Zdravím všechny češtináře a gramatiky,
potřebovala bych poradit s pravopisem na svatebním oznámení, nejdřív jsem to napsala automaticky a přišlo mi to v pohodě, ale čím víc na to koukám, tím míň jsem si jistá jak to má správně být. Jde mi především o velká a malá písmena u místa obřadu. Ostatní mám snad správně, ale kdybyste si ještě něčeho všimli, budu ráda za upozornění. Dle jejich stránek se oficiálně označují jako Zámek Slavkov, nebo Zámek Slavkov - Austerlitz. Text bude následující:
... oznamují, že budou oddáni dne x.y.2020
v 11.00 hodin
na zámku ve Slavkově u Brna /na Zámku Slavkov / na Zámku Slavkov u Brna / nebo úplně jinak?
Internet mi v tomhle moc nepomohl, našla jsem různé verze, tak nevím jestli jsou správné všechny nebo jen některá? Děkuji moc za rady a připomínky. :)
@kralojc tu druhou možnost právě beru, že je to oficiální název místa jako Vila Tugendhat nebo Hotel Gregor, kde jsou také velká písmena, protože se to tak jmenuje, kdežto první možnost je brán jako typ budovy (zámek) a město, ve kterém se nachází. U třetí možnosti si nejsem jistá, jak to má správně být. Už jsem se do toho tak zamotala, že jsem z toho úplně vedle. :/
Brala bych to tak, že zámek je běžné označení. Prostě je to zámek Slavkov. Nevidím tam důvod pro velké písmeno. Jedeme na zámek Orlík, sešli se před zámkem Hluboká, dobyli hrad Rabí... a samozřejmě všude na začátku, v označení, to bude velké, ale ve větě to prostě bude běžné označení, běžné věci. Stejně jako náměstí, most, atd.
A když jsem u toho pravopisu. V datech se mezi jednotlivými daty píše mezera. Takže třeba 1. 1. 2019. Ne 1.1.2019 . Tohle je třeba něco, z čeho já tu dost šílím, že ani profíci, co tu nabízejí svatební oznámení, tak to nemají správně. Dost ostudné.
@kriss13 jsem. Jako češtinářka si troufám tvrdit, že trochu tuším, ale na druhou stranu přiznávám, že i jako češtinářka jsem z velkých písmen občas zoufalá. Ale tady bych to fakt nehrotila, prostě běžné označení místa, fakt nevidím důvod pro Zámek ;)
I kdyby používali „Zámek Slavkov“ jako oficiální název, formulací „na zámku ve Slavkově u Brna“ se tomu vyhnete, takže tam můžete v pohodě použít to malé písmeno :-). Jinak souhlasím s komentáři výše, že datum se píše s mezerami (minulý týden jsem vysvětlovala zlatnici, že to datum v prstýncích hlavně musí být s mezerami, připadala jsem si jak idiot, ale vím, že by mi bez mezer hodně vadil :-D) a ještě bych doplnila, že „v 11 hodin“ řekne totéž jako to, co tam máte, ale vypadá to mnohem lépe a z typografického hlediska je to určitě vhodnější.
@majulinkaaa@barbora2019
U mě je to rozčilování s mezerami na druhou :-D. V datu se mi to vizuálně nelíbí a když někoho poučuji, že tam musí být, tak jsem za magora !!!
Jinak souhlasím s již uvedeným výše: "na zámku ve Slavkově u Brna" a v "11 hodin".
Jen pro doplnění: 11.00 nebo častěji 11:00 se uvádí bez "hod/hodin". Na svatební oznámení mi osobně přijde nejlepší právě uvedené "v 11 hodin".