Ahoj, určitě doporučuju pečlivé plánování, v případě posledního týdne před svatbou opravdu rozepsat všechny práce - lépe se tak zadávají ostatním pomocníkům, na nic se nezapomene a vlastně ani u toho není potřeba být - což je důležité, protože nebudete stíhat být u všeho. Tím se dostávám k druhé důležité věci, dobří pomocníci. Ideálně samostatní, rozdělit úkoly podle toho, kdo co umí. Dost se mi vyplatilo mít co nejvíc věcí nachystaných dopředu, protože ten poslední týden je toho fakt hodně, ale nevím, jaké máte možnosti (třeba jak brzo můžete vyzdobit místo aj.)
* tím posledním týdnem myslím rozepsat i který den kdo kde bude, kdy kdo dojede (pokud to bude dřív) apod. Nejen, že se z takového seznamu dají rozebírat práce, ale je možné pak celý soupis předat svědkům nebo někomu, kdo bude koordinovat akci (vy na to nebudete mít čas). A domluvit se s někým (svědkové/družičky/mamka) na koordinaci akce je taky dobré. A mít co nejvíc informací veřejně, ať se nemusí lidi ptát (protože se budou ptát vás) - tj. co je za jídlo/harmonogram/kdo dělá odvoz+telefon apod. Nějakou inspiraci mám kdyžtak ve fotoalbu, třeba se bude hodit :-). Přeji hodně štěstí!
@adallada2 Neslibuju, že to bude zrovna do Vašeho vkusu, ale byla to samorukodělná svatba:-). Celkově mi chystání zabralo zhruba rok (ale ne každý den, po troškách, dekorace-oznámení-vývazky apod.), chystání na místě cca týden (ovšem bylo třeba nachystat místnosti, vyklidit nepořádek apod). Raut jsme měli objednaný, kromě sladkého. Celkově nás svatba pro 100 lidí vyšla na 80 tis., což si myslím, že je docela dobré, ale znamenalo to spoustu shánění a vymýšlení levnějších variant. Dost se mi osvědčilo poprosit šikovné kamarády, aby místo svatebního daru udělali co jim jde - napekli dobroty, nachystali dětský koutek apod... Ušetří to práci a Váš čas. Základ je nesnažit se obsáhnout vše a na všem se podílet (to prostě nejde), ale vhodně to delegovat dál :-)
Ahoj, já plánovala vše sama asi půl roku, ale nijak intenzivně, spíš jsem si v klidu všechno promýšlela a vybírala, ale je fakt, že jsme nebyli vůbec nároční. :-) Nejdůležitější je co nejdřív zamluvit fotografa, místo a oddávajícího a teprve potom všechno ostatní. Při plánování mi hodně pomohl detailní seznam, na kterém by nemělo chybět:
1. jak byste chtěli svatbu celkově pojmout (velká, malá, skromná, luxusní),
2. co všechno budete potřebovat (viz 1. bod),
3. jaký by měl být ideální program
4. představ si celý den od rána až do večera a napiš si, co potřebuješ zařídit
5. promysli vhodné lidi, kteří by ti mohli v den D pomoct a zaúkoluj je (počítej, že budeš potřebovat někoho u aut, pokud se všechno neodehraje na jednom místě, pak někoho, kdo dohlédne na zasedací pořádek na obřadu i na hostině, někoho, kdo bude řešit případně techniku, atd...mně hodně pomohla svědkyně, brácha a družičky). Pokud máš i šikovné kamarády nebo známé, neboj se na ně obrátit (mně třeba dort upekla kamarádka a vypadal jako z nejluxusnější cukrárny).
6. Zvaž, co je nezbytnost a co můžete oželet. My šetřili na "blbostech" jako ubrousky a výzdoba (zlatá IKEA :-) , výzdoba jen svíčky a luční kytky).
7. Vyrob si informační kanál, kde bude co nejvíc informací pro hosty. Já jsem si vytvořila úplně jednoduchý svatební blog a k pozvánce ještě přiložila informace s itinerářem a plánem dne, takže každý už víceméně tušil, co bude a na co se připravit. Mělo by tam být CO, KDY, KDE, co mají mít s sebou (nebo na sobě), jak půjdou činnosti za sebou, kdo je na co pozvaný, kam si můžou dát věci, jak je to s přespáním, jak se případně na místo svatby dostanou a kde můžou parkovat. Navíc na blog pak můžeš nahrát fotky ze svatebního dne.
Svatba svépomocí vyžaduje kompromisy a někdy i improvizovaná řešení. Nečekej, že bude všechno perfektní, důležitá je dobrá nálada a abyste si to užili.
Ještě tip: při plánování mi docela mi pomohly články na weddingmag.cz , kde jsou celkem praktické rady a návody na organizaci a další věci, které mě třeba samy od sebe nenapadly. Přeju hodně štěstí při přípravách :-)