Ahoj holky,
budeme mít církevní sňatek. Pan farář nám řekl, že bude třeba trocha papírování, tak se chci zeptat, která máte zkušenost?
Co přesně je třeba vyběhat, zařídit?
A jak je to s matrikou, když bude obřad církevní? Je třeba jim to nějak hlásit?
Moc děkuju ;-)
Na matriku se musí, i když je obřad církevní ;-) Vyplníte a dostanete protokol o uzavření manželství, to pak farář při obřadu vyplní a po obřadu se zase vrátí zpět na matriku, většinou to asi dělá farář, nás poprosil, ať tam skočíme sami :-)
@nkacko Jéééé super, děkuju moc! Já jsem se bála, jeslti už jsme to neprošvihli, jestli se to nemusí dělat třeba x měsíců dopředu.. příští týden tam zajdu :)
@alenkara A myslím, že jsme sebou museli vzít rodné listy a občanky ;-) Plus jména svědků a jejich rodná čísla, což mě na místě překvapilo a museli jsme zjišťovat :-D
na matriku se nemusí zapíše se to na faře a pak to zařídí teda pokud jste oba věřící takhle nám to bylo řečeno. jezdíme každé 2 měsíce na přípravu do manželství a poté 1 sezení s farářem aby nám řekl co vše je potřeba. :)
Oba jsme katolíci. Na matriku jsme museli. Vzpomněli jsme si teprve v týdnu před svatbou - problém to nebyl. Papíry jsme vyplnili s p. farářem večer před obřadem (po zpovědi). Donesli jsme potvrzení o křtu (vystavené knězem v naší domovské farnosti - obřad nebyl ve farnosti ani jednoho z nás). Nahlašovali jsme také údaje o svědcích. V den svatby jsme už žádné občanky nepotřebovali. P. farář dovyplnil papíry, které předal matrice. Tam nám v pondělí po obřadu ustřihli růžky občanky (p. farář už to nedělá - dělal z novomanželů vdovce :D ). Na základě těch dokladů jsme dostali pro vystavení občanek. Předmanželskou přípravu jsme měli pod záštitou Centra pro rodinu - my konkrétně ještě s několika páry přímo v rodině. Každý týden po dobu 3 měsíců.
Má-li být uzavřen církevní sňatek, musí snoubenci nejprve předložit oddávajícímu osvědčení vydané matričním úřadem, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno; osvědčení musí obsahovat potvrzení o tom, že snoubenci splnili všechny požadavky stanovené zákonem pro uzavření manželství (od vydání osvědčení do sňatečného obřadu nesmí uplynout více než šest měsíců).
S písemnou žádostí o vydání osvědčení je třeba se obrátit osobně na matriční úřad, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno; k vydání osvědčení se předkládají stejné doklady jako při uzavření manželství.
"Dotazník k uzavření manželství", který obdržíte u matričního úřadu; tento tiskopis vyplní oba snoubenci a předloží jej matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu má být manželství uzavřeno, spolu s doklady potřebnými k uzavření manželství.
Podle § 33 zákona o matrikách snoubenec, který je státním občanem České republiky (dále též "občan") a je přihlášen k trvalému pobytu v České republice, je povinen matričnímu úřadu prokázat svou totožnost a k výše uvedenému tiskopisu připojit:
• rodný list,
• doklad o státním občanství,
• výpis údajů z informačního systému evidence obyvatel o místě trvalého pobytu,
• výpis z evidence obyvatel o osobním stavu,
• pravomocný rozsudek o rozvodu předchozího manželství, nebo úmrtní list zemřelého manžela, popř. pravomocné rozhodnutí soudu o zrušení partnerství, nebo úmrtní list zemřelého partnera.
Snoubenci nejsou povinni předkládat doklady, pokud si skutečnosti v nich uvedené matriční úřad může ověřit z jím vedené matriční knihy, ze základního registru obyvatel, z informačního systému obyvatel, z informačního systému cizinců, z informačního systému občanských průkazů nebo z informačního systému evidence cestovních dokladů.
Správní poplatky:
• Vydání vysvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství - 500 Kč
Svědci
Prohlášení o uzavření manželství se činí veřejně a slavnostním způsobem v přítomnosti dvou svědků.
Po uzavření manželství se do knihy manželství a oddacího listu zapisují jména, příjmení a rodná čísla svědků;.
Z uvedeného vyplývá, že se svědek při uzavření manželství prokazuje průkazem totožnosti.