
PS: Možná to berte jako zásah osudu, který vám napovídá, abyste se nad tím textem zamyslela z obecnějšího hlediska. Vyskytuje se asi tak na každém třetím svatebním oznámení, ještě máte šanci zvolit něco originálnějšího :D