Platí po 1.1.2007 ještě zákonné volno na svatbu?

Zobraz úvodní příspěvek
Tak v novém zákoníku práce už jsem ten nárok na volno nenašel, dokonce ani nárok na volno na pohřeb. To jako opravdu už není nárok?
Odpovědět
1
2
tak to nechápu...že by mě chtěli ošulit?:-D To ne, spíš v tom chudáci sami tápou řekla bych...Ale když jsem to hledala v té vyhlášce, tak tam bylo, že dva dny...
Odpovědět
Máš jen částečně pravdu, je volno na přípravu, ale když je obřad v sobotu, tak na to má nárok jen ten, kdo dělá soboty. Takž já mám smůlu. Ale i tak, přemýšlím, že si jeden den vyberu, i když nevím jak to je, když se vdávám 7.7.07 je to sobota a čtvrtek a pátek je svátek- to asi budu mít smůlu. :-(
Odpovědět
já tomu teď teda nerozumím =-) měla jsem za to, že od nového roku mají snoubenci nárok na 1 den dovolené a 1 den neplaceného volna. o 3 dnech a ještě placených slyším poprvé! jak to tedy je? teď jsem dokonce jedné holce tvrdila, že má nárok na 2 dny, jak jsem psala výše...
Odpovědět
ikarkul, já ten Tvůj příspěvek četla apřesně totéž mi řekli v práci...pokud děláte soboty, máte nárok na placenou sobotu a jeden den neplaceného volna. Pokud ale v soboty nepracujete, máte nárok pouze na neplacené volno jeden den před (nemusí být nutně pátek). Dneska to hledali a takhle našli...tak nevím ]-(
Odpovědět
já jsem v tom měla pěkný guláš, ale četla jsem témata tady, co se k tomu vztahují a právě že všechny holky psaly, že nárok máš na dva dny max. proto mě děsně překvapilo, co napsala hana - o 3 dnech jsem nikde neslyšela... hano, můžeš to, prosím, nějak uvést na pravou míru?
Odpovědět
Profilova fotka
ikarkulka-Taky by mě to zajímalo :-)
Odpovědět
ahoj holky, také myslím, že Hana vnesla trošku zmatek :-) Podle přílohy Nařízení vlády 590/2006 Sb. je to od 1.1.07 takto, citace: 5. Svatba Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče.
Odpovědět
Je to přesně jak říká petrag! A ten jeden den je jedno kdy si vezmeš, klidně před nebo po...záleží jak se dohodnete se zaměstnavatelem... Hana v tom opravdu udělala galimatiáš.... ;-)
Odpovědět
holky a co sourozenci, ti nic?
Odpovědět
Profilova fotka
kat: tady je to hezky popsané, ale sourozenci bohužel http://www.vyplata.cz/vyplatamzdy/pra...
Odpovědět
kat, co ty bys všechno nechtěla... =-) :-D
Odpovědět
sourozenci bohužel nic, to je pravda, jinak přidávám taky odkaz www.mvcr.cz/sbirka/index.html a je to sbírka č. 590/2006, osobní překážky v práci, bod 5 :-)
Odpovědět
Článek se načítá
Profilova fotka
Ahoj holky, díky za Vaše příspěvky, teď už vím, že si vezmu volno ve středu 4.7. - ale komu to mám vlastně hlásit? Šéfový na pobočce, majitelům firmy nebo do účtárny?? Musí to být nějak oficiálně (potvrzení z matriky) nebo jim postačí zaslat svatební oznámení???
Odpovědět
Kacajam: nevím přesně, jak je to dnes, ale když jsem se vdávala poprvé (1994), dostali jsme společně s oddacím listem potvrzení o uzavření manželství s datumem a to jsme dali zaměstnavateli jako potvrzení toho, že máme ze zákona nárok na jeden den volna. Já bych doporučovala volno ohlásit šéfové na pobočce a ta Ti případně řekne, jestli je potřeba to hlásit někde dál.
