Ahojte dámy,
nevíte někdo, prosím, o benevolentním faráři v Ostravě nebo okolí? Nechci chodit na těch zhruba 6 přípravných schůzek, které mi připadají zbytečné. Všechny otázky týkající se dětí a podobně už vyřešeny máme, takže v tom nevidím smysl, pouze další dogma ze strany církve.
Díky za radu :-) ,
Ivo
@svobodaivo V tom případě nechápu, proč chcete církevní obřad mít, když vám přijde předmanželská příprava zbytečná. Evidentně netušíte, co se tma probírá. S námi na předmanželskou přípravu chodil i nevěřící pár, který měl civilní obřad, ale právě kvůli těm otázkám s námi chodili. Křesťanství se příprava dotýkala jen okrajově. Až na poslední schůzce, kam už ti dva nevěřící nepřišli, se probíral samotný slib. Copak vy budete říkat slib, aniž byste věděl, co obsahuje, co v něm vlastně slibujete? Trochu závazné, nemyslíte?
@svobodaivo Já bych ty schůzky taky nezatracovala. My nemáme jasně daný počet (oddávajícího dobře známe, tak nám už po první z nich řekl, že jemu už to takhle stačí), ale tak se nám to zalíbilo, že jsme si pravidelné setkávání protáhli až do Velikonoc (už jsme měli mít dávno "odchozeno"). Jak říká @puhelin ono je fakt dobré vědět, co slibuješ, k čemu se tím zavazuješ a co od toho oba očekáváte. Když o tom mluvíte jen spolu, je to něco úplně jiného. Pokud máte opravdu vše "vyřešeno", můžete se s farářem domluvit na individuální schůzce a přípravu zkrátit. Mám ovšem spíš naopak pocit, že lidé, kteří se podobným diskusím vyhýbají, je většinou potřebují ze všech nejvíc.
@ceriii
Díky za konstruktivní kritiku a ne jen nenávistný post. Přítelkyně je věřící a já ne, proto svatba v kostele, ale věc jako tahle mi opravdu přijde zbytečná. Dle mého je to spíše pro ty nepřipravené, kteří se pouze "drží za ruce" a ne pro lidi, kteří jsou spolu 5 let. Myslím si, že hodně plánuji a tak není věc, kterou bychom neprodiskutovali. A věci obsažené ve slibu jsou snad samozřejmostí.
Na tohle už reagovat nemusíte, chci pouze tip na, řekněme, moderněji smýšlejícího faráře, který na toto nebude moc hledět. Nepotřebuji tady nikam nevedoucí debatu o tom, že já příliš neholduji nesmyslům tohoto typu a z druhé strany to, jak je skvělé cizím lidem vykládat, jakou mám představu např o tom, jak poběží naše domácnost a podobně.
@svobodaivo Vím, že teď neodpovídám na dotaz, ale přesto si to neodpustím. My jsme na přípravy chodili a to jsme spolu chodili dokonce 6 let a měli jasno snad úplně ve všem. Na přípravách jsme nemuseli nikomu říkat, jak to máme v plánu a jak chceme spolu fungovat, vlastně jsme my dva skoro nemluvili. A přesto to považujeme za opravdu dobře využitý čas, kdy jsme měli možnost si znovu odpovědět na všechno, co jsme předtím řešili hodněkrát a kdy jsme dostali mnoho zajímavých podnětů a myšlenek do našeho manželství. Kněze z Ostravy neznám a věřím, že se vám povede najít nějakého, který přípravu nevyžaduje vůbec nebo ji zfoukne během dvou sezení. Jen jsem chtěla říct, že to nejsou nutně nesmysly. Zvažte, jestli byste to opravdu nechtěli absolvovat, za nás to bylo opravdu fajn :-) I kdyby třeba fakt v rámci jednoho, dvou sezení..
Ivo, chápu, že vám připadá chodit na přípravy jako opruz. Ale pokud je vaše přítelkyně (silně) věřící a vy ne, měl byste jí třeba umožnit vést děti k víře a praktikovat ji. Je spousta věcí, které vás třeba ani nenapadnou a mohly by být jednou ve vztahu sporné. Pak je příprava vyloženě vhodná. A pokud je přítelkyně ve víře spíše vlažná a jen chcete mít svatbu v kostele, snad byste těch pár hodin na sezení mohli obětovat, ne? Takový pár jsme já s přítelem, a kdyby nebylo jiné překážky, která nám církevní sňatek znemožňuje, tak bych to klidně absolvovala. A to jsem skutečně velice pracovně vytížená a s přítelem jsme spolu 13 let, takže si taky připadám docela zkušená a rsády nepotřebující.. Brala bych to ale jako daň za ten obřad, kterou lze snadno zaplatit. Podobně jako když chci cestovat mimo EU, musím mít cestovní pas, tak si ho musím dát udělat. I když mě štve, že ho využiju jenom jednou, protože jinak pojedu leda do Řecka nebo Chorvatska k moři. Doporučuju postavit se k tomu takhle.
@svobodaivo A uvěříte nám, když se na tom tady shodnou v podstatě všichni, že není? :-) Příprava taky nespasí všechno, ale pomůže vám se lépe připravit na život, protože pět let v porovnání s celým životem není nic.
Ale zpět k vašemu dotazu- pokud jde o svazek nevěřící- věřící, máte asi jen malou šanci najít někoho, kdo vás oddá bez přípravy. Takové páry musí řešit mnohem víc otázek, než ty, kde to mají s vírou oba stejně. A myslím, že není moc farářů, kterým by stačilo pouze ujištění, že už máte vše vyřešeno. Váš požadavek je navíc velmi netypický (na připravy rádi chodí i nevěřící), takže je malá šance, že najdete někoho, kdo vám bude schopen poradit. Budete muset obvolávat a obcházet sami.
Mám z vás pocit (ale je to jen pocit, nic víc), že nejde ani tak tolik o ty přípravy, ale o to, že s církví a s vírou nechcete, pokud možno, mít nic společného, tak se snažíte vyhnout všemu, čemu to jen trochu lze. Potíž je v tom, že svatbou to teprve začíná a kámen se pak láme obvykle až po narození dětí. Církevních "nesmyslů tohohle typu" je totiž docela dost a hodně z toho se týká dětí. A pokud je vaše budoucí manželka věřící, kdežto vy to považujete za nesmysl, máte těch témat, která probírat na přípravě víc, než si sám umíte představit.