Ahoj holky, mám dotaz...po svatbě bych se chtěla jmenovat oběma jmény (mým i přítelovým) tzn.příklad muž:Jan Novotný, já:Věra Novotná-Nováková. Jak to bude, až se nám narodí potomek?? Bude se moc taky jmenovat oběma jmény (čili Novotný/a-Novák/ová ) nebo jen jménem otce( Novotný/a)?? A já v tom případě budu mít jediná dvě příjmení.. :-| Četla jsem, že dvěma jmény se může jmenovat pouze jeden z manželů. Jak je toto, víte?? Děkuji moc za odpovědi a přeji krásny den ;-) :-)
jj, myslím, že je to tak, jak píšeš, dítě se bude jmenovat jen jménem otce a druhé příjmení může přijmout jen jeden z manželů, takže bys jako jediná měla dvě příjmení
@tarikaa- na matrice budes pred uzavrenim manzelstvi sepisovat protokol o budoucich jmenech a tam budou i jmena pro budouci deti. Deti ziskavaji automaticky jmeno po otci, holcicky pak automaticky s -ova. Kdyz pak chces pro holku prijmeni bez -ova, musis si znova zazadat o zmenu a oni to po druhe zmeni. Trosku cirkus, ale bohuzel to tak funguje. ;-)
Tak dekuji moc :-) takze zda to dobre chapu.Mohou mit moje deti oba prijmeni jak me tak otcovo takze se budeme jmenovat krome manzela dvema prijmenimi??? Je v tom teda peknej gulas :-D
Děti musí mít automaticky otcovo? Nás se na matrice ptali, jaké příjmení budou užívat. My jsme se sice dohodli, že budou po otci, ale snad můžou i po matce, ne? Oběma jmény vím, že to nejde, ale jinak záleží, jak se dva domluví.
@sharami Máš pravdu. " Do knihy narození se dítěti zapíše společné příjmení rodičů, nebo,
mají-li příjmení různá, zapíše se příjmení jednoho z nich, určené
dohodou při uzavření manželství. Nevyplývá-li z oddacího listu rodičů
dohoda o příjmení dítěte, zapíše se dítěti příjmení, na jehož užívání
se manželé (rodiče) dohodli."
Já řeším něco podobného. A nevíte, jak to je, když bych chtěla být bez toho -ová? Já mám spíš problém v tom, že přítelova rodina je strašně zvláštní. Hlavně jeho mladší sestra, která na něm strašně vysí a svatbu nám nepřeje, mě nemá zrovna v lásce a tak... A tak řeším, jestli si nechám svoje jméno, ale to mi přijde divné, nebo jestli být Věra Nováková Novotná, nebo Věra Novák Novotná (to by se mi dost líbilo) a nebo tu situaci celou nějak spolknout a být jen po manželovi. Ach jo.
Ja si nechala pouze sve prijmeni, jednim z duvodu bylo, ze jsem nedokazal prekousnout, ze bych se mela jmenovat stejne jako tchyne.
Jinak si myslim, ze moda s manzelovym prijmenim v muzskem tvaru je divna. Hlavne u prijmeni typu Novak apod. Kdyz je manzel cizinec, beru, ale todle? Proc? Co je na tom tak super? Ze to ted maji vsichni? No nevim.
Psala jsem na toto téma už do několika diskusí, takže - esotericky správně je mít příjmení po muži, doslova černé na bílém se tím tak stáváš jeho ženou. dvě příjmení znamená, že si encháváš zadní vrátka a nejsi si úplně jistá. Je to vymoženost posledních let, kdy se lidi berou a rozchází jak na běžícím pásu. Já to beru stejně tak, přijímám ho úplně i s jeho rodinou, protože to k němu patří.
Ahoj, já si budu brát cizince a taky přemýšlím, jak s tím příjmením.. po svatbě se chystáme stěhovat do ciziny, kde na mě už teď hledí jako na idiota, když mám na konci -ová. Nabízelo by se, nechat si teda jen jeho příjmení na konci se souhláskou bez -ová.. ale! Určitě mě nějaké povinnosti jednou za čas zatáhnou do ČR a už vidím, jak mi tu všichni to cizí jméno komolí a přidávají -ová. Takže se nabízí nechat si obě, teda Veronika A...ć K......ová (mužovo v mužském tvaru, své dívčí s -ová).. nevím, jestli to ale nebude pro cizince ještě víc matoucí :-D nicméně nechala bych si to tak jen do další změny dokladů, aby si lidi zvykli...
@veronikec Já mám už teď to jméno bez -ová a nikdo mi ho tady nekomolí :-) Po svatbě si beru příjmení snoubencovo a taky bez -ová. Pokud budete žít v zahraničí, tak být vámi, nechala bych to bez -ová, oni to v zahraničí stejně nechápou.
@veronikec Pokud budeš žít v zahraničí, ale jezdit i sem, jak píšeš, tak bych to udělala jak píšeš - "teda Veronika A...ć K......ová (mužovo v mužském tvaru, své dívčí s -ová)". Pro cizince si nemyslím, že by to bylo matoucí, spousta z nich mají dvě jména nebodvě příjmení. Myslím, že ve Španělsku např. mají dvě křestní a dvě příjmení - po sňatku tam nikdo neztrcí své rodné, ale přibírá partnerovo. Tak proč bys ty nemohla mít dvě příjmení?
Já mám partnera s německým příjmením a chci být taky bez ová, páč to zní děsně... tchýně z toho nadšená není, ale co ;-) Pokud příjméní končí na: a,e,i,o,u,y ... můžeš si podle pravopisu vybrat, což je můj případ. Zapsání příjmení v mužském tvaru je trochu problém :-(
@roslein u mě by neměl být problém se zapsáním mužského tvaru, protože snoubenec je cizinec :-)
@kersenilla no jen aby nebylo pro cizince více než typické české příjmení s -ová matoucí to dvojité příjmení - jedno mužské a druhé ženské české :D
Aha, tak to ne :-) Dnešní doba už je fajn ;-) Moje kolegyně si před 15 lety brala Němce a donutili ji k - ová ... chuderu ;-( :-D V Německu nechápali :-D