Odpovědět
Profilova fotka
my měli svatbu loni 7.7., což byl pátek, čtvrtek a středa byly svátky, my měli volno ze zákona v pátek - na obřad a v úterý den na zařizování hlásí se to v práci - my musíme nadřízené a pak personalistkám, potvrzení z matriky jsem nepotřebovala :-D - vyplnila jsem do formuláře - důvod volna - svatba :-D ale myslím, že teď jak je nový zákon od 1.1., tak je letos sice nárok na jeden den volna na zařizování, ale bez náhrady mzdy, jestli se mýlím, tak mě opravte, prosím :-D
Odpovědět
Profilova fotka
cechtek, je nárok na 2 dny volna z toho je jedno placené s tím, že s tím, že jeden den je na obřad a jeden na zařizování, tak jak jsi to měla loni ty. Tzn. že dostaneš proplacený jen jeden den, jinak pokud je svatba v sobotu tak máš nárok je na jeden den, tedy pokud nepracuješ na směny a o víkendech.
Odpovědět
dámy, sice nevím, proč problematiku zákonnmého volna řešíte se mzdovou účetní, ale právně máte nárok (pokud se vdáváte 7.7.2007) podle nového zákoníku práce na placený volný den před státním svátkem, tj. tedy 4.7., i když nepracujete v sobotu. vyhláška je v tomto ohledu výkladově širší - viz. náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den (což znamená, že pokud nepracujete v sobotu, máte nárok na placený pátek a neplacený čtvrtek - pokudd chcete tyto dny - v případě, že se vdáváte v pátek, nebo na placený pátek, pokud se vdáváte v sobotu). Zákon nepředpokldádá diskriminaci, která by vznikla při nehrazení žádného dne pro sobotní nevěsty. Takže tak...
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 2 měsících
1980mat • Dnes v 08:04 Ahoj holky, s přítelem jsme trochu v šoku, co se včera dozvěděl ve své práci. Domnívali jsme se, že jako v předchozích letech u nás platí, že ženich a nevěsta mají ze zákona nárok na pracovní volno s náhradou mzdy v den svatby a den před ní nebo po ní (záleží, pro co se snoubenci rozhodnou). Svatbu máme cca za 14 dní v sobotu a přítel šel včera v práci žádat o toto volno. Bylo mu řečeno, že podle současné legislativy se den před svatbou sice ženichovi a nevěstě poskytuje pracovní volno, ale bez náhrady mzdy, což nás docela šokovalo. Náhrada mzdy by nám náležela prý jen v případě, že bychom měli obřad v pracovní den, což nemáme. Zdá se mi to celé nějaké divné a tak jsem se Vás chtěla zeptat, jak jste to měli Vy, co jste se letos brali. Tato nová úprava totiž prý platí teprve krátce, od letošního ledna. A dříve než se půjdu ptát v práci já, chtěla bych v tom mít jasno. Předem díky za odpovědi. ckei • Dnes v 08:09 Ať se podívá do kolektivní smlouvy!! Ale na den před svatbou volno určitě má. Já měla den před svatbou volno a to placené.....jenže kolektivní smlouva může tuto záležitost upravovat. Některé firmy dávají i 2 dny před svatbou + 1 den na svatební obřad, pracuje-li dotyčný v tento den. scai • Dnes v 08:10 myslím,že to tak je,je nárok na jeden placený den volna (ale asi fakt jen v ten pátek) a pak druhý den se může vzít volno, ale už neplacené rezetka • Dnes v 08:11 Já nevím, ale my jsme měli svatbu v pátek, tedy pracovní den a mě ekonomky řekly, že mám nárok na dva dny volna (tzn. čtvrtek, pátek) a jen den obřadu se mi proplácí, čtvrtek je neplacený.... ivastra • Dnes v 08:12 1980mat: Ahoj, taky jsem si to včera zjišťovala - svatbu máme