Máme hostinu rozdělenou na oběd s nejbližší rodinou a následně večerní raut, kam příjde i pár nejbližších přátel. Trápí mě, jak mám dát jmenovky na stůl, protože tabule bude nachystaná od rána, zda mám nachystat jmenovky jen pro rodinu nebo rovnou pro všechny. Na oběd ale budou nachytané talíře, v nich ubrousek a jmenovka, na raut již ale talíře budou připraveny u stolu s rautem. Navíc někteří hosté budou jen na oběd, např. babičky. Poradili byste mi jak to udělat? Díky za všechny tipy. Věřím, že rady z diskuze ocení i jiné nevěsty.
Ahojky, my to máme naplánované stejně a jmenovky budeme mít jen na slavnostní oběd, kde chceme alespoň nějaký zasedací pořádek, aby nedošlo k nějakým trapným situacím při usazování...(Ne všichni v rodině se znají apod...) Večer na raut už bude hrát hudba a bude volnější atmosféra a zábava, kde se každý sesedne, jak chce (babičky a dědečkové) a omladina bude venku kouřit a tančit apod. takže raut budou jíst, kde bude místo (u stolu, ve stoje, na verandě, v altánu), prostě večer už to bude - kdo si najde židli, ten si k jídlu sedne (Stejně v tom penzionu, kde to máme, nemají ani tolik židlí, co tam bude večer lidí...:-D
@pavlovasandra Taky radím jmenovky jen na oběd. Večer už bude uvolněnější atmosféra a věř tomu, že si všichni místo najdou. Být tvůj host na obědě a vidět na svém místě dvě jmenovky, měla bych pocit, že si mi má za chvíli někdo přijít sednout na klín.
@lostakova Vůbec jsem nemyslela dávat dvě jmenovky na jedno místo, spíš jestli nachystat jen pro rodinu (těch cca 15 kousků) nebo i pro přátele cca 10 dalších. Případně bych jim je dala jako pozornost za to že přišli, nesloužily by jako jmenovky, ale jako pozornost. S vašimi názory souhlasím, asi bude opravdu lepší nachystat "slavnostně" jen oběd a u rautu nechat volný průběh.
@pavlovasandra Jmenovkami i pro pozdější skupinu hostů by sis to jen komplikovala. Kde bys je měla připravené? Kdo by je rozdával? Určitě nepřijdou všichni pohromadě, ale budou se "trousit".
Ahoj :-) my to máme úplně stejně a taky jsem nad tím dost dlouho váhala....Nakonec jsem to vyřešila jak píšou holky - jmenovky jen pro rodinu, která s námi bude u oběda (aby nenastaly ty trapné zmatky a motanice). Pak mám pro všechny nachystané perníčky, které budou zabalené a na nich napsané jméno každého hosta, takže i kamarádi co přijdou později dostanou něco se jménem, jen jim to asi dáme při příchodu, už to nebude u každého místa, to ať si sedne každý kam bude chtít :-)
My to máme taky tak, akorát nevím, jestli perníčky budou i pro přátele, co přijdou večer, to ještě uvidíme. Ale my se možná na rautovou část přesuneme vedle do místnosti, kde je krásně vidět ven a na parket a tam rozhodne jmenovky nebudou, takže ať si potom už sednem každý kam chce :-)
Tak my jsme měli jmenovky a talíře připraveny pro všechny i pro ty, co přišli až večer a to z jednoho prostého důvodu. Měli jsme stoly do písmene E a na koncích seděli hosté co měli přijít až na raut. Takže když ty konce neměly talíře s nazdobenýma ubrouskama a cedulkama, vznikaly prázdná místa a výzdoba vypadala nedokončeně. Restaurace nachystala tedy talíře pro všechny a po obědě ty čisté zase posbírala. Jmenovky pak spolu s výzdobou zůstaly až do konce svatby. Ale záleží na tobě a na domluvě s restaurací.
Při rautu se normálně stojí, pokud budete mít stoly, tak je to určitě výhoda pro starší svatebčany, kor jetli to bude dlouhý večer, ale sedat si určitě může už kdo chce a kam chce, žádný zasedací pořádek není
ahoj děvčata chtěla jsem se zeptat jakou formou pisete jmenovky zda treba otec nevesty, nebo jen krestni jmena nebo i s prijmenim,nejak v tom tápu:-)prijde mi trochu trapne napsat tchyni na jmenovku Zdena:-)))
@kacenka133 My budeme psát tak, jak je každý zvyklý, že se mu říká, u rodičů to akorát rozlišíme "otec nevěsty/ženicha", protože kdyby bylo dvakrát "tatínek", tak aby nevznikaly zmatky :-)
@kacenka133 rodičům jsem psala "vztah" + ke komu patřil. Takže tatínek nevěsty, maminka ženicha, atd... Svědkům jsme psali svědek/svědkyně + křestní jméno. Ostatním jen křestní jména, pokud se mezi hosty jméno opakovalo, pak jsme napsali i příjmení.
Nám se toho na perníčky moc nevleze, takže bude jen tatínek a maminka. Před svatbou dostane každý instrukce, my budeme na hostině jako první, takže moji rodiče si sednou na moji stranu (i svatebčené z mé strany) a přítelovy rodiče na jeho stranu. Bude nás málo takže snad problémy vznikat nebudou.
@aimirin To jsem ještě nezažila, aby se při rautu stálo, asi jak při jakým. Pokud je připraveno jen nějaké zobání, tak to jde, taky pokud je v salonku/restauraci více místa a lidé se mohou s jídlem pohybovat. My budeme mít pečené maso, které se jí příborem a to by ve stoje šlo těžko. Jinak souhlasím s tím, že při rautu (nebo spíš hned po obědě) si hosté sesedají jak se jim bude chtít.
@pavlovasandra no dobře, tak jinak.....kdybych si nasmlouvala v hotelu raut, daj mi tam stolky na stání :-)) Kdybych chtěla servírovaný oběd, udělaj mi krásnou tabuli k sezeni, ale je to náročnější na přípravu i servírování a proto je servírované jídlo dražší. Nicméně je slavnostnější.
Je určitě možné se i nějak domluvit, že bude raut a k tomu klasické sezení. Tam, kde to je delší akce a navíc na ni jsou starší lidi, je to určitě vhodné, ale někde za to můžou chtít příplatky (setkala jsem se s tím)
My máme jmenovky jen na svatební tabuli.Aby každej veděl,kam se má usadit a nebyly kolem toho 10minutové zmatky a různé přesedání.Pro večerní hosty bude stůl zvlášť a tam jmenovky neplánuju,ať si každej sedne kam chce