Hezky den,
mam dotaz ohledne prijmeni po svatbe.
Jsem rozvedena a budu se znovu vdavat. Po rozvodu jsem si nechala prijmeni po byvalem manzelovi. Po druhe svatbe bych chtela dve prijmeni - to od noveho manzela a rodne (divci) prijmeni.
priklad:
rodne prijmeni - A
moje soucasne prijmeni - B
prijmeni po druhe svatbe - C A
Je to mozne? Asi budu muset zajit na matriku to probrat, jen jestli s tim nemate nekdo zkusenost? Dekuju!
Já mám dvě příjmení, po prvním manželovi, protože ho potřebuji pracovně, ikdyž skoro za rok si klienti zvykají na nové příjmení nicméně pořád používají to jak mě znali. A nové příjmení po současném manželovi. Ale při podpisu při obřadu se podepisuje rodným (což mi dělalo problém 25 let jsem ho nepoužívala) a novým. Protože si bereš jméno po manželovi (současném) + tak jak se jmenuješ teď. Takže pokud je manžel Novák paní matrikářka to uvede, že se manželé se dohodli že budou používat příjmení Novák Nováková a žena bude jako své druhé příjmení používat Novotná. Tak to mám já. Pokud bys chtěla rodné jméno, tak si myslím, že by ses nejprve musela přejmenovat na rodné a pak by to bylo stejné, jméno s manželem Novák Nováková a rodné např.Nová. Jinak moje zkušenost skoro roční, obě jména používám jen oficiálně-banka (stejně se to ale nevejde na platební kartu), zdravotní pojišťovna, OR a pod...... Soukromě se snažim používat jen provdané jméno, klienti mě oslovují stále původním s omluvou že si nemohou zvyknout:-)
Před svatbou si zajdi na matriku dle TP a zažádej o změnu příjmení na příjmení rodné. Mělo by to být za poplatek 100 Kč.
Na matrice, kde se budete brát uvedeš, že budete mít společné příjmení po manželovi a ty si navíc budeš připojovat své příjmení.
Díky moc za odpovědi, psala jsem na matriku a skutečně je to asi tak, že je nejprve třeba změnit příjmení na to rodné a po svatbě znovu. Takže dvakrát výmena dokladů, to je radost :-D Ještě mě napadla varianta, požádat před svatbou o změnu příjmění rovnou na ty dvě po svatbě, ale to kdo ví, jestli by prošlo.