Nemyslím cenu, nebo spolehlivost. Co mám hledat na fotkách. Prohlížím, hledám a zpravidla velké rozdílynevidím. Podle čeho posuzovat kvalitu? Není to jedno (nemyslím někoho z rodiny, ale zavedené fotografy). Není akonec nejdůležitější cena?
To je těžké, to co podle někoho je snový fotograf, tak podle druhého nemusí stát za nic. Takže doporučuji zkouknout jejich fotky a rozhodnout se, co se ti líbí. Nejlíp se ale nedívej moc na fotky co mají na svých webovkách, je jasné, že do svého portfolia si každý dá jen ty nejpovedenější, ale koukej třeba i tu na alba nevěst a na diskuse o tom koho doporučují. My když jsme vybírali bylo to docela jasné, byli fotografové na které když jsem se koukla věděla jsem, že ne a naopak kdy jsem věděla, že ano :-) Potom jsme udělali výběr asi 5ti co ano a vybrali z nich dle ceny i doporučení od holek tady :-) Ale jinak co se týká hloubky, kompozice atd tak to ti odborně neporadím :-(
Myslím si, že cena není vůbec rozhodující ;-) jedná se o to, že já třeba narazila na dívku, co má obrovský potenciál, fotí fotky, které mě se líbí, ale sama sebe nepovažuje za zkušenou profesionálku, proto nám svatbu se vším všudy i s dopravou udělá za 4400,-, což za dokumentaci celého dne, umělecké fotky novomanželů i photoshopové úpravy je krásná cena :-) osobně znám spoustu fotografů profesionálů, kteří by mi to ze známosti také nafotili za srovnatelné peníze, ale ona mne zaujala....takže "dobrý fotograf" co se svatby týče by podle mého měl být v něčem originální....vybírala bych podle fotek, kterými se prezentuje, ne podle ceny ;-) každý má jiný vkus ;-) v neposlední řadě je pro mě podstatné, jakým stylem se mnou jako se zákazníkem mluví, když se chci dohodnout...pravý profík je SPOLEHLIVÝ, ochotný, otevřený a chová se sympaticky. :-)
Váš milý, maminka, dětičky se Vám budou asi líbit skoro vždy - máte osobní vztah. Na dobré fotce by měly budit emoce a zájem i neznámí lidé, prostředí .... Nemusí to být jen emoce pozitivní, zájem může vzbudit i opak.
Jak vybrat svatebního fotografa jsem se pokusil poradit na svém webu
Svatební fotograf dokumentuje dění a fotografuje atmosféru, emoce, štěstí, radost, veselí….
Svatební fotograf si poradí se světelnými podmínkami, hlavní motiv zdůrazní kompozicí, hloubkou ostrosti a technikami, které ho odlišují od běžného majitele foťáku.
Svatební fotograf se na práci připraví a vše dopředu domluví.
Svatební fotograf pracuje s profesionální technikou, včetně světelných objektivů vhodných ohnisek
Svatební fotograf je vybaven záložním aparátem, rezervou paměťových karet a baterii
Svatební fotograf je připraven vypomoci při jakékoli nenadálé situaci
Profesionálního svatebního fotografa na snímcích nenajdete, ale při každém otevření alba či pohledu na fotku si vzpomenete na vstřícného, ochotného a veselého svatebčana s foťákem.
No jen on- line dobrého fotografa nenajdeš. Nejdřív se koukni na jeho portfolio, vyber si, co se ti líbí. Pak fotografa kontaktuj. Sjednej si s ním schůzku a uvidíš jestli ti sedne i po lidské stránce. Fotograf ti musí být sympatický, musí být otevřený tvým otázkám , mýt podobné názory. Cena není rozhodující, když je moc vysoká, ptej se proč. Jaké má vybavení? S jakým vybavením fotí svatby? A jak vaše spolupráce bude vypadat? Sejdete se ještě? Projednáte jak bude vypadat svatební focení? Byl v místě obřadu? Zajede se tam podívat? Co fotokoutek či jaké nápady má? A pak jak platba?Je spousta otázek. Nebála bych se ptát. Také se nezapomeň zeptat, když budeš chtít víc fotek, tak co, či velký formát, či jiný.
Takže sympatický, ochotný, komunikativní. No a samozřejmě ve spojení s tím portfoliem!
