@petrustekova
Osobní stav snoubenců:
Církevní sňatek mohou uzavřít snoubenci, kteří:
- Jsou pokřtění v katolické církvi.
o Je-li některý ze snoubenců nepokřtěný, je nutné vyřídit dispens od překážky rozdílnosti náboženského vyznání. Dispens uděluje vlastní ordinář (příslušný podle místa bydliště) pokřtěné strany.
o Je-li některý ze snoubenců pokřtěný v jiné než katolické církvi, je nutné vyřídit licenci ke smíšenému sňatku. Licenci uděluje vlastní ordinář (příslušný podle místa bydliště) pokřtěné strany.
- Jsou svobodní.
o Je-li některý ze snoubenců (popř. oba) rozvedený, je třeba nejprve posoudit platnost předchozího manželství, což může být v některých případech jen formální záležitost, v některých případech to může být komplikovanější. Neplatnost předchozího manželství konstatuje vlastní ordinář (příslušný podle místa bydliště) žádající strany anebo ve složitějších případech příslušný církevní soud. Někdy je možné použít některého z privilegií ke zrušení rozvedeného manželství, bylo-li toto uzavřeno jako nesvátostné. Vše se vyřizuje přes faráře, u něhož snoubenci absolvují přípravu k uzavření manželství (viz níže).
- Bydlí ve farnosti.
o Pokud bydlí jinde, je třeba vyřídit licenci (propuštění z vlastní farnosti) k sňatku. Licenci uděluje vlastní farář (příslušný podle místa bydliště) některého ze snoubenců, resp. toho z nich, kdo je pokřtěn v katolické církvi. Vyřizuje se přes faráře, u něhož snoubenci absolvují přípravu k uzavření manželství (viz níže).
- Pro uzavření manželství je nutné, aby snoubenci absolvovali přípravu k uzavření manželství, která sestává z několika setkání, při nichž jsou probrány základní skutečnosti života z víry a náležitosti týkající se manželství z pohledu křesťanské víry a kanonického práva. Přípravu absolvují snoubenci s vlastním farářem podle místa bydliště, popř. s jiným knězem, s nímž se na přípravě dohodnou a který o ní po jejím skončení vydá potvrzení.
- V případě zájmu o uzavření manželství v kostele je třeba kontaktovat faráře s dostatečným předstihem (3 – 4 měsíce), aby byl dostatek času k přípravě a k sepsání církevního snubního protokolu a opatření všech dalších úředních náležitostí.
Součinnost s civilními úřady a potřebné doklady:
Právní řád České republiky umožňuje uzavření manželství buď před orgány státu anebo před registrovanou církví či náboženskou společností. (Pro snoubence, z nichž alespoň jeden je pokřtěn v katolické církvi, je jedinou odpovídající formou uzavření manželství před knězem a dvěma svědky, má-li být manželství před Bohem a před církví platné.) Prakticky to znamená, že v případě svatby v kostele nepředchází civilní obřad a stát akceptuje takto uzavřené manželství jako platné i podle právního řádu České republiky.
I při zachování jediného svatebního obřadu v kostele je ale nutná určitá součinnost s civilními úřady:
- Snoubenci musí s předstihem navštívit sňatkovou matriku a vyplnit zde dotazník k uzavření manželství.
- K tomu předkládají následující doklady:
o Průkaz totožnosti
o Rodný list
o Úmrtní list (je-li někdo ze snoubenců ovdovělý)
o Rozvodový rozsudek (je-li někdo ze snoubenců rozvedený)
o V případě sňatku s cizincem: další doklady podle požadavků sňatkové matriky
- matrika poté vystaví snoubencům Osvědčení o právní způsobilosti k uzavření manželství, které snoubenci předají oddávajícímu faráři. Osvědčení je platné 3 měsíce od data vydání.
- Po svatebním obřadu farář předá všechny dokumenty zpět na sňatkovou matriku, která poté vydá novomanželům oddací list.
- (V případě, že snoubenci již dříve uzavřeli civilní manželství, které nyní chtějí před Bohem zplatnit, je to samozřejmě možné – jedná se o tzv. konvalidaci, tedy o svatební obřad v kostele, který ovšem nemá pro stát žádné právní účinky. V takovém případě odpadá celá shora uvedená civilně právní agenda a sepisuje se pouze církevní snubní protokol (viz níže)).
Pro sepsání církevního snubního protokolu je potřebné předložit faráři následující doklady:
o Průkaz totožnosti
o Úmrtní list (je-li někdo ze snoubenců ovdovělý)
o Rozvodový rozsudek (je-li někdo ze snoubenců rozvedený)
o Nové potvrzení o křtu – výpis z křestní matriky z místa křtu, ne starší než 3 měsíce
@marketnieuw
Přemýšlím kde si na těchto pravidlech byla. My budeme mít svatbu v kostele. Já jsem pokřtěná přítel ne. A vůbec to nevadí.Není potřeba a by se přítel nechal pokřtít ani vyřídit žádný Dispens(vlastně netuším co to znamená). Dále k sezení s farářem. My žádné nemáme viděli jsem se s ním jednou kde s námi sepisovala formuláře a jen tak jsem si povídali a podruhé ho uvidíme v květnu kdy nám řekne jak vše bude probíhat atd. A po třetí faráře uvidíme před oltářem. Asi jiný kraj jiný mrav. Jinak to nechápu.
@tinka2011
tohle jsme dostali od naseho farare a vsechno jsme museli splnit :-|
a mluvis o rimsko-katolicke cirkvi?
asi mate velmi flexibilniho farare.... i kdyz to teda taky nechapu :-D
ale tim lip pro vas - papirovani bylo opravdu dost (+ matrika + fakt, ze manzel je cizinec)
ale to sezeni naopak bylo super a vubec toho nelituju ;-)
Jojo přesně tak mluvím o římsko-katolické církvi. Když jsem byli asi před měsícem u faráře tak to spíš vypadalo jak na návštěvě u rodinného známého. ;-) Pan farář byl velice milý a ochotný.My jsme taky papírovali,ale nebylo to nějak hrozné. Spíš se obávám zítra návštěvy na matrice :-S Platí se nějaký poplatek za formulář/e, nevíš? No když je manžel cizinec to muselo být lejstrování :-( A já zas naopak nelituji toho,že na sezení chodit nebudeme :-D nějak nestíháme :-)