Oddávající z vedlejší vesnice

Zdravím, jdu sem s dotazem ohledně oddávajícího. Myslela jsem, že by nás mohla oddat moje kmotra, která je starostkou ve vedlejší vesnici. Ale ona říkala že si myslí, že může oddávat jen občany té vsi, kteří tam mají trvalý pobyt a navíc musí být svatba v katastru obce. Nevíte někdo jestli to tak je nebo to není problém? Řešíme svatbu relativně na poslední chvíli kvůli neplánovanému těhotenství, takže jsem s toho trochu jak v říši divů 😅 Předem děkuji za odpovědi :)
Odpovědět
Rozhodně tě nemusí oddávat "tvůj" starosta, můžeš mít svatbu kdekoliv, ale zaplatíš správní poplatek. Divím se, že to daná starostka neví. Kdyby to tak bylo, tak by se všichni snoubenci museli formálně "stěhovat" do obcí, kde jsou zámky, statky apod. To je přece zjevná hloupost :-) Jiná věc je ale to, kde může starosta oddávat - to může skutečně dělat jen v katastru své obce.
Odpovědět
Záleží na matrice, opravdu existují nematriční obce, kde může oddávat starosta jen ty, kteří mají v obci vydliště. Nebo to tak možná bylo, teď jsou nově změny a nevím jestli tato podmínka vypadla, ale stále je to o příslušné matrice. Starosta ani zastupitel nemůže oddávat mimo, to určitě zůstalo. Jestli tedy již máte vybrané místo, tak si musíte zjistit pod kterou matriku patří. Pokud spěcháte, tak je asi nejlepší si najít nějakou obřadní síň, která se vám líbí a obrátit se na příslušnou matriku. Nebo pokud je vám toto jedno, tak přímo na matriku podle bydliště a zeptat se kdy mají termíny. Obřad na určeném místě v určenou dobu je zdarma pro kohokoliv, nezáleží na bydlišti, jinak mimo určené místo a určenou dobu platíte poplatek a záleží na matrice jak bude k vašemu přání vstřícná.
Odpovědět

Odpověď na příspěvek od orange321:

Záleží na matrice, opravdu existují nematriční ob…
@orange321 Aha, tak moje chyba :-)
Odpovědět
Profilova fotka
Od 01.01.2024 došlo v této oblasti ke změně. Starosta nematriční obce může oddat i snoubence, kteří nemají v jeho obci trvalý pobyt. Ale zůstalo, že obřad se musí uskutečnit v obci, kde je starostou. Nikde jinde to nejde. (§11a Zákona č. 301/2000 Sb. o matrikách, jménu a příjmení) Přítomen musí být matrikář z obce, pod kterou nematriční obec patří. Takže bych se hlavně domluvila tam, jestli oni mohou.
Odpovědět
1
Pro přidání příspěvku se musíte přihlásit.
Přesunutím fotek můžete změnit jejich pořadí

Nenašli jste co jste hledali?