Já když vybírala fotografa, měla jsem stejnej problém jako ty. Fotkám nijak zásadně nerozumím, prostě se mi líběj, nebo ne. Prohlížela jsem profily profesionálů tady na beremku a všechny fotky mi připadaly skoro stejný, pěkný, to jo, ale nic, co by mě ohromilo, co by mě nějak vzalo za srdce. Už jsem si říkala, že takhle asi nevyberu nikoho, když mě nikdo nenadchne. Pak jsem otevřela album teď už naší zamluvené fotografky a najednou mi doslova spadla brada a zůstala jsem na ty fotky koukat s otevřenou pusou a jen mi běželo hlavou "To je nádhera, to je nádhera". Prostě najednou konečně přišlo to ohromení, okouzlení, a bylo jasno. A fotografka je naštěstí i velice sympatická a milá a už se nemůžu dočkat společného svatebního focení :-) Tohle je ale hrozně subjektivní, někomu zas můžou její fotky připadat obyčejné a stejné jako ostatní a nadchne ho tvorba někoho jiného... Nepátrej po kvalitě, hledej svoje nadšení.
Dej na pocit, musí se Ti líbit, něco Tě na nich zaujmout, prostě si řekneš - to jsou ony, takové chci taky! :-)
Já se naprosto zamilovala do fotek Petra Wagenknechta, našla jsem tu album jedné nevěsty, které mě hrozně zaujalo, a hned jsem pátrala dál, pak jsem zjistila, že je žádaný, nevěsty spokojené - reference jsou pro mě hrozně důležité, no a bylo vybráno! Líbily se mi teda ještě i další, ale to už jsem porovnávala i cenu samozřejmě, on vyhrál, i cenově mi přišel rozumný a do teď nám fotky všichni chválí. Manželovi sice přišel drahý, ale to proto, že nevěděl, jak se ceny kvalitních profesinálních fotografů pohybují. No ale pak mu spadla brada a rozhodně nelitoval. Já taky neznala fotografy, až po svatbě, když už jsem to sledovala, jsem zjistila, čí práce se mi líbí a několik bych i doporučila. Záleží na stylu taky samozřejmě! ;-)
Přeju šťastný výběr a spokojenost, fotky jsou asi jediná hmatatelná památka, která po svatbě zůstane, takže se nebojte zainvestovat!
To je docela filosofická otázka, jak se dá poznat dobrý fotograf:)
Hlavní je, aby se jeho fotky líbily Vám.
Také by měl mít příjemné a nevtíravé vystupování.
Dobré fotovybavení beru jako samozřejmost.
Porovnávat, porovnávat, porovnávat:) Jak už bylo řečeno, musí to být pocitově, pokud se Vám fotky líbí, omrkněte reference a zkuste najít více fotografií, dobré je porovnávat celá alba.
Mám rozepsaný článek o výběru fotografa z pohledu novomanželů, pro X proti, nejdůležitější fakta, které musíte zvážit:
Profi fotograf a amatér jasná PRO A PROTO
AMATÉR - A
PRO:
- Cena - jednoznačně, hlavním důvodem proč někteří uvažují o této možnosti, jsou finance. V tomto bodě vyhrává A na plné čáře.
- Kreativita - člověk který si není tolik jistý, může být velice ostražitý a výsledek může být opravdu zajímavý.
I když je člověk který Vám má fotit svatbu amatér a peníze jdou tzv. na ruku, nezapomeňte na smlouvu o povinnostech! Jsou případy, kdy A nedodá fotografie a Vy na něj jednoduše nemůžete. Smlouva je jednoduše nutností, musíte si stanovit dopředu mnoho faktorů, počet fotografií, čas fotografování, datum dodání, atp. Pokud svatbu fotí amatér, pak si za ní dle mého nemá brát peníze, pokud se nechce domluvit na podmínkách. Pokud nemá vedenou živnost v tomto oboru, pak si legislativně o finance říct ani nesmí.
FOTOGRAF - F
PRO:
- Víte - co od toho můžete čekat, styl fotografií, přesný počet, datum dodání
- Kvalita - pokud jste si vybrali fotografa pečlivě, F ví co přesně se má kdy fotit a nestane se Vám že zjistíte že chybí třeba fotografie polibku, nebo rodinné foto. Mějte na paměti že tyto okamžiky se jednoduše nedají zopakovat a nafotit v jiný den
- Motivace - žádný profesionální fotograf nebude riskovat špatné jméno, proto s Vámi jakýkoliv oprávněný problém bude chtít řešit a bude se chovat zodpovědně.
- Reference - naleznete doporučení od klientů, což je velice důležité, můžete si udělat jasnější představu nejen o fotografiích, ale i o člověku, o přístupu k práci.
Jak vybrat svatebního fotografa:
TVORBA
Hlavním faktorem výběru jsou samozdřejmě fotografie. Doporučuji fotografie porovnávat po celých albech, kdy si uděláte představu o celé svatbě, nejen útržky a nejlepší fotografie. Pokud fotograf nemá na stránce album z celé svatby, požádejte jej na osobní schůzce o ukázku nějaké zakázky co odevzdal.
