Zajímalo by mě, co bude mít Váš ženich na sobě? Původně jsem pro toho svého chtěla žaket, nakonec jsme ale naznali, že za cenu půjčovného koupí nový oblek, tak jsme ho taky koupili. Tak se chci poptat, jak to máte s oblečením pro ženicha vy? Není špatné, že bude mít jenom oblek?
My mame pekny cierny oblek :-) Hlavne je, ze sa priatelovy hodi a citi sa v nom super :-) K tomu sme dali vestu s francuzskou kravatou a vreckovkou do vrecka a vyzera to super :-) Bez tej vesty by to ale mozno bolo trosku ... vsedne :-) Takto je to ale elegantne a slavnostne a stale je to len oblek :-)
Proč by to mělo být špatné? My plánujeme určitě taky oblek, nejspíš s vestičkou (pokud seženem). Frak se mi nelíbí a žaket by mu nešel a nehodí se na každou svatbu, i když v Anglii jsem nic jiného neviděla, tam je to běžné.
Myslím,že čeští ženiši mají většinou oblek. Frak mi přijde úplně moc. K žaketu by měla ladit nevěsta náročnějšími šaty a i celá svatba by měla takto vypadat.
Na saku není nic špatného - pokud se v tom cítí dobře, tak ať ho má. Lepší než ho navlékat do žaketu, když by se v tom cítil špatně. Jinak souhlasím s @radkaja, že třeba žaket mi jde k náročnějším nevěstiným šatům a takové honosné svatbě.
Můj brouček měl frak, nejdřív sem byla proti, ale musím uznat, že to bylo stylové. Na focení k tomu měl cylindr a hůlku.. už se těším na fotečky, v ochutnávce byly pouze bez cylindru..
U nás má ženich "jen" oblek jinak z jedné diskuze tady info:
Žaket
Hodí se ke slavnostním denním příležitostem: na vlastní svatbu, na státní recepce a oslavy výročí, udělování řádů. V mírné modifikaci se žaket hodí také jako smuteční oděv: má jednořadý přiléhavý kabát, jehož přední díly jsou od pasu dolů zaobleny a zužují se směrem k zadnímu dílu sahajícímu do výše kolen (vlaštovčí ocas). Jeden knoflík černého saka zůstává většinou rozepnutý. A jak vznikl unikátní tvar saka? Redingot (v pase přiléhavý plášť), nošený muži ve společnosti v 19. století, vypadal poněkud staromódně a navíc nebyly vždy při pohybu příjemné. Zpředu dozadu mu kdosi dal šikmo ustřihnout šosy a na světě byl žaket. Napřed společenský šok, dnes klasika.
Kalhoty: proužkované, šedočerné
Vesta: dvouřadá s knoflíky, šálovým límcem, světlešedá barva
Košile: klasická, podle vlastního uvážení límeček kent nebo tvrdý límeček s ohnutými růžky
Doplňky: Manžetové knoflíky, barva: jen bílá
Kravata: světlešedá nebo stříbřitá, také černá (jemně vzorovaná) nebo jemně proužkovaná
Ponožky nebo podkolenky: černé
Obuv: klasické boty (černé)
Pokrývka hlavy: šedý cylindr (potom šedé rukavice)
Šperk: v kravatě zasunutá jehlice s bílou perlou
Smoking
Pokud si na pozvánce přečtete ustálenou definici „cravate noir" nebo „black tie", obléká si pán smoking - klasický slavnostní černý večerní oblek, kdy klopy saka jsou lesklé (hedvábné nebo saténové). Patří na slavnostní večeře, premiéry, plesy a večerní recepce.
Kalhoty: černé s jedním lesklým širším lampasem podél vnějšího postranního švu, bez záložek
Košile: klasická smokingová košile (hedvábná) s perleťovými nebo stříbrnými knoflíky
Doplňky: černý hedvábný motýlek správně (může být i vzorovaný), měl by být vázaný
Do kapsičky patří bílý kapesník. Lucie Pilipová k výčtu přidává: „Součástí smokingu může být i hedvábná šerpa kolem pasu stejné barvy jako motýlek. Smoking se nikdy nerozepíná, pokud nemáte šerpu. Jiná barva motýlku a šerpy než černá značí určitou extravaganci."
Ponožky nebo podkolenky: z hedvábí (černé)
Obuv: lakované černé boty
Šperk: nosí se převážně stříbrný, náramkové hodinky s koženým řemínkem, manžetové knoflíky
Frak
Cravate blanche nebo white tie nebo také „velký společenský oblek" jsou napsány na pozvánce, pokud si společenská příležitost žádá velký společenský oblek. Frak je černý nebo temně modrý, kabátek je vpředu zúžený do pasu, nezapíná se a má dva šosy sahající po kolena. Frak se nosí výhradně večer a není třeba k němu mít černý cylindr. Pokud je chladno, oblékne si pán černý plášť s bílou hedvábnou šálou. Frak s bílou vestou je nádherná klasika: nosí se na divadelní a operní premiéry, plesy či večeře, večerní svatební oslavy nebo státní recepce.
Kalhoty: úzké, s dvěma úzkými proužky (lampasy)
Vesta: bílé škrobené piké, jednořadá nebo dvouřadá (dvouřadá se považuje za elegantnější), hodně vystřižená, může mít také perleťové knoflíky. Černá vesta se hodí pouze k audienci u panovníka, a to je též jediná možnost, kdy se frak obléká ve dne, nejste-li hudebník z povolání nebo číšník.
Košile: bílá s vyztuženou náprsenkou, s tuhým límečkem s ohnutými růžky, místo obyčejných knoflíčků perlové (například diamantové)
Doplňky: Motýlka nejraději ručně vázaného, ovšem bílého (černý náleží číšníkům), hedvábnou bílou šálu, bílé glazé rukavice. Zlaté kapesní hodinky (náramkové alespoň sundat). Na frak se připínají řády v původní velikosti a jako pokrývka hlavy se doporučuje cylindr (klak). Černobílou nádheru klasického oděvu umocňuje bílá šerpa.
Ponožky: černé hedvábné
Obuv: černé lakovky
Žaket je denní obdoba smokingu (smoking se obléká nejlépe po setmění, nejdříve v 18.00). Oboje (hlavně ten smoking) se hodí na opravdu velké svatby (někde jsem četla, že nad 150 hostů), mělo by t být hodně formální a slavnostní (dlouhé šaty, svatba na honosném místě či v kostele)
Frak se dnes už nenosí (i náš prezident ho měl na sobě jen jednou a to při návštěvě japonského císaře) V US je prý v určitých kruzích zase móda frak vytáhnout na svatbu, ale opět musí jít na super formální svatby - nad 200 hostů, v kostele, na svatbu už ani nezvou snoubenci, ale jejich rodiče
Samozřejmě to není jen o pravidlech, ale i o osobním pocitu - pokud se někdo chce vyfiknout v žaketu, i když má svatbu menší, je to určitě pěkné a dává tím najevo, že je ten den pro něj důležitý. A to je o dost lepší než dodržování etikety :-D
My jsme uvažovali o smokingu, jenže by ho museli mít všichni (nemám ráda, když se to "mixuje") a svatba je opravdu malá a nepříliš formální...no a nakonec jsme to pustili k vodě a šije se černý oblek