Ahojky, asi to moc řeším, ale nevíte dokdy nejpozději se musí u vašich lékařů nahlásit změna příjmení? a musím tam jít s oddacím listem nebo až s novou kartičkou zdravotní pojištovny? mám ted doktora trochu z ruky.....
Úplně jedno!!! :-)
Doktoři Tě stejně vykazují pod rodným číslem, to se nemění. A proč by Tě vykazovali, než k nim přijdeš.
Až poprvé půjdeš jako vdaná k doktorovi, řekneš změnu.
Dokonce i bankovní karty mám se starým jménem a prý to vůbec nevadí.
Marti.... musím tě uvést na pravou míru.... v bance jsem dělala, tak vím, že kartu si správně vyměnit musíš... samozřejmě to není povinnost daná zákonem, ale pokud půjdeš nakupovat a budeš platit kartou ( samozřejmě zaleží jakou kartu máš ), správně by u některých typů karet měli vyžadovat nějaký doklad totožnosti nebo tak něco, můžou tě pak i odmítnout, vím, že se to v dnešní době už neřeši, nikdo nekontroluje ani podpis, ale správně by to tak být mělo :-D
Ano, karty je opravdu nutné změnit, na to jsem byla upozorněna ještě před svatbou (a bylo mi to potvrzeno i na jiných pobočkách, kde jsem si to ověřovala), když jsem tam šla něco vyřizovat, tak mi paní řekla, ať si nezapomenu vyměnit karty hned po svatbě.
já mám kartičku zdravotní pojišťovny pořád na staré jméno, už 3 roky, nikde jsme s tim neměla problém, koukli na rodné číso a nazdar. Ale je to nepořádnost to uznávám :-x
Ad karty u banky. Na pobočce ČSOB mi paní výslovně řekla, že měnit nemusím. Že se to vymění automaticky příští rok, až skončí platnost karty.
Na pobočce ČS mi nejdřív slečna řekla, že to vyměníme. Tak jsem čekala a nic. Pak jsem do banky volala... a jiná paní mi řekla, že tam žádný takový požadavek nemá. Mluvily jsme spolu a v podstatě jsme se shodly, že to potřeba není. Zase se mi vymění až skončí platnost karty. Prý by mohl být problém u obchodníků - jenže, na občance mám přece i jméno za svobodna a už dlouho se mi nestalo, že bych kartu někde podepisovala (no co, starý podpis jsem za ty 2 měsíce ještě nezapomněla) a většinou dávám PIN. Normálně tou kartou platím dál.
Zdrav. pojišťovna - ze zákona se musí změna nahlásit do 8 dnů a kartičku mi vyměnili na místě.
Já šla do banky nahlásit změnu jména, kvůli výpisům (na schránce přeci nebudu mít furt staré jméno) a paní bez debat automaticky dávala požadavek na novou kartu, přišla i s novým PIN, ale ten jsem si jednoduše změnila na ten původní, protože hesel a čísel v hlavě už mám tolik, že už mi to začíná dělat nepořádek. Jen mi štvalo, že jsem v té bance zůstala hodinu, protože se mi paní snažila furt nabízet nové produkty :-|
A jinak zpět k těm doktorům - budu jim to hlásit postupně, až k nim půjdu s problémem, abych tam speciélně běžela, že mám nový jméno, tak to ani náhodou. Tam kam nejčastěji chodím už to ví ;-) ostatní důležitý doklady mám také změněný, ale ještě mám v hlavě dvě instituce kde jsem nebyla, katastr a pojišťovna, kde mám životko
Katastr - to mi taky chybí...
Právě, že jsem v té spořitelně strávila mládí a se slečnou jsme se domluvily na nové kartě. Jenže mi ji nezadala!!! Takže pak přes telefon s jinou paní, jsme se domluvily, že to vlastně není potřeba.
Prostě to na té pobočce zvrtali.
No ale stejně uvažuju že budu mít účet jen u ČSOB, tak to neřeším. Asi se časem přesunu.
U ČSOB paní říkala výslovně, že jestli mně to nevadí (jiné jméno na kartičce), že to potřeba měnit není. A příští rok mi přijde automaticky nová na nové jméno, při automatické výměně. Rozdíl je v tom, že teď bych musela platit za novou kartu.
Stejně třeba v Praze za OPEN card musím platit 200,- Kč kvůli nové kartičce (jenom změna plastu). Ale to jsem si dala, mám na tom roční jízdenku MHD, knihovnu atd. tak abych to měla na nové jméno.
Nezapomeňte nahlásit změnu jména u stavebního spoření nebo penzijního připojištění! Mě pak psali dopis a nechtěli mi kvůli této nesrovnalosti přiznat státní příspěvek. Nakonec to dobře dopadlo, ale jsou to zbytečné problémy.
Mochomurka: vyřizovat nové doklady a změnu jména na úřadech s oddacím listem je nutné jen dokud nebude nová občanka. Když už jsem měla nové jméno a změnu stavu v nové občance, už po mě nikde oddací list nechtěli. Ano, i pas by se měl nebo musí vyřizovat v místě trvalého bydliště.
ja jen jestli je nutné k vyřízení občanky oddací list, nebo stačí ten papírek co ti daj u svatby......a jestli řidičák mohu vyřídit až budu mít novou občanku nebo dřív.....přemýšlím kolikrát budu muset na ty úřady jít....
Vždyť to Olušenka psala... oddací list je k nové občance každopádně nutný. Řidičák jsem zařizovala ještě se starou občankou a "papírkem". Oddací list po mě kupodivu nechtěli, i když teoreticky ho chtít měli.