STRÁNKA
Svatební Fotograf má oficiální webovou stránku, ta mnohdy vypovídá o samotném umělci, sledujte zda je systematický obsah, zda se k sobě hodí styly textů, jestli Vás ruší blikající reklamy, berte to tak, že jak se věnuje své stránce, takovou péči dá do Vašich fotografií. Stránka je vedena zpravidla na doméně I. řádu. Domény III.řádu jsou zdarma (doména I.řádu: www.nezavdomeny.cz, doména III.řádu: www.nezavdomeny.wz.cz, www.nezavdomeny.ic.cz, mezi samotným názvem webu a koncovkou se nachází označení, pro místo kde doména hostuje.
REFERENCE
Nejlepší možnost je, pokud jste fotografa zažili na svatbě někoho jiného a můžete sami posoudit jeho chování i výsledné fotografie. V případě že Vás žádný fotograf takto nezaujal, můžete hledat reference na internetu.
OSOBNÍ SCHŮZKA
Vždy doporučuji se sejít, zjistíte jak na sebe působíte, fotograf s Vámi prožije nejdůležitější den v životě, proto by neměl být rušivým elementem, také Vám může pomoci s časovým rozvhem, ujasníte si kdy co fotografovat, speciální požadavky a můžete se podělit o nápady. V případě, že nestíháte, jste v cizině, nebo je to domluvené narychlo, dá se k projednání svatebního průběhu využít i Skype.
Snad to bylo napsáno srozumitelně a bude to k užitku.:)
V případě zájmu, další rady najdete na mé stránce. S pozdravem Vaše svatební fotografka Iva Mažgútová
se mnou to meli fotografove hodne tezky, taky fotim ("nadseny amater") a byla jsem na ne hodne narocna :-D
Tady je par tipu (budu mluvit schvalne hodne neodborne ... tak snad me jini fotografove neukamenuji :-D) a zakladnich chyb, co casto vidim
1) musi mit zkusenosti ze svateb (a to hodne) ! Foceni svatby je dost narocna disciplina. Nedavno me kolegyne pozadala, abych ji vyfotila svatbu (nesebekriticky musim priznat, ze treba moje portretovky nebo fotky zvirat jsou na urovni profesionalnich fotografu a par uz jsem mela vystaveno :-) ) ale svatbu si nelajznu. Tak jsem ji nabidla, ze ano, ale jako "druhy" fotograf, protoze vim, ze mi neco urcite ujede a nikdy jsem svatbu nefotila.
2) vyber si styl fotek, ktere ti sedi a hledej tam
3) nevim, jak dalece se vyznas ve fotografii - tak par bodu - "hloubka ostrosti" = naprosta nutnost, fotograf to musi umet. Nejde ale jen o to, jestli je pozadi "rozmazane", ale jak ti sedne na oko. "kompozice" - zrovna dneska jsem tady videla fotku, ktera mela napad, ale fotograf byl liny popojit krok do strany a pres cely dolni roh je zidle. Naprosto zbytecne zkazena fotka. Dalsi chyba - z hlavy "leze" sloup, strom; ... To jsou veci, kterych si muzes vsimnout take
4) kreativita - casto vidim prumerne portretovky, a zase portretovky - jen trochu z jineho uhlu a zadne fotky s napadem.
kreativni fotky vznikaji casto pri foceni po obradu nebo na hostine (behem obradu se prece jen jede na jistotu, a je to tak spravne).
5) foceni ve zhorsenych podminkach - vsimej si, jak vypadaji fotky z interieru - to hodne napovi, jake vybaveni ma fotograf a jak takove situace zvlada - napr. kdyz mas pocit, ze obliceje jsou "tmave" nebo sice osvicene ale vypadaji umele - to napovi o vybaveni a o tom, zda vubec v interieru umi fotit.
Co bohuzel skoro vubec nevidim, je kreativni foceni s bleskem (napr. poznas jako svetelne cary na fotce diky dlouhemu casu a ostre obliceje diky blesku - hodi se pro hostinu nebo fotky ve meste v noci) a co vubec nevidim, je foceni s kreativnim objektivem (fotograf, ktereho jsem si nasla je uz poucen, ze mu vnutim vlastni kreativni objektivy, hledala jsem cilene "nikonaka" :-D)
6) Prepaly, odlesky na obliceji atd - chapu, ze fotit v poledne za plneho slunce je nocni mura, presto kdyz se fotograf snazi (a ma vybaveni), tak jde prepalum nebo odleskum (a stinum) na obliceji alespon castecne zabranit
Zvlastni kategorii jsou bile saty - mela by byt videt struktura satu, ne jako jeden prepaleny bily celek
Tak to je co me tak v rychlosti napadlo :) Opakovat body, ktere tady napsali jini prede mnou nebudu (napr o referencich, osobni schuzce atd)
A pamatuj - neni profesional jako profesional ! Ano, profesional se tim zivi, ale to neznamena, ze fakt umi fotit . Amatersky nadsenec pro svatby to kolikrat muze udelat lip
(a ted me tady profici ukamenuji podruhe, ale za timhle si stojim :-D)
Hodne stesti pri hledani !
