Dost jasně nechápu v jakém tvaru by měli být obě příjmení. Na naší matrice jsou tak příjemní, že bych nejradši hodila svatbu za hlavu... :-| tak bych ráda věděla jak je to ze zákona. Je někde dáno přesné znění zákona? Máme oba české ale dlouhé příjmení. Musím tedy být -ová? na obou koncích? Třeba Nováková Růžičková? Nebo můžu být Novák Růžičková? Příjmení jsou smyslena tak se nesmejte :D pro rejpali si nechávám příjmení za 1. kvůli druhé svatbe za 2. kvuli firmě a za 3.kvůli hrdosti :)P
-ová určitě nemusí být na obou koncích. U tvého zůstat musí, ale manželovo si můžeš nechat bez -ová. Počítej ale s tím, že musíš zaškrtnout ve formuláři variantu, že hodláte žít v cizině nebo že se hlásíš k jiné národnosti.
§ 660 - 662 nového občanského zákoníku:) - základní úprava, pak by mohlo něco být v zákoně o matrikách nebo o jménu a příjmení:) Jinak to s tím zaškrtáváním žití v cizině je pravda, bez toho to nejde;)
A co když zaskrtnu a není to pravda, zjišťují to nějak? I když jsou obě česká? Ježíš jako začínám brečet nad tímto státem..já nemůžu být Novák, ale 50% obyvatel je Omyjutojako Sorryjako Ahmed Babisova...nechci nikoho urazit..ale padam do tezke predsvatebni reality :-p
@danvitka Ja mam taky manzelovo v muzskem tvaru a svoje s -ova a na matrice po mne nikdo nic zaskrtavat nechtel, a to jsem se na to specialne ptala. Drzim palce, at to s matrikou klapne a neotravi te!
@kamilka76 Tak to samozrejme dostanes vzdy, ale myslela jsem to tak, ze nemusis pri tvaru prijmeni muzsky tvar manzelova + zensky tvar tveho puvodniho zaskrtavat nejaky duvod, proc chces manzelovo v muzskem tvaru (viz ze chcete zit v cizine). Pokud bys ale chtela jen manzelovo prijmeni v muzskem tvaru (bez tveho puvodniho prijmeni), musis mit pro to zakonny duvod (manzel cizinec, potencialni prestehovani do zahranici atd.). Vim ale, ze matrika to nijak neoveruje, pokud se zvoli moznost, ze budete zit v zahranici (jak by to taky prakticky mohli na matrice udelat? Budou vas hlidat, jestli opravdu ke stehovani dojde? :-))
taky budu řešit obě příjmení, hlavně kvůli firmě. Jsem OSVČ. Budu pak -ová -ová. Manželovo příjmení není uplně stavěné na mužský tvar ženského příjmení. Teda je, ale zní to divně. Partner sice s oběma příjmeními zatím moc nesouhlasí. Říká, že se to prostě změní a je to. Jenže já mám cestovní agenturu, prodávám zájezdy. Mám kolem toho dost smluv s provizními prodejci, smlouvy s klienty. Prostě mi to zatím přijde jednodušší. No ještě si to musím dozjistit.
Mužský tvar příjmení chci hlavně proto, že oba máme dlouhé příjmení a obě si chci ponechat taky kvůli OSVČ, kvůli sobě a kvůli tomu, že už je to druhá svatba přítele :D ještě pár rozvodů a svateb a celá vesnice ponese stejné příjmení :D :D :D
@jancabr Tím, že změníš příjmení, přece původní smlouvy nepřestanou platit. Jenom si partneři musí zvyknout na nové příjmení (ať už úplně jiné, nebo zdvojené) a nové smlouvy již pod novým příjmením.