Vsaďte na dobrou hudbu, je totiž základem každé skvělé svatby!
Během celé svatby zpravidla novomanžele i hosty doprovází hudba. V závislosti na místě a konkrétní aktivitě se hudební složka mění a doplňuje tak atmosféru daného okamžiku. Když plánujete svatbu, měli byste se určitě zamyslet nad tím, jaké písně, v který okamžik vybrat a co se vám oběma líbí.
Hudba během obřadu
Už během obřadu doprovází snoubence hudba, a to zejména během příchodu do sálu, a stejně může doplnit i svatební obřad a následně jej ukončit. V kostelích většinou neexistuje možnost reprodukování známých písní ze záznamu, ale můžete využít živou hudbu a atmosféru tak doplnit oblíbenými skladbami hranými například na harfu, či smyčcovým kvartetem. Samozřejmě, tradicí bývá i svatební pochod hraný na varhany.
V případě svatby na úřadě je možností více. Zde si můžete naplánovat i reprodukovanou hudbu a poslechnout si své oblíbené skladby ze záznamu. Tak či onak, určitě se o možnostech vlastního výběru předem informujte a následně si váš výběr dobře promyslete. Některé písně mohou být sice vaše nejoblíbenější, ale občas je třeba se zamyslet i nad jejich textem a následně vhodností.
První tanec novomanželů
Při prvním tanci novomanželé většinou využívají svou nejoblíbenější společnou písničku, „tu jejich“. Stejně tak je nutné uvažovat nad její vhodností a zároveň i nad melodikou, aby se na ni dalo dobře tančit (tančit na oblíbenou píseň od Cannibal Corpse asi nebude úplně jednoduché a vhodné).
Samozřejmě, je tu možnost v rámci svatební choreografie písně namixovat a nastříhat za sebou, přičemž vznikne mix několika skladeb. Mnohé páry jako první tanec volí i valčík, případně ten přijde po první písni. V případě, že valčík na vaší svatbě nechcete, upozorněte na to dýdžeje či svatební skupinu, aby nenastala situace, kdy po vaší písni přijde i tato, a vy nebudete vědět, jak se do ní hýbat.
Tanec s rodiči
Po uzavření prvního, případně druhého tance novomanželů, přichází na řadu tanec s rodiči, kdy nevěsta tančí nejprve se svým otcem a pak s otcem ženicha a ženich naopak tančí se svou matkou a následně s matkou nevěsty. V případě, že některý z novomanželů nemá některého z rodičů, je možné tento tanec vynechat, případně v daný moment tančit s druhým z rodičů.
Pokud se však rozhodnete, že tento tanec vynecháte, uvědomte o tom jak osoby zajišťující hudební složku na svatbě, tak i ostatních rodiče. Pokud tanec s rodiči do vašeho harmonogramu zařazujete, vyberte si skladbu, na kterou budete umět tančit. Mělo by jít o skladbu pomalejšího ražení a zároveň něco nadčasového.
Čepení
Během čepení zabezpečuje hudební složku soubor, který přijde tento akt provádět. Pokud máte oblíbené lidové písně vhodné pro tuto příležitost, případně upřednostňujete písně z konkrétního regionu, určitě o tom soubor uvědomte. Existuje totiž i více typů obřadů čepení, a tedy i velké množství písní k nim příslušejících.
Kloboukový tanec
Po čepení následuje kloboukový tanec. Jde o tanec na lidovou notu, přičemž svatebčané za zatancování si s nevěstou či ženichem platí drobnou úplatu.
V tomto případě může hudební složku zajišťovat soubor, který vykonával obřad čepení, ale mnohdy je to DJ či svatební kapela. Ve všech případech však platí, že by mělo jít o lidové písně. Pokud máte v rodině oblíbené písničky, případně nějaká část rodiny pochází z nějakého kraje, určitě bude zajímavé naplánovat do seznamu písní i takové, které znají a milují.
Půlnoční tanec novomanželů
Jde o první tanec po půlnoci, kdy jsou již novomanželé převlečení do takzvaných popůlnočních šatů. V tomto případě jde již o méně formální část svatby, a tedy i při výběru písně se můžete více odvázat.
Seznam písní pro DJ či svatební skupinu
Kromě výběru písní na konkrétní části programu či obřadu je určitě na místě se zamyslet, jaké písně byste chtěla slyšet na své svatbě. Samozřejmě, je zde možnost nechat vše na osobě zajišťující hudební složku, ale v tom případě si nemůžete stěžovat, že nezahráli nevěstinu nejoblíbenější.
Zajímavé je připravit okruhy písní, které by měly zaznít, aby si na své přišla i mladá generace, ale i ti dřívější narození. Stejně nelze zapomínat na rockově naladěné svatebčany a i na diskotéky vymetající hosty. Jednoduše, od každého trošku. Ptejte se i svých nejbližších, jaké písně by na svatbě chtěli slyšet. Když tchyně miluje skupinu ABBA, určitě jí naplánujte alespoň dvě, tři písně, popřípadě poproste i o věnování.
Mnozí dýdžejové i svatební skupiny umožňují i hostům přát si píseň a připojit k ní věnování. Jednoduše, nechají kolovat list papíru a hosté si sami vyberou, na co chtějí tančit.
Black list pro dýdžeje nebo svatební skupinu
V případě, že necháte i hosty, aby si vybrali písně, nebo necháte osoby zajišťující hudební složku, aby vybíraly písně podle aktuální atmosféry a nálady svatebčanů, je určitě na místě vytvoření takzvaného black listu. Jde o seznam písní, které rozhodně a za žádných okolností nechcete na svatbě slyšet.
Mezi nejoblíbenější písně na zakázaných seznamech patří zejména Jede, jede mašinka, nebo Šup-sem, šup-tam. V případě, že se také nepočítáte mezi jejich oblíbence, bude pro vás black list určitě na místě.
Přidej příspěvek