@buldrik super popsané :-)
Myslím že je i důležité se před obřadem s fotografem osobně sejít. Přece jenom s vámi bude trávit váš nejdůležitější den, měl by vám tedy "sednout"
doporučujeme alespoň dvě schůzky před svatbou, snoubenci by měli fotografovi důvěřovat, fotograf by měl znát jejich představy a přání, měli by se domluvit na styli foceni, tzv. svatební foto na zkoušku, dále by měli navštívit společně místo obřadu, pokud je i obřad venku, tak podchytit svit slunce, dopad stínu apod..... doporučuji určitě osobní schůzky před svatbou
Svého fotografa poznáte snadno. Když uvidíte jeho fotky, tak si hned řeknete: "To je ono!". Jak pravil v jedné detektivce Gene Hackman, když se ho ptali, jak poznal, že je to past. Řekl: "Máš-li pochybnosti, není pochyb."
Pak je důležité se s ním sejít a zjistit, jestli si sednete i lidsky. Bez toho nevzniknou dobré fotky.
Samozřejmě platí i to, co bylo řečeno diskutujícími výše. (Vyjma toho, že nevěsta hledala pouze nikoňáka.)
Fotograf byl měl snoubencům sednout - to je základ kvalitní spolupráce. Začíná to tím, že vás zaujmou jeho fotografie - od toho se vše odvíjí. Tj. musí se vám líbit jeho práce. Pokud už v tomto bodě omezujete výběr čistě na cenovou záležitost (což mnohé nevěsty dělají), omezujete se hned na začátku co do výběru toho prvého. Prostě ti šikovní fotografové něco stojí. Tudíž pokud vás zaujme tvorba (zaujetí je velmi subjektivní záležitost - až shlédnete více galerií, prostě poznáte, co se vám něčím líbí) a fotograf má na vás čas (není obsazen), je ideální se s ním sejít a poznat ho osobně. Už z osobní komunikace lze poznat i to, jak se daný fotograf bude chovat na svatbě, jaké má zkušenosti a praxi. Pak už stačí co nejlépe specifikovat svá přání, aby jim mohl fotograf vyhovět k vaší spokojenosti.
Co se týče samotné fotografie - z mého pohledu bych všechny ty kolegy, kteří tvoří černobílé fotografie s pouze barevnou kyticí (tzv. lokální desaturace) poslal rovnou do háje. Stejně tak všechny, kteří neumějí pracovat s tzv. hloubkou ostrosti - tj. nevěsta a ženich splývají s okolím. Pokud nevěstě příliš svítí bíle šaty a nelze z nich vůbec poznat vzor látky (občas velmi subjektivní na pozorování na mizerných počítačích) - opět špatně. Připadají li vám všechny fotky stejné - bez nápadu - opět nebrat. Kreativita je to, co dělá svatebního fotografa Fotografem. Vše začíná tím, že vás snímky osloví. Je to něco jako s výběrem svatebních šatů - dokud nemáte na sobě ty pravé, cítíte to. Až pak to přijde a je rozhodnuto. :)
@nelilili Ahoj, nakonec nám i svatbu slečna fotila, byla moc fajn a fotky se nám líbí :-) Lenka Hojdová z Týna nad Vltavou - na facebooku jako Lenka Hojdová photography :-)
Vybírejte jen z těch, kteří vás zaujmou hned na první pohled - ale zároveň si nechte ukázat příklad celé odevzdané svatby. Pět dobrých fotek, které se pak dají dát do portfolia, zvládne i průměrný fotograf.
Vyberte si někoho, kdo vám bude sympatický jako člověk (podle textů na webu, emailové konverzace, telefonu, ideálně při osobním setkání...), protože tento člověk pak bude vedle vás celý den a vy byste se měli vedle něj cítit příjemně.
Dobrý den,
už pár let se věnuji svatebnímu videu a tak jsem dal dohromady pár tipů (celkem 9) podle čeho kameramana vybírat. Některé tipy platí také pro výběr fotografa, kapely a dalších dodavatelů. Třeba se to někomu z Vás bude hodit :-) Najdete je na našem webu hned na titulní straně.
Luboš Konečný
...