v pátek a bylo mi řečeno následující: mám nárok na placené volno v den svatby, když se svatba koná v pracovní den + na 1 den NEPLACENÉHO VOLNA den před svatbou. ckei • Dnes v 08:13 Pokud obřad připadá na sobotu, pátek je placený!! Alespoň většina firem to tak má, v pátek jsem prostě měla paragraf - proplaceno :-) pattie • Dnes v 08:15 1980mat: Je to přesně tak, pokud máš svatbu v pracovní den, tak ten máš placenej, ale den před máš sice nárok na volno, ale neplacené! Když máš svatbu o víkendu, máš pracovní den před nárok na volno, ale opět, neplacené... na druhou stranu, ten jeden neplacenej den člověka nezabije. A nikdo Ti nenutí, že si ho musíš vybrat. Klidně si můžeš vzít dovolenou.... ckei • Dnes v 08:18 No tak to mám štěstí, že u nás ve firmě je to takhle=placené :-D Ale jak píše pattie, jeden neplacenej den člověka nezabije, ale když zaplatili..... :-D herminka • Dnes v 08:25 1980mat, mrkni na nařízení vlády č. 590/2006 Sb. ;-) 1980mat • Dnes v 08:32 ckei: Tyto záležitosti snad ani nejdou upravit kolektivní smlouvou. To je stanoveno Nařízením vlády č. 590/2006 Sb., a jelikož je to závazný právní akt, nemůže mu odporovat kolektivní smlouva. Ledaže by ta úpravy umožňovala odchylky a to si myslím tato neumožňuje. Četla jsem to nařízení od shora dolů a myslím, že je to dané jasně. Loni ještě nevěsty a ženichové měli den před svatbou volno placené, my jsme to holt odnesly tím, že se bereme až letos, tudíž den před svatbou máme volno neplacené. Škoda. ckei • Dnes v 08:33 1980mat: no já už to neřeším ;-) Mám po, takže jsem už za vodou :-D 1980mat • Dnes v 08:37 herminko: Díky za odkaz na nařízení. Jsem právnička, takže to nařízení dobře znám. Jen mi šlo o to, jak se vykládá v praxi. V tom nařízení totiž není stanovené, který den se proplácí, pokud máš svatbu v sobotu. Je tam stanovené, že se proplácí pouze jeden den, ale není tam upraveno, který. Samozřejmě se proplácí den obřadu, ale když je obřad v sobotu (jako u většiny svateb), tak si myslím, že by se ten pátek předtím měl proplácet. Ale praxe je asi jiná a výklad nařízení směřuje k tomu, aby se šetřili peníze ze státního rozpočtu. :-( miluse • Dnes v 08:39 No mě to tu bylo vysvětleno tak, že pokud máš svatbu v pátek máš nárok na dva dny volna s tím, že den obřadu je placený, pokud máš svatbu v sobotu, tak máš nárok na jeden den volna s tím, že je placený a tak to tu i mám ;-) Dost jsme to rozebírali v té diskusi co jsem sem na ní hodila odkaz ckei • Dnes v 08:40 1980mat: přesně tak to máme my, jeden den se proplácí a proplácí právě ten den před svatbou....já se právem taky zabývám už 6 let, ač nejsem právnička, a v tomto je stále takový zmatek pořád mi příjde :-D .... miluse • Dnes v 08:47 zmatek v tom je, páč to ten zákon umožňuje a každej si to vykládá po svém, taky pracuji v právním oboru (státní sektror) a je fakt, že i naše účetní v tom trochu tápe a ani její nadřízená ji nedokáže pořádně poradit a kdo jinej teda už, že jo!
Odpovědět
1980mat • Dnes v 08:53 Ach jo. Ty naše zákony a jiné předpisy. Člověk, aby se v tom vyznal. Já i přítel jsme oba právníci a máme z toho taky hlavu někde. To to nemůžou napsat do zákona jasně, aby si to pak každý nevykládal po svém. Vím totiž, že někde i letos dávají to volno placené, zatímco někde jinde to neproplácí.
