K oltáři s ženichem, co si o tom myslíte?

Zdravím, na úřadě jsem dostala formulář, kde jsou možnosti, jak jít k oltáři - nevěstu otec a ženicha jeho maminka. Máme ale problém v tom, že já nemám otce, on zas maminku. Další možností bylo, že nevěsta se ženichem přijdou rovnou spolu. To by asi byla možnost, co si o tom myslíte? Nebo co kdyby ho vedla jeho sestra a mě můj švagr:-).
Odpovědět
Já bych klidně šla s ženichem k oltáři, kdyby jsme to měli takto jako vy. Přišlo by mi to i hezké ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
Myslím že je úplně jedno kdo tě povede a nebo jestli půjdeš sama či s ženichem. Musíš to brát podle toho, co ty chceš nejvíc :) Já taky uvažuji že bych šla hnedka s ženichem...možná bych nebyla tak nervozní :-D
Odpovědět
Profilova fotka
@krajta Z mého pohledu bych asi zvolil Vaši variantu - sestra/švagr. Svatba je obřad, který skrývá i symboliku, která vedla k vytvoření zvyklostí. Možná vyjadřoval dříve i souhlas rodiny se sňatkem a vlastně symbolické předání jednoho tomu druhému. (Asi se tomu začnu trochu věnovat, když už hodně pořádáme svatby - vidím, že to je zajímavé téma). Moji manželku vedli k oltáři její synové a jsem rád, že to tak bylo. I oni tím získali na významu a nebyli jenom jako kolemstojící. Dnes se symboly vytrácejí a to je škoda, vše ztrácí na vážnosti. Ale je to na Vás a dnes je okolí tolerantní :-). Hezkou svatbu. Milan Kraus
Odpovědět
My měli svatbu v kostele a tady se dokonce doporučuje, aby šli snoubenci spolu. Musím říct, že to bylo kouzelné a nezapomenutelné nejen pro nás. Všichni už byli vevnitř a my před vchodem, měli jsme chvilinku jen pro sebe a bylo to prostě skvělé, doporučuju. Tady to vyjadřuje symbol, že jste rozhodnutí jít spolu a že spolu jdete dovnitř s naprosto jasným úmyslem. A nevznikaly ani takové ty klasické tlačenice na českých svatbách, že pak rodiče hledají, kam jít a jak, taky to nedělají denně, že :-)
Odpovědět
Profilova fotka
@letadlo13 Musím reagovat na poznámku o "klasických tlačenicích". U nás na statku se pořádá čím dál více svateb přímo na místě. Jelikož spadáme pod matriku v Českém Krumlově, tak musím říci, že nic takového při obřadu u nás nenastává, jelikož paní matrikářka je naprosto mimořádná a dopředu všem řekne, jak a kdy co mají udělat. Je to ve velké pohodě. To dokládá, jak důležité jsou informace včas. To vlastně udělali i u vás v kostele, tak jste věděli, jak to bude probíhat a byl klid. MK
Odpovědět
Moj priatel nema už ani jedneho rodiča a ja mám už iba mamku, tak som sa rozhodla že ženich ma uvidi až keď budem kračať uličkou a ja pôjdem s deťmi od sestry (4 a 3 roky). Deti sú zlatička,sú nevyspitatelne, nikdy neviete ako zareaguju takže aspoň uvolnia atmosféru :-):-):-)
Odpovědět
Mám v plánu jít také rovnou s ženichem, bude to silný okamžik pro oba dva. Udělej si to tak, jak to cítíš :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Tak si prohoďtě rodiče :-) Můj muž šel s mou maminkou, protože už svojí nemá. Ale jinak je to asi jedno, myslím, že nevadí když půjdete spolu, pokud nemáš z příbuzenstva nikoho, kdo by mohl toho chybějícího rodiče na červeném běhounu "nahradit".
Odpovědět
Profilova fotka
@krajta Ja bych sla s manzelem. Ja nemit tatku, anebo s nim mit spatny vztahy tak jdu urcite s muzem. Zazila jsem i to, ze sla nevesta sama - za coz mela muj velky obdiv, ja bych to asi nedala - ale nelibilo se mi to. A pak jsem byla na obrade, kde sla nevesta rovnou se zenichem (spatne rodinne vztahy) a bylo to moc krasny... libilo se mi to.
Odpovědět
@pension_kraus symbol toho, že někdo odvádí nevěstu k oltáří je v tom, že ji uvádí do stavu manželského, tudíž by to podle tradice měl být někdo ženatý... Ale každá svatba je jiná a ne každý dodržuje všechny tradice. My například pojedeme z domu s ženichem spolu v autě, protože obřad i hostinu máme na jednom místě. @krajta myslím, že je to dobrý nápad jít spolu, mě by se to líbilo. :)
Odpovědět
Profilova fotka
@jank: "symbol toho, že někdo odvádí nevěstu k oltáří je v tom, že ji uvádí do stavu manželského, tudíž by to podle tradice měl být někdo ženatý..." - ne, to tak není. Už jsem psal v jiném vláknu, že to je přechodový rituál propuštění z rodičovského domu do nové rodiny a odpoutání dcery (a analogicky i syna na "druhé" straně) od otce (a matky). Proto je to tradičně role otce, respektive by měla být vyhrazena tomu, kdo tvoří hlavu rodiny. Do stavu manželského navíc uvádí ženich nevěstu a nevěsta ženicha s pomocí nějakého obřadníka (faráře nebo starosty), takže podle této teze by bylo logičtější, aby buď snoubenci přišli spolu, nebo každého zvlášť přivedl obřadník, což by ale asi vypadalo trochu zvláštně :-) Pomůcka (berte to trochu s rezervou): nevěstu by měl přivést ten, koho ženich žádal o její ruku ;-) Dnes je samozřejmě běžnější, že se nabídka sňatku činí přímo partnerovi a nežádá se o svolení tchána jako někde v Karafiátových Broučcích. Pro otce je to ale zároveň důležitý moment v jeho životě, kdy se "jeho holčička" od něho odpoutá a odejde k onomu "bůhvíjakému chlapovi". Proto (pokud mu na jeho dítěti alespoň trochu záleží) by měl nevěstu vést k oltáři on, nebo ženich, jakákoliv jiná řešení mi přijdou buď poněkud umělá, nebo dokonce vzbuzující divné asociace (pokud třeba nevěstu přivede otec ženicha). Ale možná mám jen příliš obrazotvornou mysl ;-)
Odpovědět
Profilova fotka
@krajta Já myslím, že je to skvělý nápad! Taky to tak máme v plánu. Sice oba rodiče máme, ale nějak je to pro nás ta nejhezčí varianta... jít do toho spolu a už se nepustit :-)
Odpovědět
Článek se načítá
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?