Většina svateb stojí do 100 000 korun

11. dub 2011

V anketě, která proběhla na stránce beremese.cz jste odpovídali na otázku, kolik plánujete utratit /kolik jste utratlili za svatbu. Sedmdesát procent českých svateb stojí méně než 100 000 korun.

Kolik stojí svatba? Podle odhadů, které kolovaly v médiích, se svatba vyšplhá i na 200 000 korun. Realita je však více při zemi – nejčastějším účtem za svatbu bývá 50 000 – 100 000 korun.

Podle ankety, na kterou odpovídalo více než tisíc z vás vyplývá, že horním finančním stropem pro většinu českých párů je 100 000 korun za svatbu. Do této sumy uspořádá svatbu téměř 70% z vás.

Typy svateb podle rozpočtu

Jednoduchá. Každá čtvrtá nevěsta preferuje jednoduchou svatbu, která se dá zabezpečit do 50 000 korun. Pět procent párů dokonce za svatbu utratí méně než 25 000 korun.

Rozumná. Zlatý střed, který vyhovuje většině nevěst. Nejčastěji se účet za svatbu pohybuje mezi 50 – 100 tisíci korunami, takovou svatbu má každý druhý pár.

Luxusní. Osm procent si den D užije opravdu luxusně, do svatby investují více než 150 000 korun.

Česko má více rozumných svateb než Slovensko

Vzhledem k tomu, že portál beremese.cz působí i v jiných zemích Evropy, můžeme si výdaje na svatbu porovnat i mezinárodně.

Už při prvním pohledu na slovenská čísla padne do očí jeden výrazný rozdíl – na Slovensku je více dražších svateb než v České republice. Na 100 svateb je v Čechách 8 nad 150 000 korun. Na Slovensku se nad ekvivalentních 6000 eur vyšplhá 12 svateb ze 100.

Velké rozdíly jsou i mezi Německem a Českou republikou. Zatímco průměrná svatba u nás stojí do sto tisíc, Němci zaplatí v průměru až 8000 eur.

Jaký je Váš názor? Říkají tato čísla pravdu nebo máte jiné zkušenosti? Do ceny za svatbu jsme nepočítali svatební cestu.

  • kajovaevickaJde o to, jak je svatba veliká. V našem případě se přehoupneme lehce přes padesát tisíc, čili jednoduchá. Nicméně je to částka za svatbu o šesti lidech... takže nevím nevím...
    • jarda21No my patříme tedy mezi 8% dražších svateb, vyšlo nás to na 180. Ale počítáme třeba do toho i můj oblek, který ale budu využívat na formální setkání v práci atd. Nešetřili jsme na prstýncích, které budeme mít do konce života a nechci na ruce nosit kousek oceli. Jen tyhle dvě položky jsou 25k.. Jinak si myslím, že to je o drobnostech, každá položka se dá pořídit za x korun nebo taky desetkrát tolik.
      Ve výsledku je to jedno, kolik to výjde, hlavně trefit svůj rozpočet... Říká se, že se to tak o 30% vždy přestřelí. My jsme chtěli někde mezi 150-200, tak jsme plánovali 120 tisíc, se šedesáti hosty na obřad i hostinu a večerní zábavu. Docela fajn byla https://www.svatebniasistentka.cz/svatebni-kalkulacka (nevím, jeslti se můžou dávat odkazy?), kde se to dalo navrhnout. Vyplatilo se nám odhadnout jednotlivé položky a pak je zkusit jednu po druhé redukovat. Nejlepší je začít nevyšší položkou. U nás to byla hostina, které nás vyšla (menu + konzumace až do večera včetně alkoholu, raut) na 48 tisíc. (44 hostina, 4 tisíce dýško), jednoduše jsme zakázali alkohol na 50 korun za panáka a bylo to.... KAždopádně by se podle mě neměl člověk na svatbu zadlužovat, protože ještě vás čeká svatební cesta..... a navíc, pokud nepotřebujete nic do domácnosti, na svatebních darech se dost vrátí.. nám třeba 45 tisíc... Jarda