Odpovědět
1980mat, vím, že jsi právnička a právě jsem si říkala, proč si nenajdeš to nařízení ;-) Ale jak vidím, někdy je ten jazyk zákonů špatně srozumitelný i pro právníky ]-( Měla jsem za to, že na jeden placený den máš nárok, ať máš svatbu kdykoli, ale ono je to složitější...
Odpovědět
1980mat: moje řeč. Taky se setkávám s mnoha případy, kdy jo, kdy ne a nikdo neví, jak to vlastně má opravdu být :-D
Odpovědět
Profilova fotka
No máme tu v ČR ze zákonů džungli. A asi to ani do budoucna lepší nebude.
Odpovědět
Profilova fotka
Tak jsem se dnes šla informovat u nás v práci, jak to je s tím pracovním volnem v souvislosti se svatbou a bylo mi řečeno, že když mám svatbu v sobotu, v pátek před svatbou dostanu placené volno. Tak teď už jsem ze všeho totálně zmatená. Přítel placené volno nedostane, já ano.
Odpovědět
Profilova fotka
Mat, já si právě myslím, že u tvého přítele si to blbě vyložili, páč co všude slyším, tak ten den před svatbou (pokud je to ten pátek) tak ho mají většinou všude placený. Tak ať si tam na ně trochu dupne :-p Jednou na to má nárok ze zákona, tak ať se ho drží.
Odpovědět
Profilova fotka
ikdyž teďky mě napadá - a nemá on náhodou i pracovní soboty? Páč tam by to pak asi bylo v pořádku :-.
Odpovědět
teď tu koukám do příručky pro personalisty, na konci je tabulka důležitátých překážek a jejich placení co se svatby týká tak tu stojí : vlastní svatba - 2 dny volno z toho jeden den na obřad - proplacen jen jeden den z toho my plyne, že když bude svatba ve středu, mám volno i v úterý ale když bude svatba v sobotu, mám volno jen v pátek ( pokud teda nemám pracovní týden úterý až neděle) svatba rodiče - jeden den k účasti na obřadu, neplaceno svatba dítěte - jeden den k účasti na obřadu, ovšem placeno
Odpovědět
Když zaměstnavatel volno dát nechce, vždycky si kličku najde. Tak jak u mě v práci. Máme tzv. odměny za nízkou nemocnost, které dostáváme, pokud nechodíme v prac. době po doktorech a nebo nejsme nemocní. Jenže já jsem se dozvěděla, že pokud si požádám před vlastní svatbou o 1 den volna (pátek), tak o tuto tzv. odměnu příjdu.Takže si budu muset vzít řádnou dovolenou, protože bych přišla od září do prosince o cca pět tisíc. Takže já bych byla ráda i za neplacené volno, ale bohužel, můj zaměstnavetel je s prominutím h....l ]-(
Odpovědět
Ahoj všici, tohle nově řeší nařízení vlády 590/2006 a v příloze se říká: "5. Svatba Pracovní volno se poskytne na 2 dny na vlastní svatbu, z toho 1 den k účasti na svatebním obřadu; náhrada mzdy nebo platu přísluší však pouze za 1 den. Pracovní volno s náhradou mzdy nebo platu se poskytne rodiči na 1 den k účasti na svatbě dítěte a ve stejném rozsahu se poskytne pracovní volno bez náhrady mzdy nebo platu dítěti při svatbě rodiče." Z toho vyvozuji, že máme-li svatbu v sobotu, dostaneme pracovní volno na 1 den (pátek) - placené. Pokud bychom měli svatbu v pátek, proplatí nám pouze 1 den (jedno, zda čtvrtek nebo pátek).
Odpovědět
Diskuse pokračuje po 5 letech
ahoj všichni nevíte někdo jak je to stím,jestli mám narok na dovolenou jako svedek nevěsty?
Odpovědět
@bezvodova tak dovolenou si vzít můžeš, ale nemáš nárok na pracovní volno, na které má nárok nevěsta s ženichem...
Odpovědět
1
2
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?