Ahojky, narazili jsme s přítelem na problém týkající se svatební cesty. Vysnili jsme si odlet na svatební cestu v podstatě den po svatbě nebo hned ten další, žádné další dny nebo týdny čekání. Jenže nám jaksi nedošlo, že budu mít jiné jméno a někteří mě straší "stříháním" občanky a tak. Já si ale myslím, že můžeme odletět třeba na pas a dělat, že nejsme manželé, vždyť kdo to zjistí a kdo to bude zkoumat? Pokud si zájezd koupíme dřív, než se vezmeme, tak je to přece jedno. Ale někteří říkají, že to nejde, že si musíme počkat na nové doklady. Jak to tedy je? Kdo to ví a poradí? :-)
@maciki co jsem tu vypozorovala u holek, tak pas by ti měl platit ještě další 3m po svatbě na staré jméno, někteří, když jim stači na cestování OP, tak se domlouvají s matrikou, aby jim ten roh prostě neustřihli a mohli odjet i jenom s OP..
V pohodě můžeš odletět na starý pas (platí 3 měsíce po svatbě). Ale jméno na letenkách či objednávce zájezdu by mělo být stejné jako v pase! Jednoduše se budeš chovat jako kdyby jsi nebyla vdaná. :-)
@maciki
Vyjímám ze stránek Ministerstva vnitra, co se týká pasu.:
Platnost cestovního dokladu skončí:
...uplynutím 3 měsíců ode dne změny příjmení občana, pokud k ní došlo v souvislosti s uzavřením manželství občana.
To samé v podstatě platí i občanky, ale u OP jaksi navíc uvádějí:
Nedoporučujeme používat občanské průkazy s oddělenou vyznačenou částí (s odstřiženým rohem) z důvodu změny povinných údajů zapsaných v občanském průkazu, protože odstřižení rohu by v případě prokazování totožnosti držitele ve státě Evropské unie mohlo být považováno za vyznačení neplatnosti občanského průkazu anebo za jeho poškození.
Informacím, jak to s OP udělat po svatbě, se vyhýbají nebo jsem jen špatně hledala. Takže tady zbývá pouze se domluvit s matrikářkou nebo i v Eunii používat pas. Já jsem pas používala léta i pro ČR, protože jsem z domu přejížděla přes českou celnici s dětma, které v občance nebyly tehdy zapsány. Hodněkrát jsem si tehdy (v duchu) říkala: Dej volovi razítko :-D