Jak si správně vybrat snubní prsteny?
Každý pár, který se připravuje na svůj jedinečný svatební den, řeší mezi množstvím podstatných otázek i otázku výběru snubních prstenů. Žádný z párů ji nechce podcenit. My vám chceme situaci ulehčit, a právě proto pro vás máme pár rad ohledně toho, jak si správně vybrat snubní prsteny.
Snubní prsteny a zajímavosti z jejich historie
Věděli jste o tom, že snubní prsteny patřily k tradičním symbolům svatebních obřadů už ve středověku? První důkazy, které nasvědčují jejich existenci, jsou staré více než 4 000 let a pocházejí z Egypta. Snubní prsteny jako povinnou součást svatební výbavy vyhlásil už v roce 860 papež Mikuláš I., a to vzhledem k tomu, že kruh vždy symbolizoval ochranu, neoddělitelnost a také nekonečno.
Správný výběr snubních prstenů
Výběr snubních prstenů může být o mnoho jednodušší, než najít úžasný zásnubní prsten. Snubní prsteny by měly být pro pár jedinečné, stejně jako svatební den. Nosit na prstě originální kousek, jehož jedinečnou shodu vlastní jen vaše milovaná polovička, vám bude rozhodně navždy připomínat věrnost a jedinečnost vaší lásky. Prsten by měl vydržet stejně dlouho jako váš závazek, tedy celý život. Výběr správného prstenu obsahuje více než jen správný výběr jeho velikosti. Musíme zvážit i jeho design a rovněž tloušťku a šířku.
Správná šířka snubního prstenu
Při výběru jakéhokoliv prstenu a tedy i snubních prstenů platí, že by měl odpovídat tvaru ruky. Úzké snubní prsteny působí pěkněji na užších rukách a naopak široké prsteny jsou nejvhodnější pro mohutnější ruce. Při výběru prstenů musíte brát v úvahu i to, že je ženy obvykle nosí na tom samém prstě jako zásnubní prsten. Právě proto by měly tyto prsteny spolu ladit, zejména co se týče barvy, typu kovu, ale i šířky. Je sice akceptovatelné, když mají snubní prsten a zásnubní prsten rozdílnou šířku, ale většina žen upřednostňuje identickou nebo aspoň velmi podobnou šířku. Vše tedy závisí na osobních preferencích a hlavně vkusu, který se u většiny lidí velmi liší.
Správná velikost snubního prstenu
Lidí zpravidla kladou největší důraz na velikost prstenu. Někdy se však může stát, že prsten na ruce nesedí tak, jako by měl. Velikost prstenu se do budoucna částečně změnit dá, vždy však záleží na jeho profilu a počtu a způsobu osazení jednotlivých drahých kamenů.
Tloušťka snubního prstene
Dále je nutné si všímat i tloušťky snubních prstenů, přičemž standardní tloušťka je přibližně 1,2 – 1,3 mm. V případě prstenů s drahými kameny počítejte s tím, že je potřebná větší tloušťka.
Výběr drahých kovů pro prsteny
Co se týče módních trendů, z kovů je stále nejžádanější žluté zlato, neboť snubní prsteny podléhají tradici. Oblibě se však těší i bílé zlato, stříbro, chirurgická ocel a platina. Všechny tyto materiály se zpracovávají do lesklého či matného provedení. Dominují především hladké prsteny a prsteny vykládané drahými kameny, především diamanty anebo kombinací diamantů, briliantů a safírů.
Žluté zlato je měkký kov a právě proto se prsteny z něj někdy poškrábou. Výhodou je však to, že se dají lehce upravovat (zvětšit, zmenšit). Jak zjistíte, zda je zlato pravé? Pravost zlata v Česku osvědčuje Puncovní úřad, který osvědčuje i to, zda ryzost a složení jednotlivých klenotnických slitin odpovídá platným normám. Každý snubní prsten prodávaný na území České republiky musí být označen puncem uděleným Puncovním úřadem. To znamená, že všechny výše uvedené podmínky o pravosti splňuje.
Bílé zlato v přírodě neexistuje. Prsteny z bílého zlata jsou vyráběny ze žlutého zlata přidáním kovů, které umějí změnit jeho barvu. Jde například o mangan, nikl, zinek nebo palladium. Proto se někdy může stát, že prsteny z bílého zlata mírně zežloutnou.
Stříbrné prsteny mají podobnou barvu jako ty z bílého zlata, ale jeho kvalitě se určitě nevyrovnají. Jejich hlavní výhodou je nižší cena.
Prsteny z chirurgické oceli neoxidují, nemění barvu a rovněž jsou cenově dostupnější než například prsteny ze zlata. Nevýhodou však je to, že se časem nedají upravovat.
Prsteny z platiny obsahují více ryzího kovu než většina jiných prstenů. Platina je měkký kov, lehce se do něho vsazují drahé kameny a je též hypoalergenní, tedy organizmu nezpůsobuje žádné negativní reakce.
Mějte na paměti, že výběr snubních prstenů je určitě důležitý, ale není nutné to přehánět. Pokud si však stále nejste jisti, jak snubní prsteny si máte vybrat, poraďte se v diskusích a zeptejte se našich uživatelů. V případě, že už máte vaše vysněné snubní prsteny koupené, podělte se s námi o vaše zážitky při jejich výběru či vaši spokojenost s nimi. Nejeden pár vám za to bude vděčný.
Autor článku: Veronika Červenská / Fotografie: Isifa / shutterstock.com
Přidej příspěvek